• L'Oreal Paris True Match Super Blendable Foundation - Kremowy podkład w płynie
    36.15 51.25

Równowaga PEH – klucz do idealnej pielęgnacji włosów. Część I: wprowadzenie

To pojęcie coraz częściej zaczyna pojawiać się na portalach dla włosomaniaczek. Robi się o nim głośno, gdyż stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami i chcemy sięgać po takie produkty, które z dużym prawdopodobieństwem zadziałają korzystnie na nasze kosmyki. Zapoznaj się dokładnie z zagadnieniem równowagi PEH. Dziś wprowadzimy Cię w ten temat: powiemy o tym, czym jest porowatość włosów, pomożemy określić Ci Twój rodzaj pasm oraz rozszyfrujemy tajemniczy skrót PEH. Już jesteś o krok od kompleksowego zadbania o swoje włosy!

Czym jest porowatość włosów?

Gdy umieścisz włos pod mikroskopem, zauważysz, że na jego powierzchni znajdują się miliony mikroskopijnych łusek, zbudowanych z białek i kwasów tłuszczowych. Ich porowatość to nic innego jak stopień odchylenia tych łusek. Wpływ na to ułożenie ma całe mnóstwo czynników: między innymi uwarunkowania genetyczne, promieniowanie UV, częstotliwość farbowania włosów, korzystanie z termostylizacji oraz stosowanie kosmetyków do pielęgnacji. Czy wiesz, że nieodpowiednio dobrane preparaty mogą wpłynąć destrukcyjnie na kondycję pasm? Pierwszy lepszy specyfik zamiast pomóc Ci w rozwiązaniu problemu, może jeszcze bardziej go pogłębić. To właśnie dlatego warto jest zwrócić szczególną uwagę na skład produktów, które kupujesz.

Jak rozpoznać porowatość swoich włosów?

Przyjrzyjmy się teraz rodzajom kosmyków ze względu ich porowatość. Możesz rozpoznać, który z nich masz, jednak przedstawione cechy są ogólnikowe. Najbardziej wiarygodnym testem porowatości będzie dokładne zbadanie ich pod mikroskopem. Jeśli zależy Ci na konkretnej odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule tego nagłówka, w tym celu możesz udać się do trychologa, czyli specjalisty, który zajmuje się badaniem i diagnozą włosów. Na początku Twojej przygody z równowagą PEH wystarczą Ci te informacje, które znajdziesz poniżej.

Włosy niskoporowate – jak się domyślasz, tego typu kosmyki mają równomiernie rozłożone łuski, które dobrze przylegają do jej powierzchni. Są najmniej wymagające ze wszystkich rodzajów włosów, gdyż nie potrzebują tak wielu składników odżywczych. Wręcz przeciwnie – stosowanie dużej ilości kosmetyków do pielęgnacji może je obciążyć, przez co wyraźnie tracą na swojej objętości. Najczęściej (lecz oczywiście nie zawsze) są proste, lejące się.

Włosy średnioporowate – masz falowane kosmyki? Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przynależysz właśnie do tej grupy. Z reguły włosy średnioporowate były wcześniej wysoko- bądź niskoporowate, jednak dzięki odpowiedniej bądź też nieprawidłowej pielęgnacji udało się je znormalizować. Niestety, mogą nadmiernie się plątać, więc warto stosować preparaty, które ułatwią ich rozczesywanie, na przykład odżywkę w sprayu.

Włosy wysokoporowate – to pasma, których łuski są znacznie odchylone. Tego typu kosmyki znacznie się puszą, na ogół są przesuszone i mogą być zniszczone nadmierną termostylizacją. Bardzo łatwo jest je uszkodzić lub ukruszyć. Warto jest regularnie je olejować, by zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Czy wiesz, że polska marka Anwen produkuje kosmetyki, których składniki aktywne są idealnie dopasowane do potrzeb danego rodzaju porowatości włosów? Ogromnym plusem jest to, że nie musisz analizować składu tych preparatów, gdyż wszystkie niezbędne informacje są umieszczone na opakowaniu.

Czym właściwie jest równowaga PEH?

PEH to skrót od nazw substancji, na które od dziś będziesz starała się zwracać uwagę podczas wyboru kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. P to proteiny (czyli białka), które uzupełniają ubytki w strukturze pasm. H to humektanty, czyli substancje silnie nawilżające. Dbają o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia – zarówno w skórze, jak i we włosach. Natomiast E to emolienty (czyli przede wszystkim oleje). Pełnią funkcję izolatora – chronią powierzchnię kosmyków przed uszkodzeniami, promieniowaniem UV oraz wysokimi temperaturami.

Już wiesz, jak rozpoznać porowatość swoich włosów. Rozszyfrowaliśmy także skrót PEH. W następnej części tej serii dowiesz się więcej na temat substancji, które zaliczają się do grupy protein, humektantów i emolientów. Pomożemy Ci również dobrać odpowiednie składniki do pielęgnacji Twoich kosmyków. 

 

Logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!