Pończochy
- MAKEUP
- Odzież
- Wyroby pończosznicze
- Pończochy
- DEALKupKupDEALKupDEALKupDEALKupKupKupKupKupKupKupDEALKupDEALKupKupKupKupDEALKupDEALKupDEALKupDEALKupDEALKupKupDEALKupDEALKupDEALKupKupKupKupKupPończochy
Od ciepłej nogawicy do stylowej pończochy
Choć wydaje się, że pończochy to wynalazek naszych czasów, wcale tak nie jest. Pierwsze długie skarpety były znane już w starożytności, jednak zdecydowanie największą popularność przeżyły w epoce renesansu. Namiętnie noszono wtedy nogawice sięgające górnej części ud, które trzymały się na rzemieniach przywiązanych do pasa biodrowego. Były dosyć ekstrawaganckie i drogie. Zawrotne ceny wynikały z faktu, że szyto je z jedwabiu lub aksamitu, a wersję na zimę ocieplano zwierzęcym futrem lub skórą. Nogawice, nazwane później z francuska bas, noszono nie tylko, żeby nie marznąć, lecz także, by podkreślić umięśnienie.
W kolejnych epokach moda na pończochy ucichła, by powrócić ze zdwojoną siłą dopiero po I wojnie światowej. Gdy nastąpiło poluźnienie obyczajów, kobiety zapragnęły pokazywać swoje wdzięki. Pończochy nie były wtedy powszechnie dostępne w sklepach, nikt nawet nie śnił o erze sprzedaży online, w związku z tym pończochy nie należały do najtańszych. Te francuskie z jedwabiu były warte tyle samo co… 50 kg cukru (!). Panie, których nie było stać na taki luksus, malowały czarną kredką do oczu linię z tyłu nóg, przez ich całą długość, co miało imitować szew. Czasem dorysowywano nawet koronkę. W powszechnej opinii był to całkiem skuteczny trik.
Nylon wkracza na salony
Wszystko zmieniło się, gdy wynaleziono nylon, który stał się bardzo tanią alternatywą dla jedwabiu. Dokładnie 15 maja 1940 roku do sklepów trafiły pończochy, których cena wynosiła zaledwie 1,15 dolara. Sprzedały się miliony par, ponieważ cienki materiał świetnie układał się na nogach i dodawał szyku każdej stylizacji. W Polsce odpowiednikiem nylonu był stylon. Największe fabryki pończoch znajdowały się w rzemieślniczej Łodzi.
Dziś nie mamy żadnego problemu z ich dostępnością. Kupimy je od ręki zarówno stacjonarnie, jak i online. Czarne, cieliste, białe, kolorowe. Kryjące, kabaretki, z koronką, gładkie, wzorzyste, ze szwem lub kokardą – wybór jest ogromny. Na co dzień świetnie sprawdzą się pończochy samonośne na taśmach trzymających się skóry, z kolei na randkę warto dobrać do nich specjalny pas.
Po pończochy sięgają nie tylko panie, które chcą poczuć się seksowanie – w opinii wielu pragmatycznych kobiet to po prostu doskonały i wygodny zamiennik rajstop.
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie nasza strona wykorzystuje pliki cookies. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Więcej szczegółów znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.