Złuszczanie naskórka jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które powinniśmy wykonywać regularnie, by utrzymać naszą cerę w dobrym stanie. Coraz popularniejszą formą oczyszczania twarzy staje się peeling enzymatyczny – bardziej wymagający od klasycznego peelingu ziarnistego, ale również bardziej skuteczny. Dowiedz się, w jaki sposób ten kosmetyk działa na skórę, jakich możesz oczekiwać od niego efektów i czy jest odpowiedni dla Twojego rodzaju cery.
Czym jest peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny uznaje się za najdelikatniejszą formę złuszczania martwego naskórka. Można go stosować do każdego rodzaju skóry, szczególnie jednak polecany jest osobom z cerą wrażliwą i naczyniową ze względu na wyjątkowo łagodne działanie. Eksfoliacja enzymatyczna (tak fachowo nazywa się aktywność peelingu) nie wywołuje podrażnień, ponieważ substancje czynne na bazie enzymów zawarte w preparacie nie przenikają w głąb skóry. Przeciwwskazaniami do jego użycia są natomiast uszkodzony naskórek, infekcje wirusowe lub bakteryjne powstałe na twarzy oraz wykwity. Osoby zmagające się z trądzikiem młodzieńczym i różowatym, choć także mogą stosować złuszczanie enzymatyczne, powinny zachować szczególną ostrożność i skonsultować zasady swojej pielęgnacji z dermatologiem. Peelingi enzymatyczne jeszcze niedawno wykonywało się głównie w gabinetach kosmetycznych. Jednak ze względu na konieczność regularnego powtarzania takich zabiegów, coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki przeznaczone do użytkowania w warunkach domowych.
Działanie peelingu i oczekiwane efekty
Peeling enzymatyczny ma najczęściej formę gęstej pasty, kremu lub żelu. Nie zawiera drobinek ścierających, które są podstawowym składnikiem choćby peelingu mechanicznego. Znajdujące się w nim enzymy powodują rozpuszczanie białek w zrogowaciałych, martwych komórkach naskórka, co przyczynia się do jego szybszego złuszczenia. Eksfoliacja pobudza także tworzenie nowych komórek skóry i przyspiesza jej regenerację, a ponadto ułatwia późniejsze wchłanianie przez nią dobroczynnych składników zawartych w kremach czy olejkach pielęgnacyjnych. Po zastosowaniu peelingu cera jest widocznie oczyszczona, wygładzona i zmiękczona, a jej koloryt wyrównany. Preparat odtyka również pory i zmniejsza ich widoczność oraz usuwa zaskórniki. Aby peeling enzymatyczny był skuteczny, potrzebuje czasu i regularnego stosowania – pierwsze efekty mogą być widoczne dopiero po kilku dniach. Jego działanie jest jednak dużo lepsze i trwalsze niż w przypadku peelingu ziarnistego, który poprawia jedynie kondycję zewnętrznej warstwy skóry.
Rodzaje enzymów w peelingu
W kosmetykach do oczyszczania twarzy znajdują się głównie enzymy z owoców, które aktywują się podczas kontaktu z wodą. Należą do nich przede wszystkim:
∙ papaina – pozyskiwana z owoców papai, rozjaśnia plamy posłoneczne i trądzikowe blizny
∙ bromelaina – uzyskiwana z ananasa, działa złuszczająco i wygładzająco
∙ aktynidyna – z owoców kiwi, złuszcza martwe komórki naskórka
∙ ficyna – z miąższu fig, również o działaniu rozjaśniającym
∙ arbutyna – z borówki, o działaniu antybakteryjnym i kojąca podrażnienia skórne
Peelingi te, oprócz enzymów, zawierają również inne dobroczynne składniki: ekstrakty roślinne, delikatne kwasy (np. mlekowy), przeciwutleniacze, witaminy, olejki, d-panthenol czy aloes. Różnorodne działanie tych preparatów sprawia, że nie tylko oczyszczają one skórę i złuszczają naskórek, ale również zmiękczają, odżywiają, nawilżają i łagodzą.
Jak stosować peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny należy stosować wyłącznie na czystą skórę. Przed nałożeniem kosmetyku warto ocenić jakiego dokładnie stopnia oczyszczenia wymaga nasza cera. Jeśli zawiera on w składzie substancje myjące wystarczy tylko usunąć makijaż, ich brak oznacza natomiast konieczność przemycia twarzy żelem, pianką lub emulsją. Dopiero na tak przygotowaną, lekko wilgotną skórę można suchymi dłońmi nałożyć preparat. Następnie wykonujemy masaż, podczas którego peeling zmienia się w kremową emulsję. Powinien on trwać od 5 do 10 minut. Kosmetyk można pozostawiać na twarzy tak jak maseczkę i zwilżać, gdy będziemy czuć, że wysycha. Peeling enzymatyczny należy zmyć letnią wodą, a później delikatnie osuszyć i nawilżyć skórę. Czynność trzeba powtarzać minimum raz w tygodniu w możliwie regularnych odstępach czasu.
Najlepsze peelingi enzymatyczne
1. Peeling enzymatyczny do wrażliwej skóry twarzy
Hipoalergiczny, bezzapachowy i pozbawiony barwników oraz silikonów produkt stworzony dla kobiet zmagających się z cerą problematyczną. Delikatnie usuwa obumarły naskórek bez konieczności mechanicznego naruszenia struktury twarzy, a do tego łagodzi podrażnienia, zmiękcza oraz wygładza. Gwarantuje efekt zadbanej, czystej i promiennej skóry.
2. Peeling enzymatyczny do skóry z problemami naczyniowymi
Preparat przeznaczony do codziennej pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy i ciała. Wyróżnia się wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem – nie powoduje podrażnień oraz stanów zapalnych. Dzięki lekkiej i odżywczej formule skutecznie pozbywa się zrogowaciałej warstwy naskórka, pozostawiając twarz świeżą i wygładzoną.
3. Peeling enzymatyczny do twarzy z filtratem ze śluzu ślimaka i ekstraktami z papai i kamelii
Wyjątkowy kosmetyk, który błyskawicznie odświeża cerę, dodaje jej blasku i aksamitnej miękkości. Kompleksową pielęgnację zapewniają między innymi ekstrakt z papai (stymuluje proces keratynizacji) i bławatka (łagodzi podrażnienia), gliceryna (działa wygładzająco), oleje bawełniany oraz kameliowy (odżywiają oraz natłuszczają skórę) czy śluz ślimaka (regenerujący uszkodzenia naskórka).
4. Peeling enzymatyczny
Delikatny produkt, który bez pocierania usuwa ze skóry martwe komórki i zanieczyszczenia oraz koi. Aksamitna i kremowa formuła zapewnia komfort podczas aplikacji, a specjalnie dobrane składniki aktywne doskonale pielęgnują. W efekcie każda cera, również ta wrażliwa czy naczynkowa, jest doskonale wygładzona, odświeżona i promienna.
5. Peeling enzymatyczny do cery wrażliwej i naczynkowej
Peeling ze specjalnej linii kosmetyków polskiej marki Orientana, przeznaczony dla skóry z ciągle pękającymi naczynkami i licznymi zaczerwienieniami. Dzięki obecności naturalnych enzymów w postaci papainy i bromelainy wykazuje doskonałe działanie złuszczające, rozjaśniające i wygładzające. Co ważne, ze względu na kremową konsystencję niezawierającą drobinek, nie wymaga mocnego pocierania i nie powoduje żadnych uszkodzeń.
Peeling enzymatyczny to doskonały sposób na utrzymanie Twojej wrażliwej skóry w dobrej kondycji i przywrócenie jej zdrowego wyglądu. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest przede wszystkim prawidłowa, wykonana zgodnie z zaleceniami aplikacja kosmetyku. Pamiętaj, że tylko regularne powtarzanie zabiegu przyniesie zadowalające efekty.