Cera dojrzała stawia przed jej posiadaczką wiele wyzwań, przede wszystkim ze względu na coraz bardziej widoczne oznaki starzenia. Nic więc dziwnego, że z czasem coraz trudniej skutecznie o nią zadbać. Zbliżający się Dzień Matki to zatem doskonały moment, by podarować swojej mamie najlepszej jakości kosmetyki odmładzające, a także by razem z nią przejść przez wszystkie etapy zaplanowanych dla każdej z Was rytuałów pielęgnacyjnych.
Rytuał przeciwstarzeniowy dla matki – czym charakteryzuje się cera dojrzała?
Pierwsze symptomy starzenia pojawiają się już po 30 roku życia, jednak najsilniej objawiają się one około 45. urodzin. To właśnie wtedy w organizmie obniża się poziom hormonów żeńskich – estrogenów i progesteronu. Cera dojrzała charakteryzuje się brakiem elastyczności, suchością, szarym odcieniem i licznymi zmarszczkami. Utrata witalności wiąże się także ze zmianą kształtu twarzy. Za sprawą zmniejszonej produkcji kolagenu i gorszej zdolności naskórka do odnowy opadają policzki, kąciki oczu oraz ust. Skóra pozbawiona tych naturalnych reakcji szybciej traci wodę, a jednocześnie wolniej przyjmuje składniki odżywcze. Wszystkie te nieodwracalne procesy zachodzące w organizmie są czasem dodatkowo przyspieszane przez takie czynniki jak: nieodpowiednie nawilżanie, złe oczyszczanie twarzy czy nadmierne opalanie.
Wraz z wiekiem procesy starzenia zaczynają postępować gwałtowniej, a zmiany na twarzy stają się coraz widoczniejsze. Z tego względu skóra dojrzała wymaga specjalnego traktowania, z użyciem dostosowanych do jej potrzeb kosmetyków. Codzienna pielęgnacja powinna skupiać się na jej nawilżeniu, stymulacji komórek między innymi do produkcji kolagenu, a także na redukcji pozostałych objawów starzenia, takich jak przebarwienia i gromadzenie się martwych komórek.
Etapy pielęgnacji cery dojrzałej
Krok 1 – oczyszczenie
Resztki makijażu lub osądzającego się w ciągu dnia kurzu bardzo łatwo mogą przeniknąć w głąb skóry, osłabiając między innymi włókna kolagenowe odpowiedzialne za jej elastyczność. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie oczyścić twarz delikatnym płynem lub mleczkiem do demakijażu o silnych właściwościach nawilżających (zwłaszcza w okolicach oczu, gdzie zmarszczki stają się najbardziej widoczne). Codzienną pielęgnację warto wzmocnić również żelem do twarzy, który świetnie sprawdza się szczególnie wtedy, gdy pojawiają się zaskórniki lub nieestetyczne krostki. Etap oczyszczania skóry pozwoli na pozbycie się z jej powierzchni zanieczyszczeń, nagromadzonego potu i łoju oraz przygotuje ją na przyjęcie substancji aktywnych w kolejnych krokach.
Krok 2 – przywrócenie odpowiedniego pH
Kobiety posiadające cerę dojrzałej nie powinny obawiać się również stosowania toniku, który pomoże przywrócić zaburzone myciem fizjologiczne pH i pozbyć się nadmiaru sebum, a także wspierać będzie odbudowę naturalnej warstwy hydrolipidowej. Kosmetyk ten znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwstarzeniowych oraz antyoksydacyjnych, działa również nawilżająco i łagodząco, przygotowując skórę do kolejnego etapu pielęgnacji.
Krok 3 – nawilżenie
Kiedy cera zaczyna się starzeć, zwykły krem nawilżający może nie wystarczyć. Ze względu na to, że ten kosmetyk pozostaje na skórze najdłużej, a dzięki temu składniki w nim zawarte mają szansę skutecznie oddziaływać na skórę, należy sięgnąć po nieco bardziej zaawansowane rozwiązania. W przypadku skóry dojrzałej wskazane jest, aby krem zawierał składniki mocno nawilżające oraz przeciwstarzeniowe. Gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, sorbitol czy żel z aloesu to przykłady substancji, których głównym zadaniem jest ujędrnienie cery i przywrócenie jej elastyczności. Pomocne będą także emolienty, które oprócz zmiękczania i natłuszczania skóry, tworzą warstwę ochronną na jej powierzchni, ograniczającą utratę wody. Do najpopularniejszych substancji przeciwstarzeniowych zaliczyć można również witaminę C i retinoidy odpowiadające za odżywienie i przywrócenie uczucia świeżości, oraz peptydy eliminujące problemy związane ze starzeniem się naskórka, między innymi przebarwienia czy rozszerzone i popękane naczynka. Posiadaczki cery dojrzałej, oprócz kremów na dzień i na noc, powinny także zatroszczyć się preparat przeciwstarzeniowy przeznaczony specjalnie do skóry wokół oczu, który wspomaga walkę ze zwiotczeniami i zmarszczkami, wzmacnia odporność skóry oraz redukuje obrzęki i cienie wokół powiek.
Poza kremami do zestawu kosmetyków pielęgnacyjnych warto dołączyć serum. Jest to specyfik zawierający skoncentrowane stężenie substancji aktywnych, który należy stosować na skórę przed nałożeniem kremu. Częstotliwość użycia serum zależy od produktu – niektóre z nich nakłada się raz w tygodniu, a przy innych zaleca się codzienną aplikację.
Krok 4 – dodatkowe zabiegi
Poza wszystkimi powyższymi etapami do pielęgnacji skóry dojrzałej warto wprowadzić regularne złuszczanie. Skóra dojrzała charakteryzuje się bowiem szybszym gromadzeniem martwych komórek, poszarzeniem i zmatowieniem. Pomocne w tej sytuacji mogą okazać się peelingi, zwłaszcza delikatny peeling enzymatyczny, który łagodniej usunie nagromadzony naskórek, nie tworząc przy tym mikrouszkodzeń wynikających z tarcia skóry drobinkami. Domową pielęgnację cery dojrzałej warto raz w tygodniu wzbogacić o odżywczą maseczkę. Dzięki skoncentrowanej zawartości składników aktywnych spotęguje ona korzystny efekt codziennej pielęgnacji.
Rytuał rozświetlający dla córki
Regularna oraz kompleksowa pielęgnacja jest niezwykle ważna również w przypadku młodszej cery, ponieważ codziennie jest ona wystawiana na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak różnorodne warunki atmosferyczne czy promieniowanie ultrafioletowe. Poza tym oczyszczanie i nawilżanie twarzy pomaga w niwelowaniu oznak zmęczenia i pozwala poczuć się bardziej świeżo i komfortowo. Dobra kondycja skóry jest również ważna podczas nakładania makijażu. Bez tego trudno liczyć na to, że tak zwane kolorowe kosmetyki będą prezentować się zachwycająco i długo się utrzymają. Aby dodać cerze blasku i sprawić, by zawsze prezentowała się młodo, zdrowo i promiennie, warto przejść przez wszystkie etapy rytuału rozświetlającego.
Rytuał rozświetlający w 3 prostych krokach
Krok 1 – dogłębne oczyszczenie
Poranna pielęgnacja powinna być dość delikatna i opierać się na dokładnym umyciu twarzy. Można to zrobić letnią wodą albo łagodnym płynem micelarnym. Dobrze jest również, dla wzmocnienia efektu, przetrzeć ją tonikiem oczyszczającym. Oba produkty należy wylać na płatek kosmetyczny i rozprowadzać po twarzy wykonując koliste ruchy – zaczynając od środka twarzy i kierując się na zewnątrz.
Krok 2 – rozświetlona cera
Podstawą każdego makijażu powinien być dobry krem rozświetlający dopasowany do potrzeb naszej skóry, który przywraca jędrność i sprężystość, zapobiega powstawaniu pierwszych zmarszczek, a także wygładza i wyrównuje koloryt oraz teksturę naskórka. Dopiero po jego wchłonięciu możemy przejść do następnego etapu, którym powinno być nałożenie bazy pod makijaż. Dzięki niej nie tylko uzyskamy efekt gładkiej i świetlistej cery, ale również utrzymamy dłużej wszystkie nałożone później kosmetyki. Warto zastosować również podkład odbijający światło, dzięki któremu cera nabierze blasku i zdrowego wyglądu. Następnie możemy zastosować inne kosmetyki rozświetlające, takie jak róże, bronzery czy rozświetlacze.
Krok 3 – spojrzenie pełne blasku
Aby nasze spojrzenie było doskonale rozświetlone, najlepiej zacząć od przykrycia cieni pod oczami za pomocą korektora. Następnie warto nałożyć bardzo jasne lub perłowe cienie, ale tylko przy wewnętrznych kącikach oczu i tuż nad powiekami. Większa ilość cienia może rolować się w załamaniu powieki, a przy starszej cerze dodatkowo podkreślać zmarszczki. Aby dodać spojrzeniu jeszcze więcej lekkości, możemy zamienić czarny eyeliner lub kredkę na kosmetyk w brązowym kolorze.
Rytuał pielęgnacyjny w Dzień Matki to doskonała okazja na wspólne spędzenie czasu, a jednocześnie kompleksowe zadbanie o doskonałą kondycję skóry. Pamiętajcie, że zrealizowanie krok po kroku wszystkich etapów i prawidłowe wykonanie kolejnych czynności to klucz do osiągnięcia efektów, na których Wam zależy.