Nożyczki, cążki czy pilniczek do paznokci – co wybrać?

To absolutny must have każdej kosmetyczki. Akcesoria, dzięki którym nadasz piękny kształt paznokciom oraz zadbasz o skórki, często traktowane są jednak po macoszemu. Kupując je, najprawdopodobniej nie zastanawiasz się długo nad ich jakością, nie rozumiesz także oznaczeń, które na nich widnieją i które mogą powiedzieć nieco więcej o ich przeznaczeniu. A przecież wybór odpowiednich narzędzi pomoże nie tylko zatroszczyć się o estetyczny wygląd dłoni, lecz także wzmocnić płytki.

 cążki czy nożyczki

 

Nożyczki czy cążki?

 

Nożyczki to podstawowe narzędzie służące do skrócenia płytki. Zazwyczaj używane są zarówno do manicure’u, jak i pedicure’u, jednak specjaliści zalecają, aby z ich pomocą obcinać paznokcie u stóp, natomiast te u dłoni spiłowywać.

 

Nożyczki mogą różnić się od siebie zarówno wielkością, jak i profilem ostrz. W zależności od tego, czy są proste, czy wygięte, nadają płytkom odpowiedni kształt. Te pierwsze lepiej sprawdzą się przy paznokciach u stóp, które należy obcinać prosto dopasowując się do naturalnego konturu. Drugie natomiast będą odpowiedniejsze do płytek u dłoni, nadając im lekko okrągłą linię.

 

Ostrza nożyczek są równej długości. Niektóre egzemplarze posiadają jeden nożyk ostry, a drugi z ząbkami, które automatycznie szlifują oba skrzydełka. Jeżeli zależy Ci na idealnej ostrości oraz maksymalnie komfortowej pracy, pomyśl nad nabyciem właśnie takiego produktu.

 cążki do paznokci

 

Podobnie rzecz ma się z cążkami. Dwa idealnie pasujące do siebie pod względem kształtu i długości zakończenia mają za zadanie precyzyjnie chwycić i usunąć paznokieć. Zanim kupisz to narzędzie, przyjrzyj się mu dokładnie. Po cążki sięgnij wtedy, kiedy Twoje płytki są grube i twarde albo zmienione przez chorobę. To idealny wybór dla mężczyzn, których paznokcie – zwłaszcza te u stóp – są bardzo trudne do skrócenia przez nożyczki.

 

Kluczowym wyznacznikiem w wyborze cążek jest długość ich ostrza. Istotna jest także wielkość ramion – to właśnie od nich zależy wygoda i precyzja Twojej pracy.

 

Pamiętaj, że zarówno cążki, jak i nożyczki, są przedmiotami, którymi łatwo zranić się przez nieuwagę. Dlatego dobrze, jeśli będą one wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej albo chirurgicznej – po to, aby zminimalizować ryzyko ewentualnego zakażenia.

 

Pilnik zamiast nożyczek?

 

Paznokcie u dłoni są znacznie delikatniejsze i bardziej elastyczne niż te u stóp, różnią się od nich także kształtem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ich spiłowywanie, po ewentualnym uprzednim przycięciu. Dlatego podstawowym narzędziem do ich pielęgnacji powinien być pilnik. Jaki? Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

piłowanie paznokci 

Po pierwsze, zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest przedmiot. Najczęściej spotykane pilniki są:

 

Szklane albo kryształowe – najlepiej sprawdzają się w przypadku paznokci kruchych i cienkich. Delikatnie ścierają ich powierzchnię, nie powodując rozdwajania i pękania.

 

Papierowe – są idealne niemal dla każdej grubości płytki. Niestety, ich słabą stroną jest to, że przy nagminnym użyciu mogą je uszkodzić.

 

Metalowe – po takie powinny sięgnąć przede wszystkim właścicielki grubych i twardych paznokci oraz tipsów. Ponieważ nie są delikatne, mają tendencję do rozwarstwiania płytki.

 

Mineralne – wyjątkowo łagodnie traktują płytkę, dlatego znakomicie sprawdzają się zarówno w przypadku naturalnych płytek, jak i sztucznych, np. akrylowych.

 pilnik metalowy do paznokci

 

Istotną kwestią jest również ziarnistość pilnika. Jest to ilość drobinek ścierających przypadających na 1 cm3. Na opakowaniu powinnaś odnaleźć tę informację, podaną w liczbie np. 60, 80, 120, 240, a nawet 2000. Im wyższa wartość, tym narzędzie posiada grubsze ziarno.

 

Pilnik gruboziarnisty to gradacja 60-100. Jest przeznaczony do profesjonalnego użytku, ponieważ ich twarda i mocno ścierna powierzchnia może bardzo łatwo trwale uszkodzić płytkę. Służy przede wszystkim do ściągania obcych elementów z paznokcia, np. tipsów.

 

Pilnik średnioziarnisty, czyli poziom 100-240. Dobrze ściera zarówno płytki naturalne, jak i sztuczne.

 

Pilnik drobnoziarnisty o gradacji 240-500 delikatnie wygładza paznokieć, natomiast te o wyższej wartości służą także do szlifowania płytek, dlatego są nazywane polerkami.

 

Podsumowując, wybór idealnego narzędzia zależy przede wszystkim od twardości i kondycji paznokcia. Cokolwiek wybierzesz, przedmiot powinien być solidnie wykonany z materiału najwyższej jakości, abyś miała gwarancję, że posłuży Ci nie tylko długo, lecz także bezpiecznie.

Codziennie od 7.55 do 20.05
Zamów rozmowę
Koszyk(0)

logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!