Cała prawda o chusteczkach nawilżanych dla dzieci i niemowląt

Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt stały się ostatnimi czasy jednym z podstawowych produktów pielęgnacyjnych. Na ich temat zdążyło już jednak powstać wiele mitów – także krzywdzących. Chcesz wiedzieć, jaka jest prawda? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania!

 

chusteczki nawilżane dla dzieci

 

Troszczysz się o skórę swojego maleństwa. Pragniesz, żeby zawsze było czyste, świeże i zadbane, dlatego inwestujesz w najlepsze kosmetyki dla dzieci. Czasami jednak nawet najbardziej niepozorny preparat może doprowadzić do podrażnień, zwłaszcza jeśli jego skład nie jest zbyt przyjazny. I właśnie takie opinie o chusteczkach nawilżanych dla najmłodszych powielane są najczęściej – że uczulają, powodują wysypki, zaczerwienienia. Klucz do znalezienia produktu idealnego to znajomość działania pojedynczych komponentów, obserwacja reakcji skórnej dziecka oraz… zdrowy rozsądek.

 

Naucz się czytać etykiety

 

Jak wśród wszystkich produktów, niestety także wśród chusteczek nawilżanych dla dzieci znajdą się te gorszej jakości. Dlatego zawsze, zanim zdecydujesz się na zakup, dokładnie zapoznaj się ze składem INCI.

 

mama i dziecko

 

Substancje potencjalnie szkodliwe

 

Polyaminopropyl Biguanide – chemiczny środek konserwujący i dezynfekujący, wykazuje uznany przez Unię Europejską w 2015 roku czynnik rakotwórczy.

 

Propylene Glycol i Butylene Glycolpochodne ropy naftowej, ułatwiają substancjom aktywnym przenikanie w głąb skóry. Jeśli mają wysokie stężenie, mogą powodować podrażnienia.

 

Paraffinum Liquidumtłusty emolient tworzący wyczuwalną warstwę lipidową. Mało przepuszczalna powłoka sprzyja gromadzeniu się bakterii i powstawaniu krostek.

 

Cocamidopropyl Betainesubstancja powierzchniowo czynna usuwająca zanieczyszczenia, nie powinna powodować podrażnień, ale za to może uczulać (zwłaszcza że chusteczki nawilżane należą do produktów niespłukiwanych).

 

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) – detergenty myjące, które mogą wykazywać działanie drażniące przy wysokim stężeniu i długotrwałym kontakcie ze skórą. Często pojawiają się też opinie, że to substancja rakotwórcza, jednak nie są to zweryfikowane dane.

 

Parfum – czyli mieszanka substancji zapachowych, których może być nawet… kilkadziesiąt! W dużym stężeniu i przy wrażliwej skórze dzieci i niemowląt może powodować reakcje uczuleniowe – warto więc szukać chusteczek bezwonnych.

 

PEG-40 Hydrogenated Castor Oil – substancja odtłuszczająca, która zwiększa przepuszczalność naskórka, co sprawia, że drobnoustroje mają do niego ułatwiony dostęp. Emulgator może też powodować świąd i pokrzywkę poprzez zapychanie porów skóry.

 

Methylparaben i Ethylparaben – powszechnie znane konserwanty, których obecność może nie być obojętna dla wrażliwej skóry dziecka.

 

Phenoxyethanol – kontrowersyjny konserwant, który jest uznawany za toksyczny. Może przyczynić się do zapalenia skóry, a nawet powodować wymioty. Trwają też badania nad jego wpływem na układ nerwowy.

 

Methylisothiazolinonekonserwant wysokiego ryzyka, o dużym prawdopodobieństwie wystąpienia alergii i podrażnień. Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego zaleciło, aby producenci wycofali ten składnik z produktów niespłukiwanych.

 

Substancje korzystne dla skóry

 

Takich składników szukaj w dobrych chusteczkach nawilżanych dla dzieci.

 

chusteczki nawilżane dla niemowląt

 

Glycerin, Panthenol, Alantoin, Lanolin – cenne dla naskórka, który nawilżają, odżywiają i tworzą na nim warstewkę ochronną. Regenerują i łagodzą podrażnienia.

 

Tocopheryl Acetate – witamina E w formie estru. Pomaga ukoić podrażnienia, przyczynia się też do regeneracji, nawilżenia, odżywienia i natłuszczenia naskórka.

 

Canola Oil (olej canola), Simmondsia Chinensis Seed Oil (olej jojoba), Prunus Amygdalus Dulcis Seed Oil (olej ze słodkich migdałów), Olus Oil (olej roślinny), Linum Usitatissimum Oil (olej lniany), Helianthus Annuus Seed Oil (olej z nasion słonecznika) – oleje organiczne o właściwościach natłuszczających, nawilżających i zmiękczających.

 

Aloe Barbadensis Leaf Juice (sok z liści aloesu), Chamomilla Recutita Extract (ekstrakt z rumianku), Calendula Officinalis Flower Extract (wyciąg z nagietka) łagodzą, nawilża, chronią. Ma właściwości przeciwbakteryjne i antyzapalne, wspomagają skórę małych alergików.

 

Ascorbyl Palmitate – chroni skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, zmniejsza powstały rumień.

 

Lactic Acid – nietoksyczny kwas mlekowy, który nawilża i odbudowuje, do tego ma działanie antybakteryjne i pomaga utrzymać naturalne pH naskórka.

 

Mama uzbrojona w powyższą wiedzę, z pewnością będzie wiedziała, które chusteczki nawilżane będą dobre dla jej szkraba. Należy też pamiętać, że tego typu produkt ma dobre działanie wspomagające codzienną pielęgnację, ale nie zastąpi oczyszczającej kąpieli.

 

chusteczki nawilżane

 

Warto wiedzieć!

Chusteczki nawilżane mogą być też stosowane przez dorosłych. Idealnie sprawdzą się w trakcie podróży lub gdy masz ograniczony dostęp do wody. Ładnie oczyszczą ciało i pozostawią po sobie wrażenie długotrwałej świeżości.

Logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!