Pielęgnacja niemowlęcia na spokojnie – o czym musisz pamiętać?

Jesteś świeżo upieczonym rodzicem i każda nowa czynność przy niemowlęciu jest dla Ciebie zaskakująca i… nieco przerażająca? Spokojnie! Wszystko będzie dobrze, jeśli tylko zachowasz zdrowy rozsądek i będziesz przestrzegać kilku prostych i naprawdę intuicyjnych zasad.

 

pielęgnacja noworodka

 

Noworodki wymagają nieustannej pielęgnacji. Ich skóra jest ekstremalnie delikatna, dlatego zarówno mycie, jak i przewijanie czy codziennie smarowanie małego ciałka powinno przebiegać według określonego bezpiecznego schematu.

 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

 

Kąpiel niemowlęcia nie byle jaka

 

Maluszki są niezwykle wrażliwe na zmiany otoczenia i temperatury. Żeby przyzwyczaić dziecko do wody, zanim włożysz je do wanny, najpierw delikatnie przemyj je zwilżoną dłonią lub wacikiem.

 

Liczy się również kolejność, w jakiej będziesz wykonywać czynności. Po przemyciu twarzyczki wilgotnym płatkiem kosmetycznym weź namoczone w ciepłej wodzie gaziki i przetrzyj nimi powieki bobasa – od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Pamiętaj, żeby do każdego oka wziąć osobny wacik. Po buzi czas na okolicę pieluszkową. Dopiero, gdy oczyścisz te dwa najważniejsze miejsca, możesz przejść do kąpieli reszty ciała. Skup się zwłaszcza na fałdkach i zagięciach – łokciach, kolanach, uszach, szyi, pachach, pachwinach i pośladkach – ponieważ to tam głównie gromadzą się nieczystości. Przy myciu główki uważaj, żeby woda nie leciała do oczu. Bądź delikatna i czuła.

 

kąpiel noworodka

 

Bywa też tak, że maluch bardzo źle reaguje na próby kąpieli, wtedy możesz spróbować umyć go nie w wanience, a na sucho na miękkim, ciepłym i puchatym ręczniku. Użyj wtedy gazików zmoczonych wodą o temperaturze około 37ºC. Możesz sobie dopomóc oczyszczającymi chusteczkami nawilżanymi dla dzieci, jednak zawsze wcześniej rozgrzewaj je w dłoniach.

 

Pielęgnacja równa się ochrona

 

Kolejna kwestia to pielęgnacja noworodka odpowiednio dobranymi preparatami. Dzięki nim uda Ci się uniknąć przykrych dolegliwości skórnych u Twojej pociechy i zabezpieczyć ją przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mróz, gorąco, silne słońce, wiatr, ale też przed jego własnymi wydzielinami – potem, śliną czy moczem i kałem.

 

Przede wszystkim zwracaj uwagę na składy – im bardziej naturalne i krótkie, tym lepiej. Ważna jest również grupa wiekowa, do której jest skierowany dany produkt. Dla niemowląt nadają się wyłącznie te opatrzone etykietą „od 1. dnia życia”. Muszą one spełniać rygorystyczne normy i są pozbawione filtrów chemicznych – wszystko po to, żeby kosmetyk maksymalnie pomógł, ale przy tym nie zaszkodził i nie wywołał na przykład reakcji alergicznej.

 

Czym będzie się objawiać codzienna ochrona malucha? Na przykład smarowaniem warg i okolic ust kremem, gdy zacznie się okres intensywnego ślinienia się czy ząbkowania. Balsam opatulający delikatną skórę niczym subtelny kompres będzie też potrzebny przed wyjściem na spacer – wmasuj go głównie w odsłonięte części małego ciałka: twarz, szyję, rączki czy nóżki.

 

pielęgnacja niemowlęcia

 

Istotne są również takie oczywistości, jak regularne zmienianie pieluch (góra co trzy godziny oraz za każdym razem, gdy pampers się zapełni) czy ubieranie bobasa odpowiednio do pogody, aby ani nie marzł, ani się nie przegrzewał. Jeśli zaniedbamy którąś kwestię, mogą pojawić się wysypki, odparzenia czy potówki. Trzeba więc być uważnym, ale nie popadać też w nadmierną panikę, okazuje się bowiem, że wiele noworodków ma niedoskonałą skórę, na przykład z nieszkodliwymi krostkami, które same znikają.

 

Kosmetyczny minimalizm

 

W przypadku kosmetyków dla niemowląt zasada „mniej znaczy więcej” jest jak najbardziej aktualna.

 

Jakiegokolwiek preparatu – kremu, szamponu, mydła – używasz, wystarczy dosłownie kapka. Chodzi o to, aby oczyścić tkankę lub otulić ją minimalną, ale równomierną warstewką, która pozwoli wrażliwemu ciałku swobodnie oddychać. Ważna jest systematyczność, zwłaszcza w przypadku skóry problematycznej, którą trzeba smarować specjalnymi maściami.

 

Zwróć też uwagę, czy nie pojawiły się widoczne przesuszenia lub czerwieniejące złuszczenia. Te drugie często występują na rączkach lub nóżkach, co jest całkiem normalne. Powinno się je jednak natłuszczać oliwką lub nawilżać kremem czy balsamem dla małych dzieci.

 

oliwka dla dzieci

 

Obserwuj okolicę pieluszkową, a w razie czego zastosuj maść, która będzie zapobiegać odparzeniom. Pomoże również, gdy wszystkie ubranka będziesz prać wyłącznie w ultradelikatnych proszkach dla niemowląt, wtedy tkanina nie będzie dodatkowo podrażniać ciałka.

Codziennie od 7.55 do 20.05
Zamów rozmowę
Koszyk(0)

logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!