Świece zapachowe – jak je palić, żeby starczyły na jak najdłużej?

Chyba nie ma osoby, która nie uwielbiałaby wieczorów w ciepłym blasku świec. Przyjemność, jaką daje migoczący płomień, jest nieopisana, jednak jeszcze bardziej kojąco działa na nasze zmysły aromat wydzielany przez paloną świecę. Masz swój ulubiony i chcesz cieszyć się nim jak najdłużej? Poznaj kilka prostych zasad, które przedłużą komfortowe doznania.

 

candle

 

Świece zapachowe cieszą się niezwykłą popularnością. Gwarantują cudowną atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Podczas gdy kiedyś miały głównie formę klasycznych białych walców, dziś zaskakują wyglądem. Większość z nich pełni funkcję dekoracyjną, a ogromny wybór aromatów sprawia, że nadają się nie tylko na ciemnie i zimne pory roku, takie jak jesień i zima, lecz także na ciepłe i jasne lato. Bo czy może być coś przyjemniejszego niż popołudnie pachnące orzeźwiającym drinkiem albo świeżymi owocami?!

 

Świece zapachowe – co musisz o nich wiedzieć

 

Jest różnica w tym, jaką świecę kupisz. Niestety, te najtańsze często zawodzą – i to nie tylko dlatego, że początkowo wydaje się, że są intensywne, po czym zapach ulatnia się niemal od razu po ich rozpaleniu… To rezultat stosowania sztucznych aromatów, które nijak mają się do naturalnych olejków eterycznych. Jednak jeszcze ważniejszy jest skład takich świec i na to powinnaś zwrócić szczególną uwagę:

 

stearyna – budzi spore kontrowersje głównie ze względu na swoje pochodzenie. Pozyskuje się ją albo od zwierząt (np. z tłuszczu wołowego), albo z roślin (np. z nieekologicznego oleju palmowego), dlatego świece z niej zrobione nie nadają się dla wegan. Mówi się też, że stearyna ma negatywny wpływ na środowisko naturalne, jednak nie jest to do końca wyjaśniona kwestia;

 

parafina – pozyskiwana z węgla brunatnego bądź frakcji ropy naftowej. Palona codziennie po wiele godzin, i to bez wietrzenia mieszkania, może pozostawiać w powietrzu z pozoru niewidoczny osad, który staje się zauważalny dopiero wtedy, gdy zetrzesz z mebli czarny pyłek bądź znajdziesz go na… własnej chusteczce do nosa. Niestety, nierafinowana parafina po podpaleniu wydziela m.in. toluen, formaldehyd czy benzol, które są uznawane za toksyczne, a nawet rakotwórcze;

 

candles

 

rafinowany wosk parafinowy – znajdziesz go w świecach dobrej jakości. Poddanie parafiny procesowi profesjonalnej rafinacji całkowicie oczyszcza ją ze szkodliwych substancji i czyni ją nietoksyczną. Wosk parafinowy stosuje między innymi marka Yankee Candle, która cieszy się międzynarodowym uznaniem;

 

wosk pszczeli, olej sojowyświece z tych naturalnych komponentów są zdecydowanie najzdrowsze, niestety wiele osób zniechęca też ich dosyć wysoka cena. Warto jednak zainwestować, ponieważ ekologiczny wosk spala się wolniej i tym samym starcza na dłużej. Nie poddaje się go żadnej obróbce, jest przyjazny dla środowiska, generuje mniej sadzy i nie podrażnia.

 

Oprócz wosku zwracaj też uwagę na knoty. Okazuje się, że jeszcze do niedawna dodawano do nich cynk czy nawet ołów (!), aby były ładnie proste i spalały się równomiernie. Obecnie zabroniono takiej praktyki, jednak nie ma żadnej regulacji prawnej, która kazałaby producentom informować o tym na opakowaniu. Wiele gotowych produktów sprowadzanych jest też z Chin, a ich te przepisy nie dotyczą. Szukaj więc świec od firm mających klarowną politykę – bezpieczne są chociażby knoty z bawełny prostowane ręcznie.

 

Świece zapachowe – zasady palenia

 

Świece to wspaniały dodatek do domu, podczas ich palenia trzeba jednak zawsze przestrzegać kwestii bezpieczeństwa. Istnieje też kilka sztuczek, dzięki którym świeca posłuży Ci dłużej niż dotychczas:

 

świece zapachowe

 

1. Zawsze stawiaj ją w miejscach niedostępnych dla dzieci czy zwierząt. Powinna być też z dala od innych przedmiotów, zwłaszcza tych łatwopalnych. Unikaj też bliskości otwartych okien, ponieważ nawet niewinny podmuch wiatru może rozniecić płomień.

 

2. Nie przenoś płonącej świecy, szczególnie gdy jest przeciąg. Wystarczy małe potknięcie, a roztopiony gorący wosk może Cię dotkliwie poparzyć, dlatego zawsze poczekaj, aż świeca zastygnie.

 

3. Wiemy, że chciałabyś cieszyć się pięknym zapachem jak najdłużej, ale nigdy nie wypalaj świecy do końca – mowa tu głównie o tych umieszczonych w ozdobnych słojach. Dlaczego? Ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury szkło może pęknąć, a gorący wosk rozlać się.

 

4. Zastanawiasz się, czemu profesjonalne świece mają pokrywki? Aby… zdrowo je gasić. Jeśli po prostu zdmuchniesz płomień, wytworzy się toksyczna sadza, a nieprzyjemny aromat wypełni całe pomieszczenie. Jeśli masz świecę otwartą, zawsze może dokupić specjalny kapturek do beztlenowego gaszenia ognia.

 

5. Żeby świeca służyła Ci jak najdłużej, regularnie przycinaj i oczyszczaj nadpalony knot.

 

świece dom

 

6. Jak dla Ciebie świeca mogłaby palić się przez cały dzień? Niestety, zbyt duże i długotrwałe stężenie olejków eterycznych może powodować zawroty głowy, a nawet nudności, dlatego świeca nie powinna być w użytku dłużej niż cztery godziny dziennie (dotyczy to również wosków naturalnych).

 

7. W związku z powyższym nie pal świec w pomieszczeniach bez okien i odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Po wonnym seansie należy dobrze przewietrzyć wnętrze.

Codziennie od 7.55 do 20.05
Zamów rozmowę
Koszyk(0)

logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!