• L'Oreal Paris True Match Super Blendable Foundation - Kremowy podkład w płynie
    36.15 51.25

Demakijaż wieloetapowy – jak skutecznie oczyścić skórę twarzy?

Trudno sobie wyobrazić codzienną pielęgnację twarzy bez jej dokładnego oczyszczenia. Jednak dobrze wykonany demakijaż to tylko połowa sukcesu, ponieważ na skórze oprócz pozostałości po kosmetykach znajduje się wiele innych zanieczyszczeń, z którymi jeden produkt nie jest w stanie sobie poradzić. Jeśli nie jesteś zadowolona z efektów, jakie przynoszą Twoje dotychczasowe rytuały upiększające, postaw na wieloetapowe mycie twarzy – skuteczną i innowacyjną metodę dbania o cerę.

 

Dlaczego demakijaż jest tak ważny?

Demakijaż to bardzo ważny dla naszej skóry zabieg, przede wszystkim ze względu na konieczność usunięcia zalegających na niej po całym dniu zanieczyszczeń, resztek kosmetyków, nadmiaru sebum i martwego naskórka. Na niewłaściwie oczyszczonej twarzy z zatkanymi porami, która nie może swobodnie „oddychać”, z czasem mogą pojawiać się podrażnienia, zaczerwienienia oraz niechciane zaskórniki czy krostki. Ponadto niedokładnie przemyta cera stanowi barierę dla substancji odżywczych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych. A ze względu na niedostateczną ilość składników nawilżających oraz nawadniających skóra bardzo łatwo może stać się  wysuszona, szara, pozbawiona blasku. Dlatego prawidłowy demakijaż jest warunkiem koniecznym dla uzyskania zdrowej, promiennej i pozbawionej niedoskonałości cery. 

Metody oczyszczania twarzy

Wbrew pozorom na pytanie o to, jak najlepiej oczyścić twarz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje wiele zróżnicowanych sposobów, a wybór jednego z nich zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od rodzaju skóry i wszystkich jej potrzeb. Najbardziej oczywiste rozróżnienie to:

1. Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki

Jeśli nie mamy zbyt dużej wprawy w stosowaniu demakijażu, a zależy nam na profesjonalnym podejściu, a także wiemy dokładnie, która część twarzy wymaga od nas największej troski, możemy wybrać jeden z kilku zabiegów, na przykład hydrabrazję (oczyszczanie solą fizjologiczną pod ciśnieniem), mikrodermabrazję (mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń i martwego naskórka). 

2. Oczyszczanie twarzy w domu

Dla tych z nas, które wolą tańsze, a jednocześnie równie skuteczne sposoby, dobrym pomysłem jest samodzielnie wykonanie demakijażu wieloetapowego z wykorzystaniem wysokiej jakości kosmetyków, takich jak oleje, płyny micelarne, żele oczyszczające, peelingi i masaże. Ważne jednak, aby ten zabieg wykonywać prawidłowo, krok po kroku, w odpowiedniej kolejności. 

Wieloetapowe oczyszczanie twarzy krok po kroku

Krok pierwszy: Olejek

Na pierwszym etapie najważniejsze jest zmycie z twarzy makijażu oraz większych zabrudzeń. Z tym zadaniem najlepiej poradzi sobie naturalny olej, który świetnie usuwa większość kosmetyków, także tych wodoodpornych. Jak go prawidłowo używać? Wystarczy nałożyć odrobinę emulsji na opuszki palców, rozprowadzić okrężnymi ruchami na twarzy wykonując delikatny masaż, a na koniec zmyć ciepłą wodą. Największymi zaletami oczyszczania olejem jest brak ingerencji w naturalną barierę lipidową oraz łagodne działanie. Kosmetyki te są odpowiednie dla każdego typu cery, również tłustej, pod warunkiem, że są właściwie dobrane i mają odpowiednie proporcje kwasów tłuszczowych (w przypadku skóry tłustej świetnie sprawdzi się na przykład olejek jojoba, dla normalnej dobry będzie olejek z awokado, zaś dla suchej – arganowy). 

Krok drugi: Płyn micelarny 

To etap, który w przypadku wcześniejszego zastosowania olejku można pominąć. Jeśli jednak zależy Ci na naprawdę dogłębnym oczyszczeniu twarzy nie warto z niego rezygnować. Płyn micelarny usuwa bowiem wszystkie te zanieczyszczenia, z którymi olej może sobie nie poradzić. Należą do nich do nich resztki makijażu, drobne zabrudzenia i toksyny. Największą zaletą preparatu jest jego delikatna formuła, dlatego świetnie sprawdzi się do pielęgnacji cery wrażliwej i suchej. Micele, z których jest zbudowany, wyłapują cząsteczki zanieczyszczeń, dzięki czemu brud i pozostałości kosmetyków łatwo przyczepiają się do wacika bez konieczności mocnego tarcia nim oczu.

Krok trzeci: Żel do mycia

Żel do mycia powinien być przede wszystkim stosowany jako kosmetyk do odświeżenia cery. Wybierając go powinnyśmy pamiętać nie tylko o swoim typie skóry i wszystkich jej potrzebach, ale również o tym, by skład nie zawierał SLS, SLES i innych substancji chemicznych mogących powodować przesuszenia i podrażnienia. Preparat można aplikować palcami lub za pomocą specjalnej gąbeczki czy szczoteczki, a po jego spłukaniu należy delikatnie osuszyć twarz ręcznikiem. 

Krok czwarty: Peeling

Nawet najlepszy olejek, płyn czy żel nie poradzi sobie z usunięciem martwego naskórka i najgłębszych zabrudzeń kryjących się w porach skóry. Dlatego na tym etapie warto postawić na silną broń, która nie tylko wesprze naturalną regenerację naskórka po złuszczeniu, ale także wygładzi cerę, usunie przebarwienia, pomoże zwalczyć nadmierną suchość, a nawet oczyści pory. W zależności od oczekiwanych efektów możemy wybrać choćby peeling gruboziarnisty (posiada większe drobiny złuszczające dające silniejsze uczucie szorstkości), drobnoziarnisty (ma niewielkie drobinki ścierające, najczęściej o dość regularnych kształtach, które łagodnie oczyszczają i usuwają martwe komórki naskórka) czy enzymatyczny (nie znajdziemy w nich drobinek ścierających, ponieważ ich działanie opiera się na zastosowaniu enzymów roślinnych, które rozpuszczają obumarły naskórek). Należy również pamiętać, by nie stosować peelingu częściej niż raz w tygodniu. W przeciwnym razie możemy nadmiernie podrażnić skórę. 

Krok piąty: Tonik

Proces wieloetapowego przemywania warto zakończyć tonikiem. Nie umyjemy wprawdzie za jego pomocą twarzy, doskonale nadaje się on jednak do oczyszczenia skóry z najdrobniejszych zanieczyszczeń, które jeszcze na niej pozostały. Ponadto przywraca on cerze odpowiednie pH, łagodzi podrażnienia, dokładnie nawilża i odżywia, a także nadaje jej przyjemną miękkość. Tonik można aplikować zarówno palcami, jak i za pomocą wacika nasączonego płynem.

 

Overwashing, czyli jak nie przesadzić z oczyszczeniem twarzy

Mogłoby się wydawać, że duża dbałość o czystość swojej skóry nigdy nie powinna negatywnie odbić się na jej stanie. W przypadku demakijażu wieloetapowego oczyszczenie jest jednak na tyle intensywne, że ryzyko przesuszenia czy drobnych podrażnień nieco wzrasta. Jeśli obserwujesz u siebie te dolegliwości, należy po wykonanym zabiegu zastosować krem lub serum nawilżająco-odżywiające. Możesz też tymczasowo zrezygnować z kosmetyków o najsilniejszym działaniu, takich jak peeling czy tonik. W ten sposób overwashing przestanie być Twoim problemem, a Ty będziesz cieszyć się efektem młodo wyglądającej, zdrowej i pięknej skóry. 

Zastosowanie demakijażu wieloetapowego to świetny sposób na dogłębne oczyszczenie skóry. Należy jednak pamiętać, aby wykonywać go krok po kroku, w określonej kolejności i wysokiej jakości kosmetykami. Tylko spójne i harmonijne działanie przyniesie zadowalające efekty. 

 

Logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!