Co z tym łupieżem? Dowiedz się, jak z nim walczyć

Łupież to niezwykle przykra dolegliwość, której niestety nie da się ukryć. Białe płatki opadające na ramiona z każdym ruchem głowy skutecznie odbierają pewność siebie. I do tego to uczucie swędzenia… Dość! Nie musisz się męczyć. Poznaj skuteczne sposoby na walkę z nieestetycznym wrogiem.

 

łupież

 

Wszystkie rodzaje łupieżu wywołane są przez grzyby Malassezia – te same, które powodują łojotokowe zapalenie skóry. W związku z tym niektórzy uznają łupież za jego najłagodniejszą postać.

 

Skąd bierze się łupież?

 

Dobrze wiedzieć, że małe dręczące kropeczki nie tworzą się magicznie. To wynik nieprawidłowego podziału komórek naskórka, co doprowadza do nadmiernego łuszczenia się jego warstwy rogowej. Wszystkiemu winne jest zaburzone pH, które przyczynia się do powstawania środowiska przyjaznego rozwojowi grzyba z rodzaju Malassezia. Jego bytność na skórze objawia się właśnie łupieżem.

 

Jednak przyczyny powstania problemu mogą być jeszcze inne, a wiele z nich zupełnie nie kojarzy się z tą dolegliwością. Łupieżu można bowiem nabawić się przez: nadmierny i długotrwały stres, spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów i cukrów nasyconych, częste przebywanie w zbyt suchych i przegrzanych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach, regularne używanie urządzeń do stylizacji włosów generujących wysoką temperaturę, mycie głowy w za gorącej wodzie bądź robienie tego szybko i niedokładnie, a nawet przez tak trywialne rzeczy, jak złe dobranie szamponu czy nadużywanie preparatów chemicznych do modelowania i koloryzacji.

 

Jeśli więc dosięgnie Cię ta przypadłość, musisz zastanowić się, co mogło nasilać objawy i wyeliminować ten czynnik w przyszłości, aby łupież nie powrócił.

 

Łupież łupieżowi nierówny

 

Wyróżniamy kilka jego rodzajów, a wiedza, z którym z nich aktualnie się zmagasz, pomoże Ci o wiele szybciej się go pozbyć. Nie zawsze wystarczy szampon przeciwłupieżowy. Kuracja z jego użyciem powinna trwać około miesiąc – jeśli w tym czasie nie zauważysz widocznych zmian, koniecznie udaj się do lekarza, który być może zleci środki doustne.

 

Łupież suchy

 

Występuje u osób z przesuszoną skórą. Ma postać małych białych i suchych płatków, które osypują się w ogromnych ilościach za każdym razem, gdy się poruszysz. Osiadają na ubraniach i pozostawiają po sobie wstydliwy ślad. Zazwyczaj nie towarzyszą mu stany zapalne, choć może powodować swędzenie. To najczęściej spotykana odmiana.

 

dandruff

Dandruff – łupież. Grease – warstewka tłuszczu. Sebaceous – sebum.

 

Żeby się go pozbyć, musisz koniecznie zainwestować w kurację przeciwłupieżową. Szampon powinien mieć leczniczą formułę i takie składniki, jak: pirytonian cynku, ketokonazol, siarczan selenu czy tymol, które blokują namnażanie się drożdżaków i bakterii; olejki sosnowy, kolendrowy czy z drzewa herbacianego, które normują poziom pH, i komponenty nawilżające, np. betainę, glicerynę, alantoinę. Nie obędzie się też bez substancji kojących, np. ekstraktu z szałwii.

 

Oprócz tego warto stosować zamiennie produkty pielęgnacyjne typowo nawilżające, które pomogą dodatkowo uregulować gospodarkę hydrolipidową chorobowo przesuszonej skóry głowy.

 

Łupież tłusty

 

Jest bezpośrednio związany z nadmiernym wydzielaniem się sebum i objawia się widocznym stanem zapalnym skóry głowy, która czerwienieje i swędzi. Oznakami towarzyszącymi są często widoczne strupki oraz zwiększona liczba wypadających włosów. Od łupieżu suchego odróżnia go przede wszystkim fakt, że płatki mają postać żółtawych, nieco grubszych i tłustych łusek, które przylegają do owłosionego naskórka.

 

Tu koniecznie zastosuj keratolityczny szampon przeciwłupieżowy z kwasem salicylowym – pomoże on złuszczyć chorobowo zmieniony naskórek oraz zadba o zahamowanie rozwoju bakterii i drożdżaków.

 

Łupież pstry

 

To choroba grzybicza pozornie wyglądająca tak, jakby nie miała z łupieżem nic wspólnego. Polega na odbarwianiu się płatów skóry. Brunatne lub żółtawe plamy, często swędzące, umiejscawiają się niekiedy na głowie, ale głównie na szyi, klatce piersiowej, karku i obszarze między łopatkami. Przypadłość zazwyczaj leczy się dermatologicznie.

 

Profilaktyka równie ważna

 

Kuracja z użyciem szamponu przeciwłupieżowego jest najistotniejsza, ale nie można też zapominać o zapobieganiu i obserwacji reakcji ciała.

 

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jaki masz rodzaj skóry głowy i typ włosów. Szampon pielęgnacyjny stosowany na co dzień nie może być ani za słaby, ani za silny, tak żeby nie wysuszał i nie przetłuszczał poprzez naruszenie pH. Zastanów się też, jak często go używać – nie zawsze istnieje konieczność robienia tego każdego wieczora czy poranka. Staraj się również unikać gorących urządzeń modelujących wtedy, gdy to możliwe, oraz zwrócić większą uwagę na środki do stylizacji. Zadbaj też o relaks i prawidłową dietę.

Codziennie od 7.55 do 20.05
Zamów rozmowę
Koszyk(0)

logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!