3 sposoby, jak skutecznie wybielić zęby

Nieestetyczny osad, przebarwienia, plamy nikotynowe… To kwestie, które spędzają sen z powiek każdemu, kto marzy o nieskazitelnym śnieżnym uśmiechu. Zastanawiasz się, jak możesz skutecznie wybielić swoje zęby? Oprócz profesjonalnego oczyszczania w gabinecie stomatologicznym potrzebna jest również systematyczna higiena na co dzień.

 

śnieżnobiałe zęby

 

Scaling czy piaskowanie to terminy bardzo dobrze znane wszystkim, którzy regularnie usuwają kamień nazębny i żółty osad z zębów. Niestety, jak bardzo byśmy nie dbali o jamę ustną, przebarwienia i tak się pojawią, zwłaszcza jeśli pijemy dużo kawy, herbaty, wina lub palimy papierosy. Warto też wiedzieć, że rzadko kiedy zęby są naturalnie białe, kolor kości u wielu osób jest raczej zbliżony do kremowego lub wręcz żółtego. Jednak co robić, żeby problem się nie pogłębiał?

 

Natychmiastowy efekt da zabieg wybielenia zębów u stomatologa, to jednak dosyć kosztowna inwestycja. Rezultat nigdy nie jest wieczny i prędzej czy później procedurę trzeba powtórzyć. Zaletą jest fakt, że nowoczesne środki wykorzystywane w gabinetach nie naruszają szkliwa i nie powodują nadwrażliwości zębów, tak jak na przykład pasty starszej generacji, których działanie opierało się na inwazyjnych drobinkach ścierających.

 

Na pewno bardzo sobie pomożemy na co dzień, myśląc o tym, jak nie doprowadzić do nagromadzenia się osadu i powstawania przebarwień. Oto kilka podstawowych sposobów.

 

Wybielający proszek do zębów

 

Wprowadź do swojej higieny jamy ustnej wybielający proszek. Jeśli masz nadwrażliwe zęby, nie stosuj tego typu produktów dwa razy dziennie, a na przykład tylko wieczorem lub co drugi dzień. Jaką formułę wybrać?

 

wybielający proszek do zębów

 

Zacznij od naturalnych rozwiązań. Obecnie na rynku jest wiele ekologicznych proszków wybielających, w tym specjalne dla palaczy. Wystarczy nasypać odrobinę na zwilżoną szczoteczkę i myć zęby standardowo przez około dwie minuty. Większość proszków bazuje na olejku cytrynowym, który wybiela plamy, niweluje przebarwienia i wyrównuje barwę kości. Dodatkowo olejek miętowy skutecznie odświeża oddech oraz ma właściwości przeciwzapalne, więc dba też o stan dziąseł i całej jamy ustnej.

 

W proszkach dentystycznych można również znaleźć takie składniki, jak: wybielająca papaina czy bromelaina, niebieska glinka, olejek z drzewa herbacianego działający antyseptycznie czy przeciwzapalne wyciągi z kory dębu, imbiru lub rumianku.

 

Absolutnym hitem jest naturalny proszek z węgla drzewnego pozyskanego z drzewa kokosowego. W połączeniu z ekstraktem z pomarańczy i glinką wulkaniczną jest w stanie odnowić uśmiech i uczynić go iście hollywoodzkim.

 

wybielanie zębów

 

Równie skuteczne są specjalne pudry z wybielającymi mikrogranulkami – nie tylko niwelują żółty odcień, lecz także dobrze polerują i wzmacniają szkliwo. Podczas ich użytkowania powstaje piana, która dociera do ciasnych przestrzeni międzyzębowych, gdzie zazwyczaj jest najwięcej nagromadzonego osadu. Warto również wybierać takie preparaty, które przy okazji wybielania dezynfekują i usuwają bakterie, dzięki czemu będziesz też przeciwdziałać próchnicy.

 

Wybielająca pasta do zębów

 

Wśród past także znajdziemy te naturalne (na przykład z arniką, aloesem, ekstraktem z zielonej herbaty czy szałwią), jednak większość jest typowo stomatologicznych. Praktycznie wszystkie działają obecnie w inteligentny sposób, lecz warto przyjrzeć się baczniej tym najtańszym, które wybielają poprzez ścieranie szorstkimi mikrodrobinkami przebarwień... wraz z warstwą szkliwa. Osoby o wrażliwych zębach powinny wybierać pasty o jak najniższym współczynniku ścieralności RDA.

 

Nowoczesne pasty poza odświeżeniem koloru kości będą je również remineralizowały, aby zawsze były mocne i zdrowe. Za zapobieganie odkładaniu się kamienia nazębnego odpowiadają między innymi takie składniki, jak fluorek sodu, ksylitol czy pirofosforany, a za usunięcie przebarwień i nieładnego nalotu – na przykład arktyczne porosty czy delikatna krzemionka, która czyści i wybiela, ale nie trze szkliwa. Tego typu nowoczesne pasty są w stanie przywrócić jamie ustnej równowagę w funkcjonowaniu mikroflory.

 

wybielająca pasta do zębów

 

Jeszcze ciekawsze są produkty zawierająca aktywne czynniki reagujące na światło. Okazuje się, że taka pasta działa nie tylko w momencie mycia zębów, lecz także za każdym razem, gdy… uśmiechniesz się. :) Warto wiedzieć, że producenci zalecają, aby w przypadku tego typu specyfików szczotkowanie trwało nawet około pięciu minut (!).

 

Wybielający płyn do płukania jamy ustnej

 

Płyny do płukania jamy ustnej są pożytecznym dopełnieniem codziennej higieny. Używając ich regularnie, wzmocnisz działanie pasty czy proszku dentystycznego. Stężenie składników aktywnych jest na tyle wyważone, że możesz spokojnie płukać jamę ustną dwa razy dziennie – koniecznie przez około minutę, żeby preparat miał szansę dotrzeć w każdy zakamarek i ujawnić swoje właściwości.

 

Płyn wybielający jest w stanie korzystnie wpłynąć na kolor zębów już po około tygodniu systematycznego stosowania. Zawiera niewidzialne drobinki, które pomagają wymyć osad i wypolerować szkliwo.

 

wybielający płyn do płukania jamy ustnej

 

Dzięki kompleksowej pielęgnacji Twoje zęby staną się nie tylko wyraźnie jaśniejsze, lecz także silnie wyczyścisz i odświeżysz całą jamę ustną.

Codziennie od 7.55 do 20.05
Zamów rozmowę
Koszyk(0)

logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!