Czarne mydło – natura w służbie piękna i urody

Czarne mydło to od dłuższego czasu pielęgnacyjny hit. Jest cenione ze względu na egzotyczne pochodzenie, naturalne składniki i bajeczne działanie. Dowiedz się o nim więcej!

 

czarne mydło

 

Czarne mydło (savon noir) to niezwykle ciekawy kosmetyk. Po pierwsze, wcale nie jest… czarne. A po drugie, nie ma konsystencji typowego mydła w kostce czy płynie. Jak je w takim razie definiować?

 

Czarne mydło – czym jest

 

Preparat ma postać żelowej, ciągnącej się substancji umieszczonej w słoiczku. Niektórzy porównują ją do miękkiej plasteliny, inni – do gęstego kleju czy pasty. Główne – a w przypadku tradycyjnego czarnego mydła z Maroka także jedyne – składniki to zmydlona oliwa z oliwek zmieszana z pastą z rozdrobnionych czarnych oliwek. Klasycznie wytwarza się je ręcznie w kadziach podczas procesu gotowania i odparowywania wody.

 

Taka mikstura ma barwę od przypalonego beżu przez bardzo ciemny brąz aż do liściastej zieleni. Co ważne, pod wpływem ciepłoty ciała gładko rozprowadza się po skórze, a w kontakcie z wodą zaczyna się ładnie pienić.

 

Warto wiedzieć, że savon noir może odpychać zapachem, który jest intensywnie oliwny, wielu osobom kojarzy się wręcz z wonią wędzonki. Na szczęście aromat nie pozostaje na ciele, neutralizuje się podczas oczyszczania i potem spokojnie można użyć ulubionych perfumowanych kosmetyków czy pachnideł.

 

savon noir

 

Czarne mydło – właściwości

 

Czarne mydło może być stosowane nie tylko do dogłębnego oczyszczania skóry twarzy i ciała, lecz także do mycia włosów. To uniwersalny i hipoalergiczny kosmetyk, który czyni prawdziwe cuda.

 

Bardzo dobrze, a jednocześnie delikatnie wymywa nieczystości z porów. Zachowuje się przy tym jak peeling enzymatyczny, czyli subtelnie złuszcza martwe komórki naskórka i pobudza tkankę do odnowy. Wystarczy zostawić je na około kwadrans na skórze, a następnie zmyć letnią wodą. Cera stanie się wtedy świeża, gładka i o wyrównanym kolorycie oraz, co istotne, silnie nawilżona. Savon noir ma tę przewagę nad zwykłym mydłem w kostce, że nigdy nie powoduje uczucia ściągnięcia czy suchości.

 

Do tego pomaga wyregulować ilość wydzielanego sebum i skutecznie walczy ze wszelkimi niedoskonałościami, takimi jak ropne wypryski czy objawy trądziku. Oddziałuje na skórę kojąco i przeciwzapalnie. Zawiera również odżywczą i przeciwstarzeniową witaminę E.

 

Podobnie wpływa na skórę głowy z tendencją do przetłuszczania się. Dzięki niemu można nieco przedłużyć czas między kolejnymi myciami, jednocześnie zachowując zadbany wygląd pasm. Regularne stosowanie czarnego mydła jako szamponu pozwala również uzyskać efekt objętości fryzury, gdyż kosmyki nieprzeciążone sebum tak jak wcześniej będą lepiej odbijać przy głowie.

 

czarne mydło oliwki

 

Savon noir może być też wykorzystane przy goleniu i depilacji. Nie dosyć, że specyficzna konsystencja zapewnia idealny poślizg, to jeszcze doskonale zmiękcza zarost, który staje się bardziej podatny na bezbolesne i długotrwałe usunięcie.

 

Czy wiesz, że…

Wielu producentów eksperymentuje ze składem czarnego mydła, do którego dodaje różne substancje wspomagające: glinki (np. rhassoul), oleje (np. arganowy, laurowy), olejki eteryczne (np. pomarańczowy, eukaliptusowy, różany, miętowy, lawendowy, cytrynowy) czy inne komponenty roślinne i mineralne. Ciekawostką jest również fakt, że niektóre marki nazywają czarnym mydłem produkty, które… w ogóle nie zawierają oliwek, ale mają po prostu ciemną barwę i charakterystyczną konsystencję (wynikającą na przykład z obecności dziegciu brzozowego).

Logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!