Ekologiczne zamienniki klasycznych produktów do pielęgnacji szturmem podbijają rynek oraz serca konsumentów. Ten beauty trend trwa nieprzerwanie od kilku sezonów. Zobacz na co zwrócić uwagę przy wyborze swoich kosmetyków!
Składniki przyjazne środowisku
Zrównoważony i bezpieczny dla ekosystemu proces produkcji artykułów do pielęgnacji to zjawisko, o którym coraz częściej mówi się w mediach. Właśnie dlatego firmy kładą większy nacisk na podejmowanie decyzji sprzyjających ochronie natury. Na etapie komponowania produktu, marki starają się wykluczyć składniki, które stanowią zagrożenie dla środowiska. W ekologicznych kremach nie znajdziesz: konserwantów, parabenów, silikonu, mikroplastiku, ftalanów, aluminim, SLS i SLES, formaldehydów, EDTA oraz gilkolu.
Vegan, cruelty-free, organic … co oznaczają te nazwy?
Zielona, przyjazna czcionka, rośliny na opakowaniach i duży napis „naturalne”, to tylko niektóre z zabiegów wykorzystywane do tzw. greenwashingu. Firmy próbują w ten sposób przyciągnąć mniej świadomych klientów i ocieplić swój wizerunek. To niestety negatywny efekt, rosnącego popytu na ekologiczne kosmetyki. Właśnie dlatego podczas wizyty w drogerii powinnaś zachować szczególną czujność i nie dać zwieść się tego typu marketingowym zagrywkom. Poniżej przedstawiamy kilka zwrotów, które są prawdziwą gwarancją jakości:
Vegan – symbolem Vegan Society mogą być oznaczone zarówno kosmetyki, jak i produkty spożywcze czy środki czystości. Tego typu artykuły nie mogą zawierać żadnych składników pochodzenia odzwierzęcego oraz nie są testowane na zwierzętach.
Cruelty-free – gwarantuje, że specyfik, ani żaden jego składnik, nie był testowany na zwierzętach. Firmy z tym certyfikatem nie prowadzą też sprzedaży w Chinach, ponieważ prawo Chińskiej Republiki Ludowej nakazuje sprawdzanie formuł kosmetyków na żywych organizmach.
Certyfikaty – to prawdziwa gwarancja naturalności i organiczności produktu. Zwróć szczególną uwagę na te oznaczenia: Cosmo Natural, GOTS, Soil Association oraz BDIH.
Opakowanie produktów
Nie trudno zauważyć, że większość sprzedawanych w sklepach artkułów jest zapakowana w plastik. Dotyczy to zarówno produktów spożywczych, środków czystości oraz kosmetyków. Niestety tworzywo, które trafia na wysypiska śmieci rozkłada się od 100 do nawet tysiąca lat! Najlepszym zamiennikiem tego materiału jest oczywiście papier. W zależności od jego rodzaju proces degradacji trwa od kilku do kilkunastu tygodni.
Wiele firm kosmetycznych wykorzystuje również szklane pojemniczki. Jest to świetna alternatywa dla plastiku, jednak pamiętaj żeby puste opakowanie wyrzucić do specjalnego kosza, ponieważ nieprzetworzone szkło rozkłada się ponad 4 tysiące lat! Podobnie jest w przypadku aluminium, które przez wielu nazywane jest „zielonym metalem”. Materiał jest bardzo łatwy w odzysku, jeśli trafi do specjalne przeznaczonego miejsca.
Pamiętaj o segregacji swoich śmieci! To prawdziwy klucz do sukcesu.
Ekologiczne zamienniki Twoich kosmetyków
Nadal masz problem ze znalezieniem odpowiednich produktów do pielęgnacji, które skutecznie zadbają o Twoje ciało i jednocześnie będą naturalne? Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągawkę, którą możesz kierować się przy zakupach w drogerii.
1. Krem do twarzy – sprawdzone składniki dostosowane go każdego rodzaju cery oraz ekologiczne opakowania znajdziesz w ofercie polskiej firmy Make Me Bio.
2. Żel pod prysznic – zamiast niego możesz wybrać zwyczajne mydło w kostce np. z peelingiem z pestek porzeczki od Czterech Szpaków.
3. Balsam do ciała – zapomnij o plastikowej butelce ze swoim specyfikiem i sięgnij po pomadę, która otuli Cię słodkim aromatem pomarańczy od Iossi.
4. Dezodorant – to produkt od którego wymagamy naprawdę dużo. Naturalne artykuły nie zahamują wydzielania potu, ale zdecydowanie zniwelują przykry zapach i będą znacznie łagodniejsze dla Twojej skóry. Znajdziesz je w ofercie Ben & Anna czy The Lekker Company. Możesz wypróbować również właściwości ałunu.
5. Waciki – wielorazowe waciki kosmetyczne zagościły już w wielu domach. Teraz kolej na Ciebie! Na rynku znajdziesz zarówno te wykonane z bawełny, froty bambusowej oraz puszystych tkanin.
6. Kobiece produkty higieniczne – kubeczki menstruacyjne, wielorazowe podpaski czy ekologiczne tampony, do których wytworzenia nie użyto silnych chemikaliów, to świetne zamienniki standardowych artykułów.
7. Peeling – możesz zastąpić go szczotką do ciała. Do produkcji tego akcesorium wykorzystuje się drewno oraz włókna z agawy. Szczotka posłuży Ci przez wiele lat i pozytywnie wpłynie na wygląd skóry. Więcej o tej metodzie pielęgnacji, przeczytasz w naszym artykule: Szczotkowanie ciała. Co powinnaś o nim wiedzieć?
8. Szampon do włosów – pożegnaj się z dużą i plastikową butelką raz na zawsze. Szampony w kostce to świetne rozwiązanie podczas codziennego myci pukli oraz wyjazdów. Małe opakowanie zmieści się do walizki i każdej torby podróżnej.
Który z tych ekologicznych zamienników przetestujesz jako pierwszy?