Wiosenne porządki w kosmetyczce – co powinnaś wyrzucić?

Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna napawa optymizmem i pobudza do działania. Pełniejsze energii o wiele chętniej zabieramy się za sprzątanie – także we własnych kosmetyczkach. Regularny przegląd preparatów urodowych to konieczność. Używanie tych przeterminowanych grozi ryzykiem alergii i nie tylko.

 

wiosna kosmetyki

 

Większość kobiet ma pokaźne zbiory kosmetyków – zarówno pielęgnacyjnych, jak i kolorowych. Najgorzej, gdy jest ich tyle, że same zaczynamy się gubić, co kiedy otworzyłyśmy i jak długo jeszcze możemy danego produktu używać.

 

Na wszystkich preparatach zawsze znajdują się daty przydatności, których nie powinno się przekraczać. Wiele kosmetyków ma również dodatkowe oznaczenia informujące o tym, przez ile miesięcy od momentu otwarcia formuła nadaje się do aplikowania. A zatem jak długo będzie aktywnie działała, nie straci na właściwościach i, co najważniejsze, nie spowoduje podrażnień czy reakcji alergicznych. Warto pamiętać, że kosmetyki naturalne mają przydatność o wiele krótszą niż te w pełni chemiczne, więc jeśli jesteś fanką organicznych olejów czy biokremów do twarzy, koniecznie powinnaś regularnie je przeglądać pod kątem dat.

 

No dobrze, ale to nie wszystko. Wiosenne porządki w kosmetyczce powinny też objąć inne aspekty. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

Podziel kosmetyki według częstotliwości użycia

 

Wyjmij wszystkie produkty urodowe, jakie masz, i posegreguj je od nowa. W miejscach pod ręką połóż te codzienne, najczęściej używane. Osobno umieść te na specjalne okazje – chodzi tu głównie o makijaż. Zamiast nerwowo każdego ranka przetrząsać kosmetyczkę czy łazienkowe pojemniki, będziesz od razu wiedziała, gdzie co jest.

 

wiosenne porządki

 

Na wiosnę na Twojej toaletce niech znajdą się głównie: lekki podkład lub krem BB, korektor, bibułki matujące, rozświetlacz, tusz do rzęs, cienie do powiek i kredka lub eyeliner, świeży róż do policzków oraz modna szminka.

 

Umyj akcesoria

 

Tak często o tym zapominamy! Tymczasem akcesoria do pielęgnacji i makijażu nieczyszczone i niewymieniane regularnie to prawdziwe siedliska bakterii, a od tego tylko krok do podrażnień czy złego stanu cery! Zacznij od umycia ich w ramach wiosennych porządków, a potem zrób z tego nawyk.

 

Pędzle muszą mieć miejsce i zawsze stać włosiem do góry. Powinnaś je delikatnie czyścić pod bieżącą wodą, a potem dobrze suszyć. Zupełnie tak samo jak gąbki do podkładu, puszki do pudru i tym podobne. Także takie akcesoria, jak pęseta, nie mogą zostać zapomniane – musisz je odkażać, dobrze je również ostrzyć. Warto zainwestować w specjalne podkładki czy stojaki. A jeśli w trakcie przeglądu dojdziesz do wniosku, że niektóre z pędzli czy gąbek się już nie nadają, wyrzuć je i zastąp świeżymi.

 

pędzle do makijażu

 

Sprawdź daty przydatności kosmetyków

 

Teraz czas na kosmetyki. Porządki zacznij od wyrzucenia tych przeterminowanych – bez żadnych wyjątków. Jak już wiesz ze wstępu, jeśli tego nie zrobisz, możesz doprowadzić do pogorszenia się kondycji Twojej skóry.

 

Przy okazji zwróć też uwagę na pozostałe preparaty, także te z dobrymi datami. Przyjrzyj się ich konsystencji i kolorowi, może się bowiem okazać, że przechowywałaś je w nieprawidłowy sposób i tym samym utraciły swoje właściwości. Zawsze zamykaj więc dobrze opakowania, unikaj wilgotnych i zbyt ciepłych pomieszczeń, a także eksponowania formuł na słońce. To ostatnie dotyczy zwłaszcza perfum.

 

Nasza rada: nie poddawaj się zbyt łatwo w przypadku zaschniętych kosmetyków kolorowych. Istnieją specjalne preparaty, za pomocą których możesz je „reanimować” i będą jak nowe.

 

jak uporządkować kosmetyki

 

Przejrzyj kosmetyki pod kątem powtarzalności

 

50 szminek, 10 paletek do makijażu, tyle samo kremów do twarzy, kilka żeli pod prysznic na różne nastroje i mała kolekcja odżywek do włosów, bo lubisz próbować ciągle czegoś nowego? Umiar i zdefiniowanie swoich potrzeb to klucz do sukcesu. Jeśli otworzyłaś zbyt wiele rzeczy naraz, najzwyczajniej w świecie nie będziesz w stanie ich wszystkich wykorzystać.

 

Niektóre kosmetyki będą się nadawały do tego, żebyś je komuś oddała: szampony, płyny do kąpieli, perfumy i tak dalej. O kosmetykach kolorowych mówi się, że nie nadają się do przekazania ze względów higienicznych. Jednak odpowiednio zdezynfekowane mogą zyskać drugie życie.

 

Jeśli nie użyłaś jakiegoś kosmetyku już od roku, nie ma wątpliwości, że już tego nie zrobisz. Po prostu nie spełnia Twoich potrzeb. Pozbądź się go, ale w rozsądny sposób. Nietrafiony krem możesz wykorzystać na przykład do rąk czy stóp. Lakier do paznokci w kolorze, który Ci się znudził, będzie się nadawał na przykład do zrobienia domowych dekoracji DIY. Możliwości jest mnóstwo! A na przyszłość kupuj po prostu mniej i zawsze po rzetelnym przemyśleniu, czy na pewno potrzebujesz piątego podkładu, skoro otwarte masz już cztery…

Codziennie od 7.55 do 20.05
Zamów rozmowę
Koszyk(0)

logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!