Jak chronić stopy w upał?

Wakacje – wysokie temperatury, zwiększony poziom wilgotności i do tego nie zawsze przewiewne buty czy skarpetki ze sztucznego materiału. Te wszystkie czynniki sprzyjają urazom oraz infekcjom stóp. Jak im skutecznie zapobiegać? Podpowiadamy!

 

nogi

 

Lato to jeden z cięższych okresów dla naszych nóg. Upały często powodują zwiększoną potliwość, a ta – nieleczona – prowadzi do rozwoju drobnoustrojów. Nieodpowiednia higiena może też skutkować grzybicą, a to problem, którego nie zawsze tak łatwo się pozbyć.

 

Do nieprzyjemnych letnich dolegliwości należą także otarcia oraz opuchlizna oraz odciski od za ciasnego, źle dopasowanego lub twardego i nieoddychającego obuwia. Na szczęście istnieją proste sposoby na zapobieganie tym sytuacjom i cieszenie się bez wstydu wakacjami na gorącej plaży.

 

Koniec z potem

 

Tak naprawdę to najczęstszy i najbardziej palący letni problem. Wiele osób nie dobiera butów odpowiednio do pogody i stopy po prostu nie mają odpowiedniej wentylacji. W jeszcze gorszej sytuacji są ludzie zmagający się z nadmierną potliwością, na którą nie mają żadnego wpływu. W takim przypadku konieczne jest stosowanie antyperspirantów do stóp, talku czy specjalnych zasypek ze składnikami antybakteryjnymi. Odświeżająco zadziała też dodatek mentolu czy lawendy.

 

Delikatne dezodoranty należy aplikować codziennie, natomiast blokery zawierające sole glinu – o wiele rzadziej, na przykład raz na tydzień. Warto też zadbać o zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu związanego z nadmiernym wydzielaniem się potu i stosowanie sprayów do butów. Pomocne są również wymienne wkładki, które zapewniają długotrwały komfort.

 

dezodorant do stóp

 

Nie warto też oszczędzać na poliestrowych skarpetach – najlepiej zakładać bawełniane lub z innych naturalnych materiałów. Odkryte buty także nie zawsze są możliwe, dlatego jeśli musisz chodzić na co dzień w zabudowanych, stawiaj na lekkie modele z nowoczesnych tworzyw, które wydalają wilgoć na zewnątrz i pozwalają stopom oddychać.

 

Stop grzybicy!

 

Grzybica to wyjątkowo nieprzyjemne schorzenie. Bywa, że walka z nią ciągnie się miesiącami, ponieważ wiele czynników sprzyja jej rozwojowi. Przede wszystkim pot i wilgoć powodują namnażanie się grzybów, których bytność na stopach objawia się łuszczeniem się naskórka, najczęściej pomiędzy palcami. Objawowi temu towarzyszą: zaczerwienienie, świąd, uczucie pieczenia, wysypka, małe sączące się krostki.

 

Grzybicą można się również zarazić, na przykład na basenie czy plaży, pod hotelowym prysznicem, nawet w spa. W związku z tym w tego typu miejscach zawsze należy chodzić w swoich butach lub korzystać ze sprayów odkażających.

 

Bardzo ważne w zapobieganiu nieprzyjemnej chorobie skóry jest również dokładne wycieranie stóp po każdej kąpieli i moczenie od czasu do czasu nóg w odświeżających i antybakteryjnych solach czy naparach ziołowych, na przykład z szałwii czy rozmarynu. Warto też stosować specjalne kremy i preparaty na grzybicę stóp oraz używać sprayów przeciwgrzybiczych przeznaczonych do obuwia.

 

kąpiel stóp

 

Jeśli objawy nie ustępują, konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza – być może niezbędny będzie preparat doustny. W większości przypadków wystarczają jednak środki zewnętrzne, którymi należy smarować problematyczne miejsca przez około miesiąc (moment wizualnego ustąpienia objawów nie jest jednoznaczny ze zniknięciem grzybów).

 

Sposoby na ciężkie nogi

 

Uczucie ciężkości i opuchlizna to towarzysze upalnych dni. Warto ratować się chłodzącymi żelami, które mają w formułach składniki poprawiające mikrokrążenie i wzmacniające naczynka. Takie zadanie spełnią arnika, diosmina, wyciąg z kasztanowca czy hesperydyna.

 

Dobre metody na opuchliznę to także zimny prysznic, spanie bądź nawet chwilowe leżenie z nogami ułożonymi na poduszce tak, żeby były wyżej niż głowa, oraz używanie kosmetyków wcześniej schłodzonych w lodówce.

 

ciężkie nogi

 

Pożegnaj się z odciskami i otarciami

 

Obcierające lub niewygodne buty to prawdziwa letnia zmora. Przy spoconych stopach o wiele łatwiej o podrażnienie. Do tej pory tylko walczono z konsekwencjami – na odciski i miejsca zdarte niekiedy aż do krwi naklejało się plastry, najczęściej w ogóle nietrzymające się wilgotnej skóry.

 

Na szczęście teraz opatrunki na pęcherze są o wiele nowocześniejsze – wodoodporne, z przyjaznych materiałów, wytrzymałe. Na bolące ranki warto wybierać plastry z kwasami salicylowym i mlekowym, które przyspieszają gojenie i niwelują dyskomfort. Opatrunki można też dobierać w zależności od miejsca na stopie – inny kształt będą miały te nad pięty, a inne na palce.

 

odciski i otarcia

 

Dobrym rozwiązaniem jest również używanie żelowych wkładek do butów, które amortyzują chód, lub wkładek stabilizujących i odciążających, na przykład śródstopie w letnich szpilkach.

Codziennie od 7.55 do 20.05
Zamów rozmowę
Koszyk(0)

logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!