Olej tamanu to hit prosto z Madagaskaru. Większość specjalistów uważa go za preparat pielęgnacyjny wszech czasów. Szczególnie sprawdza się w przypadku cery trądzikowej oraz z problemem nieestetycznych blizn.
Olej tamanu jest pozyskiwany z owoców drzewa Calophyllum inophyllum rosnącego na egzotycznym Madagaskarze. Tłoczy się go na zimno z wysuszonych pestek, najlepszy jest oczywiście ten nierafinowany. Co ciekawe, aby pozyskać 5 kg oleju, potrzeba aż… 100 kg dojrzałych owoców. Nie powinna więc dziwić dość wysoka cena specyfiku. Wręcz przeciwnie – podejrzenia mogą budzić zbyt tanie mieszanki.
Olej tamanu może być żółty, zielony, a nawet brunatny. Ma charakterystyczną gęstą konsystencję i jeszcze bardziej rozpoznawalny zapach – mocno korzenny, ziołowy, niektórym kojarzy się też z trawą.
Święte drzewo tamanu
Calophyllum inophyllum można też spotkać w tropikalnych rejonach Azji oraz wysp Pacyfiku. W Polinezji były wręcz uznawane za święte – uważano, że mieszkają w nich bogowie. W związku z tym poszczególne części rośliny były stosowane jako mistyczne lekarstwa na różne dolegliwości wewnętrzne i zewnętrzne.
Olej tamanu – właściwości
Olej tamanu zaliczany jest do bioolejów o bardzo wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, najważniejsze to linolowy i oleinowy. Substancje te są odpowiedzialne za penetrację składników aktywnych w głąb skóry. Bardzo ważne są też fitosterole wzmacniające barierę hydrolipidową tkanki i blokujące ucieczkę wody z cery.
Najistotniejsza jest jednak obecność komponentów właściwych tylko dla oleju tamanu, które to czynią go tak wyjątkowym. Mowa o kwasie kalofillowym i kallofilloidynie. Przebadano je naukowo i okazało się, że działają silnie przeciwzapalnie, antybakteryjnie, kojąco i przeciwobrzękowo. Traktuje się je wręcz jak naturalne antybiotyki.
Olej tamanu – działanie na skórę
-
Redukcja blizn i świeżych rozstępów. Pod tym względem olej tamanu został rozpoznany wyjątkowo dobrze. Okazuje się, że wystarczą około dwa miesiące codziennych aplikacji rano i wieczorem na zmienioną skórę, aby poprawić jej wygląd i zmniejszyć widoczność szpecących zmian.
-
Naturalny antyoksydant. Olej tamanu skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, wzmacnia warstwę ochronną skóry i działa silnie regenerująco. Cera wygląda młodziej i zdrowiej.
-
Remedium dla skóry mocno problematycznej. Masz problemy ze stanami zapalnymi, ciągłymi podrażnieniami i zaczerwienieniami? A może Twoja cera ma skłonność do przesuszania się, łuszczenia, dermatozy, łojotoku, egzemy i kiepsko się goi? Olej tamanu jako nośnik NNKT zadziała zbawiennie i poratuje Cię z opresji.
-
Sposób na cerę przetłuszczającą się. Jak żadna inna substancja olej tamanu rozprawia się z nadmiernie wydzielającym się sebum, trądzikiem, zaskórnikami i wypryskami. Działa na nie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Oprócz tego rozjaśnia przebarwienia.
-
Opatrunek na rany. Preparat poleca się także jako środek łagodzący na ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne, swędzenie czy jako kojący kompres dla cery podrażnionej kwasami lub retinoidami.
Olej tamanu – jak stosować
Jeśli substancja ma wysokie stężenie (50–100%), trzeba stosować ją punktowo na chorobowo zmienione miejsca. Na większe partie skóry należy aplikować ją po rozcieńczeniu z innymi olejami w proporcjach pół na pół. Wszystko dlatego, że już stężenie 5–20% wykazuje intensywnie działanie.
Najlepiej wziąć dosłownie kilka kropli oleju tamanu, rozgrzać go w dłoniach i delikatnie wklepać w lekko wilgotną skórę. Zawsze można dodać też odrobinę do ulubionego kremu do twarzy, serum czy balsamu do ciała i dopiero w takiej postaci wmasować. Producenci rekomendują też stosowanie specyfiku w połączeniu z żelem hialuronowym, co działa niczym mocna kuracja nawilżająca.