Rodzaje pilników do paznokci – który najlepszy?

Jesteś amatorką manikiuru i zupełnie nie masz pojęcia, czym różnią się od siebie wszystkie pilniki? Kupiłaś pierwszy z brzegu, a po czasie okazało się, że masz problemy z rozdwajającymi się paznokciami? Nie martw się, to częsta sytuacja, ale po przeczytaniu naszego krótkiego przewodnika nie powinna się więcej powtórzyć.

 

pilniki do paznokci

 

Być może nie piłujesz paznokci w ogóle lub zawsze robiła to za Ciebie kosmetyczka. Zdarzają się jednak sytuacje, w których musisz poradzić sobie sama. Wydawało Ci się, że nie ma różnicy w tym, jakiego pilniczka użyjesz? To błąd! Źle dobrany może zniszczyć płytki.

 

Akcesoria ścierające różnią się między sobą nie tylko kolorem, kształtem i materiałem, z którego zostały wykonane, lecz przede wszystkim stopniem ziarnistości. To właśnie ostatnie kryterium decyduje o tym, czy pilnik nadaje się do użytku domowego czy tylko profesjonalnego; czy służy wyłącznie do nadawania paznokciom kształtu, polerowania ich, skracania czy zdzierania akrylu i żelu.

 

Gradacja pilników do paznokci

 

To skala, która pokazuje, ile przypada ziarenek piłujących na każdy centymetr kwadratowy powierzchni ścierającej. Im jest ich mniej, tym akcesorium jest ostrzejsze i bardziej inwazyjne. Wysoka zawartość świadczy z kolei o łagodnym działaniu na płytkę. Zazwyczaj gradacja waha się od 80 do nawet 3000.

 

jak piłować paznokcie

 

Do naturalnych paznokci u rąk najlepiej używaj pilników o gradacji większej niż 200 (drobnoziarnistych), natomiast do stwardniałych płytek u stóp – 100 lub 180 (średnioziarnistych). W przypadku sztucznych paznokci najczęściej sięga się po pilniki o ziarnistości około 180. Mocniejsze (gruboziarniste) będą już pełniły funkcję zdzieraka i samemu lepiej się nimi nie posługiwać – stosuje się je głównie w salonach manikiuru.

 

O czym musisz koniecznie pamiętać? Jeśli masz więcej niż jeden pilnik, zawsze zaczynaj od najmocniejszego, a kończ najdelikatniejszym o drobnych ziarnach lub polerką (gradacja powyżej 600). Piłuj wyłącznie w jedną stronę! W przeciwnym razie możesz doprowadzić do rozdwajania się płytek.

 

Z czego są zrobione pilniki do paznokci?

 

Pilniki metalowe – te tradycyjne są okryte dosyć złą sławą. Są twarde i przy piłowaniu w dwie strony czy zbyt mocnym dociskaniu mogą istotnie zniszczyć paznokcie. Obecnie profesjonale firmy produkują jednak modele o wiele cieńsze i bardziej elastyczne, pokryte maleńkimi opiłkami ze stali szlachetnej, które przy odpowiedniej technice piłowania nie mają prawa wpłynąć na rozdwajanie się płytek. Ich niekwestionowanymi zaletami są trwałość i możliwość mycia oraz dezynfekowania.

 

metalowy pilnik do paznokci

 

Pilniki papieroweskuteczne i tanie, ale określane jako jednorazowe. Dosyć szybko się zużywają i zapychają, nie można ich czyścić pod wodą. Niemniej świetnie radzą sobie z podstawową pielęgnacją paznokci i opiłowywaniem ich krawędzi i boków tak, żeby się nie zranić. Powierzchnię ścierną stanowią opiłki (np. z drzewa skandynawskiego, granitu, nasypu tlenku glinu czy cyrkonowego) połączone z klejem i papierem, które przykleja się do drewnianej, plastikowej lub gąbczastej podstawy. Są delikatniejsze od pilników metalowych, ale nieprawidłowo używane również mogą powodować rozdwajanie się płytek.

 

papierowy pilnik do paznokci

 

Pilniki szklane niezwykle cenione, ponieważ są najbezpieczniejsze dla paznokci, zwłaszcza przy domowym manikiurze. Mówi się nawet, że przyczyniają się do mniejszej łamliwości płytek. Oddziałują na nie bardzo subtelnie i nie niszczą ich, same jednak są bardzo delikatne i trzeba na nie uważać, ponieważ mogą łatwo się złamać czy rozkruszyć. Szkło, z których są wykonywane, jest kilkakrotnie hartowane, a następnie piaskowane korundem lub wytrawiane kwasem.

 

szklany pilnik do paznokci

 

Pilniki kamienne jeszcze delikatniejsze niż szklane. Można nimi swobodnie piłować w obie strony i nie rozwarstwią paznokci. Uzyskuje się je poprzez wytrawienie kamienia (np. piaskowca kwasem). Często używa się ich również do likwidowania skórek.

 

Polerki – służą do zmatowienia lub nabłyszczenia płytek i przygotowania ich do dalszych etapów manikiuru. Ładnie wygładzają i niwelują nierówności. Zazwyczaj mają postać specjalnego bloczku.

 

bloczek polerski

 

Kształty pilników do paznokci

 

Dobierz najwygodniejszy dla siebie:

 

prosty – standardowy, nadaje się do każdej czynności;

banan – wygięty kształt pomaga dotrzeć do ciężko dostępnych miejsc, nie raniąc przy tym tkanki i nie uszkadzając skórek;

łódka – taki pilnik to 2 w 1, ponieważ z jednej strony jest prosty (tradycyjna obróbka płytek), a z drugiej zaokrąglony (dzięki czemu nadaje się do wałów paznokciowych).

 

manicure

Codziennie od 7.55 do 20.05
Zamów rozmowę
Koszyk(0)

logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!