Retinol – magiczny składnik na ratunek skórze

Na jego temat krąży wiele mitów. Jest uwielbiany, ponieważ potrafi zdziałać prawdziwe cuda, ale ma też swoje małe wady. Nie ma jednak wątpliwości, że dzięki niemu skóra może wyglądać zdrowo, młodo i promiennie. Prawidłowo przeprowadzona kuracja retinolem będzie Twoim kluczem do piękna.

 

witamina A

 

Na pewno nieraz słyszałaś o retinolu. Być może nawet zastanawiałaś się, czy nie kupić kremu, który go zawiera, ale skończyło się wyłącznie na dobrych chęciach… Tymczasem substancja jest naprawdę skuteczna – nie bez powodu nazywa się ją witaminą młodości.

 

Retinol – co to jest

 

Retinol stanowi czystą formę jednej z najważniejszych witamin – A. Świetnie wchłania się przez skórę i jest niebywale efektywny. Bardzo ważne jest, żeby czytać składy kupowanych kosmetyków do twarzy. Producenci jako witaminę A opisują również jej pochodne – retinoidy, czyli biologicznie podobne związki chemiczne.

 

Retinoidem jest na przykład silny kwas retinowy, który nieprawidłowo stosowany może doprowadzić nawet do poparzeń skórnych. O wiele łagodniejsze są octan retinylu i palmitynian retinylu, których główne zadania to nawilżanie i zapobieganie rogowaceniu naskórka. Sprawdzą się w codziennej pielęgnacji, ale retinol jest od nich intensywniejszy w działaniu. Niekiedy w profesjonalnych preparatach można się także spotkać z retinalem, ale to rzadkość. Nie należy też mylić retinolu z prowitaminą A (beta-karotenem), który ma właściwości między innymi antyoksydacyjne czy wzmacniające opalanie.

 

vitamin A

 

Retinol – właściwości i działanie

 

Co takiego ma w sobie retinol, że jest uwielbiany przez kobiety i polecany przez kosmetologów? Przede wszystkim wpływa na wzrost komórek w tkance – pomaga im się formować i reguluje ten proces. To właśnie dzięki temu tak dobrze sprawdza się w walce z oznakami starzenia i dolegliwościami skórnymi, na przykład łuszczycą czy trądzikiem. Warto też wiedzieć, że niedobór witaminy A (zwłaszcza jeśli chodzi o suplementację wewnętrzną) może prowadzić do łuszczenia się bądź rogowacenia naskórka czy oddziaływać na włosy i paznokcie.

 

Jakie rezultaty osiągniesz dzięki regularnemu stosowaniu kremu z retinolem? Substancja ma właściwości lekko złuszczające i normalizujące. Początkowo działa głównie powierzchniowo, dając wrażenie wyrównanego i bardziej spoistego naskórka. Istotne zmiany zachodzą jednak dopiero po jakimś czasie regularnego stosowania kuracji, gdy witamina A zacznie oddziaływać w głębszych warstwach skóry. Dzięki niej wzmaga się produkcja kolagenu, elastyny i fibroblastów. Skutkuje to zwiększoną elastycznością i jędrnością cery, zdrowym i świeżym wyglądem oraz zmniejszoną widocznością zmarszczek.

 

Efekt wygładzenia i rozświetlenia to również zasługa innej cechy retinolu. Składnik redukuje ilość melaniny i wpływa na rozmiar melanocytów, w których to znajduje się pigment odpowiedzialny za przebarwienia na skórze. Dzięki temu oraz wyżej wspomnianym właściwościom złuszczającym witamina A realnie wyrównuje koloryt cery.

 

krem z retinolem

 

Retinol – czy nadaje się do każdego typu skóry?

 

Może się wydawać, że retinol to głównie substancja przeciwstarzeniowa, a więc przeznaczona do cery dojrzałej. Tymczasem składnik jest świetnym orężem w walce ze skórą tłustą i trądzikową. Witamina A zwęża pory i normalizuje ilość wydzielanego sebum. Dzięki temu twarz przestaje się „zapychać” i znika efekt nieestetycznego świecenia się. Do tego znacząco spada liczba wyprysków.

 

W przypadku retinoidów może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie czy inne podrażnienia. W takiej sytuacji zaleca się wprowadzić do terapii kremy natłuszczające, które złagodzą niepożądane objawy.

 

Podobnie może zareagować cera wrażliwa. Co robić w takiej sytuacji? Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących sposobu użycia danego preparatu. Dobrze też zacząć od aplikacji punktowej i stopniowo zwiększać dawkę retinolu, tak aby zminimalizować działania niepożądane. Po kilku dniach podrażnienia najczęściej znikają.

 

krem do twarzy z retinolem

 

Retinol – jak stosować?

 

Witamina A jest wrażliwa na światło, w związku z czym większość producentów zaleca aplikację kremu na noc. Obecnie produkty nowej generacji, stworzone w technice nanotechnologii, zawierają nośniki, na przykład liposomy, które pomagają przedostać się retinolowi w głąb skóry i chronią go przed zgubnym wpływem promieniowania UV. Nie zmienia to jednak faktu, że w kontakcie ze słońcem substancja jest mimo wszystko mało stabilna. Warto więc wspomóc się kremem z wysokim filtrem SPF.

 

W kuracji witaminą A bardzo ważne są systematyczność i cierpliwość. Na zachwycające rezultaty trzeba poczekać około kilku miesięcy. Jeśli po tym czasie chcemy odstawić silne preparaty, powinniśmy przerzucić się na lżejsze o efekcie podtrzymującym. Gdy zupełnie przerwiesz kurację, wystarczy pół roku, żeby dobroczynne działanie retinolu się wyzerowało.

 

Retinol – ważne!

1. Po retinol nie powinny sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Zwłaszcza terapie doustne witaminą A są wysoce niewskazane i konieczna jest konsultacja z lekarzem.

2. Retinol jest światłoczuły, więc nigdy nie trzymaj kremu w nasłonecznionym miejscu. Przechowuj go w ciemnej i suchej szafce.

Codziennie od 7.55 do 20.05
Zamów rozmowę
Koszyk(0)

logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!