- MAKEUP
- Ciało i kąpiel
- Olejki
- Olejek eteryczny
- Olejek goździkowy
Olejek goździkowy
- Olejek do masażu Goździk, pomarańcza i lawendaSwede Senze Seduction Massage Oil Clove Orange Lavender0 zł52.11 złKupKupKupKupKupPowiadom o dostępnościOlejek goździkowy
Od afrodyzjaku do przemysłu farmaceutycznego
Olejek goździkowy ma bardzo ciekawą historię zastosowań. Niegdyś był uznawany za skuteczny afrodyzjak dzięki swojemu niepowtarzalnemu zapachowi, który w opinii większości ludzi jest niezwykle przyjemny. Mocny, wyrazisty, słodki, ale też ostry, doskonale korzenny, w związku z czym rozgrzewa zmysły i wyobraźnię. Dziś jego aromat uznalibyśmy raczej za iście świąteczny, w końcu kto nie dodawał goździków do grzańca? Bezcenny smak i bajeczny aromat! Swoją drogą niezbyt miły dla owadów, dlatego też niektórzy sięgają po olejek goździkowy jako po naturalny repelent.
Co ciekawe, Oleum caryophyllorum jest dostępny nie tylko w sklepach kosmetycznych, lecz także aptekach. A to dlatego, że jego główna substancja czynna to eugenol, który ma naturalne właściwości… znieczulające oraz antybakteryjne. Jeśli kiedykolwiek spotkałaś się online z poradą, by na bolące gardło żuć goździki, teraz już wiesz, dlaczego.
W infekcjach górnych dróg oddechowych olejek goździkowy okazuje się więc skutecznym i tanim lekarstwem – przygotuj na jego bazie inhalacje. A jeżeli boli Cię ząb, zanurz w olejku patyczek kosmetyczny, a następnie przyłóż bezpośrednio do promieniującego miejsca.
Warto również przygotować rozgrzewającą kąpiel lub użyć olejku goździkowego jako dodatku w moczeniu stóp, zwłaszcza przy dolegliwości reumatycznych.
To interesujące!
Czy wiesz, że przyprawa o charakterystycznym kształcie, którą stosujesz na co dzień, to zasuszone pąki kwiatowe wiecznie zielonego drzewa Eugenia caryophyllus, czyli goździkowca korzennego? To właśnie w nich znajduje się najwięcej gruczołów wydzielających olejek goździkowy. Substancja, którą widzisz na sklepowej półce, to efekt destylacji parą wodną jeszcze nierozwiniętych pąków.
Ta ważna informacja wiąże się z ceną olejku. Czasami niektórzy producenci oferują bowiem tańsze zamienniki, w których olejek goździkowy pozyskiwany jest z liści i szypułek, a te są uboższe w eugenol i przez to cały produkt traci na jakości. Nie znaczy to, że jest bezużyteczny, lepiej jednak wykorzystać go wtedy do aromaterapii. Będzie świetnie harmonizował np. z cynamonem, lawendą, różą, neroli bądź szałwią. Online jest też wiele pozytywnych opinii na temat olejku goździkowego jako składnika przeciwłupieżowej wcierki do włosów. Spróbuj!
Zaloguj sięW celu świadczenia usług na najwyższym poziomie nasza strona wykorzystuje pliki cookies. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Więcej szczegółów znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.