• Żel do golenia - NIVEA MEN Silver Protect Shaving Gel
    13.1 17.47

Pomaga czy szkodzi? Fakty i mity na temat aloesu w kosmetykach

Aloes to roślina, z którą prawdopodobnie większość z nas miała kiedyś styczność – występuje bowiem w wielu kosmetykach, lekach i produktach spożywczych. Nie wszyscy wiedzą jednak wiele o posiadanych przez nią właściwościach. Sprawdźmy zatem, jakie są zalety aloesu i czy rzeczywiście wpływa on wyłącznie pozytywnie na nasze zdrowie i urodę. 

Czym jest aloes?

Aloes jest sukulentem, czyli rośliną, która jest w stanie przetrwać w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych, nawet gdy w pobliżu nie ma źródła wody. Występuje w 400 odmianach, co wiąże się z przeróżnymi możliwościami zastosowania. Pochodzi z Afryki i półwyspu Arabskiego, a jego lecznicze działanie odkryła ludność starożytnego Egiptu, Chin czy Indii. Tysiące lat temu był stosowany przede wszystkim do zwalczania oparzeń, a także chorób płuc. 

Dziś aloes znajduje zastosowanie w medycynie, stanowi ważny składnik diety osób odchudzających się. Bez problemu można hodować go w domu (w wielu krajach jest on sprzedawany jako roślina doniczkowa), a wytworzony z niego sok podawać doustnie, na przykład w postaci nalewki. Jest on źródłem wielu cennych dla zdrowia substancji, między innymi witaminy A, C, E, witamin z grupy B, a także wapnia, magnezu, selenu, cynku i potasu. Sok z aloesu ma działanie między innymi przeciwzapalne i bakteriobójcze, wzmacnia odporność, wspomagając działanie układu immunologicznego, a dzięki właściwościom przeciwgrzybicznym i łatwemu wnikaniu w głąb skóry znalazł zastosowanie w kosmetyce. Produkty wytwarzane na bazie aloesu służą do codziennej pielęgnacji, szczególnie twarzy i włosów, i są przeznaczone dla osób w różnym wieku. 

Czy aloes przesusza skórę?

Ze względu na zawartość wielu substancji korzystnie wpływających na nasze zdrowie i urodę, aloes ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, zwłaszcza w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy – peelingach, mleczkach czy balsamach. Specyfiki z dodatkiem naturalnego soku z liści aloesu bardzo dobrze wnikają w skórę, odżywiają ją, łagodzą stany zapalne, rozszerzają naczynia krwionośne (poprawiając tym samym ukrwienie skóry), przyśpieszają jej odnowę, a także działają detoksykacyjnie. 

Istnieje jednak dość popularne przekonanie, że zbyt często stosowane aloesowe kosmetyki mogą nadmiernie wysuszać cerę. I rzeczywiście, w pewnych szczególnych przypadkach takie ryzyko istnieje. Aloes ma pH zbliżone do pH zdrowej skóry człowieka (czyli 5,2-5,6) oraz silne właściwości ściągające, dlatego jeśli ktoś zmaga się bardzo suchą skórą, to po zastosowaniu preparatu z tym ekstraktem może zaobserwować nasilenie problemu. Wszystko zależy jednak w dużej mierze od rodzaju kosmetyku. Osobom posiadającym bardzo wrażliwą cerę również śmiało można polecić produkty zawierające w składzie aloes, pod warunkiem, że mają właściwości nawilżające, na przykład krem na dzień i na noc. Specyfik ten przywraca skórze optymalny poziom nawodnienia, z przy tym zapewnia dużą dawkę substancji odżywczych i regenerujących, skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i delikatną pielęgnację. Z kolei do nieco intensywniejszego oczyszczenia świetnie sprawdzi się aloesowy żel micelarny, który usuwa z twarzy resztki makijażu i inne zanieczyszczenia, a do tego sprawia, że skóra staje się miękka, jędrna i elastyczna.

Naturalna broń w walce z trądzikiem 

Choć aloes obecny jest w kosmetykach pielęgnacyjnych od bardzo dawna, to jednak wspomaganie leczenia trądziku za jego pomocą jest pomysłem stosunkowo nowym. Ze względu na obecność różnych aminokwasów, polisacharydów, polipeptydów i enzymów sukulent ten jest coraz częściej wykorzystywany jako składnik preparatów przeznaczonych dla osób borykających z uciążliwymi wypryskami. Badania potwierdzają, że aloes rzeczywiście ma silne właściwości przeciwtrądzikowe: hamuje wydzielanie sebum, niweluje podrażnienia i stany zapalne, łagodzi zaczerwienienia, zmniejsza widoczność wyprysków oraz blizn, a do tego wspiera procesy regeneracji naskórka. Takie kosmetyki jak kojący żel czy maska w płachcie do twarzy, stosowane na dzień lub na noc, pomagają w codziennej pielęgnacji cery trądzikowej, działają kojąco, przyśpieszają gojenie się ran i minimalizują dyskomfort związany z wszelkimi uszkodzeniami. Sprawiają, że cera jest gładsza, zdrowsza i wygląda na odmłodzoną. Należy jednak pamiętać, że preparaty z aloesem dostępne w drogeriach jedynie wspomagają codzienną walkę z trądzikiem, dlatego w przypadku bardzo dużego nasilenia dolegliwości mogą jedynie załagodzić, a nie całkowicie zahamować zmiany skórne. Konieczna jest wówczas wizyta u dermatologa i ewentualne zastosowanie silniejszych środków zaradczych. 

Aloes a kondycja włosów

Aloes bardzo często stosuje się w różnych preparatach do włosów. Roślina ta wzmacnia pasma od nasady aż po końce i sprawia, że stają się one mocniejsze i bardziej lśniące. Są one również łatwiejsze w rozczesywaniu, mniej się plączą i przestają przejawiać tendencję do puszenia się. Szampony z aloesem, dzięki zawartości witamin A, B2, C, E oraz aminokwasów zapobiegają również rozdwajaniu się końcówek. Warto również dodać, że roślina ta humektantem, czyli jednym z trzech (obok, protein i emolientów) składników niezbędnych do właściwej pielęgnacji włosów. Dlatego właśnie odżywki z aloesem wykazują tak silne właściwości nawilżające. 

Aloes, poza kilkoma szczególnymi przypadkami, wyjątkowo korzystnie wpływa na nasze zdrowie i urodę. Wybierając wysokiej jakości kosmetyki wzbogacone o dobroczynne ekstrakty z tej rośliny możemy zatem kompleksowo zadbać o stan zarówno naszej cery, jak i włosów czy naskórka. 

 

Logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!