• Łagodzący balsam po goleniu - NIVEA MEN Sensitive
    24.84 35.48

Pielęgnacja w duchu zero waste. Jak dbać o włosy w zgodzie z naturą?

Świadomość ekologiczna, w tym konieczność bardziej efektywnego zatroszczenia się o środowisko naturalne, stopniowo zwiększa się u każdego z nas. Dlatego termin „zero waste”, który przez długi czas odnosił się głównie do garderoby, coraz częściej jest kojarzony również ze stosowanymi na co dzień kosmetykami. Okazuje się, że pielęgnacja włosów bez generowania dużej ilości odpadów, jest obecnie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. 

Na czym polega pielęgnacja zero waste?

Pojęcie zero waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zero śmieci” albo „brak marnowania”. Terminem tym określa się styl życia mający na celu zmniejszenie ilości odpadów do absolutnego minimum, aby nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. Zero waste w założeniu ma polegać na ochronie zasobów poprzez zrównoważoną produkcję i konsumpcję, a następne ponowne wykorzystanie lub przetwarzanie surowców, takich jak opakowania czy zużyte przedmioty. Próba wyraźnego ograniczania śmieci w życiu codziennym często nazywana jest również zasadą R5: refuse (odmawiaj), reduce (ograniczaj), reuse (użyj ponownie), repair (naprawiaj), recycle (wykorzystaj ponownie).

Jedną z najważniejszych reguł pielęgnacji zero waste jest kupowanie mniejszej ilości produktów i unikanie plastikowych opakowań. Teoretycznie taka redukcja jest najbardziej możliwa, jednak gdy przychodzi do uzupełniania zapasów w łazience, może okazać się prawdziwym wyzwaniem – szczególnie gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę w świecie ekologicznych rozwiązań. Na szczęście troska o przyszłość planety nie oznacza, że musisz przeprowadzać natychmiastową rewolucję. Zmianę stylu życia na bardziej ekologiczną najlepiej wprowadzać stopniowo – dzięki temu łatwiej nauczyć się dbać o środowisko i utrwalać dobre nawyki. 

Przemyśl zakupy 

Być może brzmi to jak oczywistość, warto jednak przypomnieć, że chcąc żyć zgodnie z ideą zero waste, należy kupować tylko to, co jest nam naprawdę niezbędne. W kosmetyki do włosów zaopatrujemy się z umiarem, zużywamy je w całości i dopiero wówczas otwieramy nowe. Taki styl życia pozwoli nie tylko ograniczyć szkodliwe odpady, ale także zaoszczędzić pieniądze dzięki unikaniu zbędnych i pochopnych wydatków, oraz zapobiegać wyrzucaniu przeterminowanych artykułów. Świadomy wybór to przede wszystkim poznanie potrzeb swoich kosmyków i stawianie na produkty, które rzeczywiście będą miały zastosowanie w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych. 

Zwracaj uwagę na opakowania

Podczas zakupów należy oczywiście zwracać uwagę na opakowania preparatów. Najbardziej przyjaznym naturze surowcem jest szkło, które podczas degradacji nie zatruwa środowiska szkodliwymi toksynami, a także doskonale nadaje się do ponownego przetworzenia. Ponadto dla szklanych pojemników nie jest trudno znaleźć nowe zastosowanie – z powodzeniem mogą posłużyć jako wazon na kwiaty lub szkatułka na różne drobiazgi. Możesz przelewać do nich również substancje z dużych, nieporęcznych butelek lub zrobione przez siebie domowe kosmetyki. Przyjaznymi środowisku surowcami są również papier oraz (choć w nieco mniejszym stopniu) tektura. Wybór odpowiedniego opakowania to tylko pierwszy krok, który należy wykonać, aby w pełni cieszyć się zaletami pielęgnacji zero waste. Kolejnym jest zdecydowanie się na konkretny kosmetyk, który w pełni zaspokoi potrzeby naszych włosów, a zarazem będzie zupełnie odbiegał formą i sposobem użycia od tradycyjnych specyfików. 

Wybierz najlepszy eko-kosmetyk 

  • Szampon w kostce

Szampony w kostce mają wszystkie zalety płynnego, a nawet więcej, ponieważ zawierają wiele naturalnych składników, takich jak miód, pantenol, ekstrakt z kwiatów rumianku, masło kakaowe, olej rycynowy, olej jojoba czy naturalne olejki zapachowe. Wszystkie te komponenty bardzo dobrze wpływają na włosy, działają nawilżająco, odżywiająco, zmiękczająco i oczyszczająco, a także zapobiegają ich nadmiernemu przetłuszczaniu się i plątaniu. Zaletą szamponów w kostce jest również ich duża wydajność (w zależności od potrzeb starcza on na okres kilku miesięcy), estetyczny wygląd i bardzo przyjemny zapach. Stosowanie tego kosmetyku jest proste i bezproblemowe. Należy spienić go pocierając kostkę mokrymi dłońmi, a powstałą pianę nałożyć na głowę i włosy. Następnie, po użyciu, odłożyć produkt do puszki lub na papier w pozycji pionowej, aby mógł wyschnąć. Istotne jest to, żeby preparat leżał w suchym pojemniku, gdyż w przeciwnym razie zacznie się rozpuszczać.

  • Mydło do włosów

Ten produkt to świetna propozycja dla wszystkich poszukujących kosmetyków o łagodnej, minimalistycznej recepturze i neutralnym zapachu. Często używany do ich wyrobu olej rycynowy dobrze wnika we włosy, zwłaszcza te niskoporotwate, zapobiega ich wypadaniu, a zarazem stymuluje porost nowych. Działa wzmacniająco, antybakteryjnie i łagodząco na różnego rodzaju podrażnienia. Preparatu używa się podobnie jak szamponu w kostce. Decydując się na mydło do włosów należy wziąć pod uwagę, że kosmyki mogą potrzebować trochę czasu, aby przyzwyczaić się do jego działania i zmiany naturalnego pH (zwłaszcza, jeśli wcześniej używałaś silniejszych detergentów). Jeśli po kilku umyciach pasma nadal sprawiają wrażenie nieco nieświeżych lub zbyt obciążonych, możesz zastosować na nie prostą płukankę zakwaszającą na bazie wody i octu w proporcjach 10:1.

  • Naturalne olejki

Olejowanie to doskonały sposób na odżywienie pukli bez użycia specjalistycznej odżywki. Przed jego wykonaniem należy przede wszystkim określić porowatość włosów. Tym wysokoporowatym dobrze służy olej lniany, sojowy lub z pestek winogron, średnioporowatym oliwa z oliwek lub olej migdałowy, natomiast niskoporowatym – olej kokosowy lub masło shea. Sam zabieg polega na nałożeniu na pasma około 1 łyżki właściwego olejku i pozostawieniu go na głowie na co najmniej godzinę. Następnie należy zwyczajnie umyć włosy szamponem. 

  • Odżywka

Jeśli Twoje włosy wymagają szczególnej pielęgnacji po umyciu szamponem, nie wahaj się sięgnąć po odżywki w kostce, które ułatwią ich późniejsze rozczesanie, głęboko je odżywią, wygładzą i zmiękczą, a także nadadzą zdrowego blasku. Odżywki, podobnie jak inne kosmetyki zero waste, bogate są w dobroczynne olejki i naturalne ekstrakty. Najczęściej sprzedawane są w kartonowych pudełkach, owinięte w papier. 

Postaw na produkty wielokrotnego użytku

Jedną z najważniejszych zasad dbania o siebie w duchu zero waste jest zastąpienie jednorazowych produktów ich zamiennikami wielokrotnego użytku. Dotyczy to również kosmetyków, które w Twojej łazience często mogą pełnić więcej niż jedną funkcję. Przykładowo, jeśli nie jesteś w pełni zadowolona z efektu, jaki wywołuje stosowanie mydła do włosów, śmiało możesz wykorzystać je choćby do mycia ciała. Łagodna formuła kosmetyku i prosta receptura sprawią, że Twoja skóra stanie się miękka i aksamitna w dotyku, a Ty uwolnisz się od uczucia ściągnięcia, wysuszenia i podrażnień, które często są skutkiem korzystania z tradycyjnych specyfików. Naturalność, minimalizm i uniwersalność to wartości, które zawsze powinnaś mieć na uwadze, chcąc rozpocząć pielęgnację w bardziej ekologicznym stylu. 

Robienie kosmetycznych zakupów głównie z myślą o znacznym ograniczeniu odpadów na początku może wydawać się trudne. Jednak motywacja, stałe pogłębianie wiedzy i korzystanie z najwyższej jakości produktów powinno znacznie ułatwić Ci zrealizowanie planu. Pamiętaj, że w przypadku pielęgnacji zero waste kluczowe znaczenie ma czas. Tylko stopniowa zmiana nawyków oraz spokojna ewolucja w Twojej kosmetyczce mogą przynieść zadowalające efekty. 

 

Logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!