Zapraszamy do świata mineralnego make-upu! Dziś rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości na temat genialnych specyfików zawierających minerały, pomożemy znaleźć odpowiedni podkład, puder i cienie do powiek oraz dostarczymy niezbędnych informacji, które warto wiedzieć przed zakupem. Bez trudu rozszyfrujesz także składy tych preparatów.
Na początek… czym są kosmetyki mineralne?
Wyobraź sobie produkty do makijażu składające się w stu procentach z substancji, które pochodzą wprost z przyrody. Czy wiesz, że niektóre minerały były stosowane w celach pielęgnacyjnych już tysiące lat temu? Teraz to Ty masz okazję je docenić, wybierając kosmetyki zawierające duże ilości tych komponentów. Bardzo często występują w sproszkowanej, niezwykle lekkiej postaci. Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że ich aplikacja jest trudna i będą się nieestetycznie osypywać, jednak to tylko złudzenie. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kosmetykami mineralnymi, warto sięgnąć po takie, których opakowania wyposażone są w praktyczne sitko, ułatwiające pobranie odpowiedniej ilości preparatu.
Szybka powtórka z lekcji chemii
Jakie komponenty powinien zawierać każdy mineralny specyfik? To nie szkoła – nie miej oporu, by skorzystać z naszej ściągi! Oto najważniejsze składniki:
Mika (Mica) – nie ma nic lepszego niż substancja, która idealnie rozprasza wiązki światła, jednocześnie zostawiając na skórze przepięknie wyglądający połysk. Sproszkowana mika jest bardzo lekka, dzięki czemu nie zapycha porów, a dodatkowo odwraca uwagę od drobnych zmarszczek.
Dwutlenek tytanu (Titanum Dioxide) – to doskonały minerał chroniący przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jeśli stosujesz kosmetyki, które go zawierają, być może nie wiedziałaś, że w ten sposób skutecznie opóźniasz proces starzenia się skóry!
Tlenek cynku (Zinc Oxide) i krzemionka/Ditlenek krzemu (Silicon Dioxide) – świetna wiadomość dla osób, które mają cerę tłustą – te składniki kontrolują wydzielanie sebum i mają fantastyczne właściwości absorbujące wilgoć. A jakby tego było mało, działają antybakteryjnie i pomagają w walce z wypryskami.
Zerknij na pojemniczek każdego mineralnego specyfiku ze swojej kolekcji. Jeśli udało Ci się rozszyfrować skład i znajdują się w nim powyższe substancje, to możesz być pewna, że upolowałaś prawdziwą perełkę.
Mineralne ABC, czyli zoom na rodzaje mineralnych kosmetyków
Podkład mineralny coraz częściej pojawia się na naszych toaletkach. Nic dziwnego! Gdy pierwszy raz nałożysz go na twarz, poczujesz się tak, jakbyś aplikowała kolejny kosmetyk pielęgnacyjny. Od standardowego fluidu różni się przede wszystkim tym, że jest w sypkiej postaci. Co ciekawe, to różne minerały w odpowiednich proporcjach pełnią w nim funkcje pigmentacyjne. Nie znajdziesz w nim sztucznych barwników, parabenów oraz silikonów, więc możesz być pewna, że jego skład będzie całkowicie bezpieczny nawet dla najbardziej wrażliwej cery. Doskonale stapia się ze skórą, dlatego też po zaaplikowaniu staje się niemal niewidoczny. A dodatkowo świetnie kamufluje niedoskonałości!
Kolejnym, niezwykle ważnym specyfikiem mineralnym jest puder. Czym różni się od podkładu? Przede wszystkim ma wiele innych właściwości, które nie tylko perfekcyjnie wykańczają makijaż, lecz także sprawiają, że cera nabiera niepowtarzalnego blasku, zdrowego wyglądu. Nie zauważysz na niej nadmiernej ilości sebum. Na rynku kosmetycznym znajdziesz mnóstwo opcji: rozświetlających, brązujących, matujących… Możesz więc wybrać taki puder, który rozwiąże problemy cery. Ten preparat na pewno odpowiednio przygotuje Twoją skórę na nakładanie kolejnych kosmetyków.
Do aplikacji powyższych produktów niezbędne jest jedno akcesorium – pędzel kabuki. Co wyróżnia go na tle innych przyborów do makijażu? Przede wszystkim bardzo szeroka końcówka z grubym, gęstym włosiem oraz zwykle krótki, bardzo poręczny trzonek. Taka budowa umożliwi Ci sprawne i zręczne operowanie narzędziem po skórze oraz zapobiegnie osypywaniu się specyfików.
Jeśli jeszcze nie miałaś okazji wypróbować mineralnych cieni do powiek, to musisz wiedzieć, że w wielu wypadkach oprócz wcześniej wymienionych składników, zawierają także kaolin (białą glinkę) oraz jedwab. Dzięki nim produkt doskonale się rozprowadza, a ponadto nie zbiera w załamaniach. Powieka jest niesamowicie wygładzona, a makijaż trzyma się na swoim miejscu o wiele dłużej.
Teraz już wiesz, że kosmetyki mineralne oprócz tego, że zawierają cenne składniki pielęgnujące naszą skórę, to dodatkowo świetnie wyrównują koloryt, chronią cerę przed zbyt szybko postępującym procesem starzenia i genialnie utrzymują się na skórze. Pozostała jeszcze odpowiedź na jedno niezwykle ważne pytanie: które marki oferują takie produkty? Niewątpliwie warto zwrócić uwagę na asortyment Annabelle Minerals, Bellapierre, Hean, Affect Cosmetics oraz Zao.
Gwarantujemy, że gdy pierwszy raz zastosujesz choć jeden z tych specyfików, totalnie zmieni się Twoje podejście do wykonywania makijażu. I tego Ci życzymy!