Olej arganowy – złoto dla ciała

Jest modny już od jakiegoś czasu, choć tak naprawdę znany od wieków. Jedni się nim zachwycają, inni twierdzą, że jest do zastąpienia przez rodzime substytuty. Olej arganowy – jak dużo o nim wiesz?

 olej arganowy

 

Nazywany jest złotem Maroka, bo drzewa, z których się go pozyskuje, rosną tylko tam. Najcenniejszy, ale też i najdroższy, jest olej wytłaczany ręcznie w tradycyjny sposób. Choć ten wytwarzany z użyciem nowoczesnych maszyn wcale nie jest o wiele tańszy. Dlaczego?

 

Olej arganowy – pochodzenie

 

Na południu Maroka rośnie endemiczne drzewo argania żelazna (Argania spinosa), którego żywotność datuje się na średnio 150–200 lat, choć znane są też okazy nawet dwa razy starsze! Roślina jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne – radzi sobie w temperaturze od 0 do 50 stopni Celsjusza, a jej 30-metrowe korzenie sięgają aż do poziomu wód gruntowych. Najbardziej wartościowe składniki magazynuje w orzechach, które jeszcze niedojrzałe wyglądem przypominają oliwki – to przysmak miejscowych kóz wspinających się po nie po wysokich gałęziach.

 olej arganowy owoce

 

Ponieważ tamtejszy region jest ekologicznie czysty, UNESCO wpisało go na listę rezerwatów biosferycznych. Czy kosmetyka mogła więc znaleźć olej bardziej przyjazny człowiekowi?

 

Olej arganowy – produkcja

 

Już sam fakt, że tę złotawą substancję da się pozyskać tylko z jednego miejsca na świecie, świadczy o jej wyjątkowości. Dodać do tego metodę produkcji i mamy kosmetyczny cud. W ręcznym procesie wytwarzania nieprażone ziarna wyłupane z twardych orzechów mieli się w tradycyjnych żarnach i miesza z wodą. Dopiero z powstałej pasty, poprzez jej formowanie w dłoniach, wyciska się olej arganowy, a następnie naturalnie się go filtruje. Jak myślisz, ile to może trwać? Okazuje się, że potrzeba aż 8–10 godzin pracy i około 35 kilogramów owoców (czasami nawet 50!), żeby uzyskać zaledwie 1 litr drogocennego składnika.

 

WAŻNE! Najlepiej kupować olej arganowy 100% tłoczony na zimno, który ma certyfikat Ecocert. W przeciwnym razie nie możesz mieć pewności, czy producent nie zmieszał substancji z innymi komponentami, na przykład z parafiną, która zapycha pory (podczas gdy sam olej arganowy jest niezwykle lekki i łatwo wchłanialny). Zawsze przed zakupem patrz na skład INCI.

 

Olej arganowy może mieć też zastosowanie w kulinariach. W tym celu ziarna najpierw się praży – produkt końcowy ma czerwonawe zabarwienie i delikatny posmak orzechów.

 

olej arganowy w kosmetykach 

Olej arganowy w kosmetykach

 

W czystej postaci substancja nadaje się do pielęgnacji całego ciała, w tym twarzy, włosów, paznokci itp. Może być też używana do masażu – zarówno relaksacyjnego, jak i antycellulitowego, czy jako źródło ukojenia w chorobach skóry, takich jak atopia, łuszczyca czy egzema. Olej arganowy stosowany na buzię działa odmładzająco ze względu na zawartość antyoksydantów, a także: regenerująco, odżywczo, nawilżająco i zmiękczająco, ujędrniająco oraz wzmacniająco, chociażby poprzez silnie wsparcie płaszcza hydrolipidowego. Pomaga zlikwidować widoczne blizny, również te pooperacyjne. Jest hipoalergiczny, od razu się wchłania, nie obciąża naskórka i nie pozostawia po sobie tłustej warstewki.

 

Jeśli chodzi o włosy, to olej arganowy sprawia, że przestają się rozdwajać i puszyć, a za to robią się lśniące i gładkie. Wcierany w skórę głowy zwalcza łupież, świąd i zapobiega wypadaniu kosmyków. Paznokcie z kolei stają się po nim twardsze i odporniejsze.

 

Kosmetyczne złoto znajdziesz też w już gotowych kosmetykach – kremach redukujących zmarszczki, modelujących balsamach do ciała czy nawilżających szamponach, odżywkach i maskach do włosów. Warto wiedzieć, że nawet niewielka ilość tego składnika wyraźnie pomaga, choć oczywiście nic nie zastąpi naturalnego oleju arganowego  100%

 

olej arganowy - kosmetyki i właściwości

 

Olej arganowy – właściwości

 

Czemu zawdzięcza swoją siłę? Przede wszystkim bogatemu składowi, w którym znajdują się między innymi:

 

– witamina E – zwana też witaminą młodości. Działa przeciwstarzeniowo, walczy ze zmarszczkami i bruzdami. Niweluje podrażnienia i przywraca cerze promienność;

 

– nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, -6 i -9 w doskonałych proporcjach – idealne do regeneracji! Dzięki nim wilgoć przestaje uciekać z naskórka, a na ciele tworzy się niewidoczna i nieobciążająca tarcza obronna, która chroni przed negatywnym wpływem środowiska;

 

– polifenole – naturalne antyoksydanty. Pomagają utrzymać młodość skóry;

 

– fitosterole – mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, ale przede wszystkim napinają naskórek, stymulują syntezę kolagenu i zapobiegają zbyt szybkiemu rozkładowi elastyny. Wspomagają też regenerację ranek i oparzeń.

 

– ksantofile – zapewniają ochronę przeciwsłoneczną.

 

Czy wiesz, że… olej arganowy to perfekcyjne lekarstwo w walce z trądzikiem i nadmiernie wydzielającym się sebum? Choć wydaje się to paradoksalne, składnik normuje procesy zachodzące w skórze i pomaga odzyskać gładką buzię o wyrównanym kolorycie! Trzeba być tylko cierpliwym i konsekwentnie go wcierać.

Logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!