Spirulina jest produktem, który początkowo może wzbudzić mieszane uczucia. Z jednej strony posiada specyficzny zapach i smak, jednak z drugiej strony jest źródłem wielu cennych składników aktywnych oraz łatwo przyswajalnych witamin, minerałów i białka. Warto zatem dać szansę algom i na stałe włączyć je do jadłospisu, a czasem także zaprosić do swojej łazienki.
Co to jest spirulina?
Spirulina to niewielka niebiesko-zielona alga zaliczana do sinic. Najczęściej posiada spiralny kształt, któremu zawdzięcza swoją nazwę. W naturze występuje w wodach tropikalnych i subtropikach (przede wszystkim w Peru i w Meksyku, a w mniejszych ilościach również na terenie Azji, Afryki i Australii), a obecnie uprawia się ją także w specjalnie przeznaczonych do tego celu zbiornikach. Spirulina z tego typu hodowli wykorzystywana jest na potrzeby przemysłu kosmetycznego, spożywczego i farmaceutycznego. Najcenniejszym gatunkiem spiruliny z punktu widzenia kosmetyki jest Spirulina Plantesis, która ma o wiele więcej cennych właściwości niż Spirulina Maxima.
Bogactwo składników w spirulinie
Spirulina stanowi prawdziwe bogactwo zarówno składników odżywczych, jak i aktywnych. Zawiera bardzo dużą ilość białka (55-70%, a zatem więcej niż mięso czy rośliny strączkowe), które jest łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Na bardzo wysoką przyswajalność spiruliny (na poziomie 85-95%) ma wpływ jej naturalność oraz brak stałej ściany komórkowej (pokryta jest cienką błoną, nie zawiera niestrawnej dla ludzi celulozy). Ta pełnowartościowa alga dostarcza nam również protein, witamin (z grupy B, A, C, E i K), minerałów (między innymi żelaza, magnezu, wapnia i cynku), cennych tłuszczy (na przykład gamma), enzymów i kwasów.
Wpływ spiruliny na skórę
Spirulina może być nie tylko świetnym dodatkiem do żywności, ale także stanowić cenny składnik kosmetyczny o właściwościach pielęgnacyjnych, odżywczych, regenerujących i przeciwstarzeniowych. Dzięki skoncentrowaniu substancji aktywnych ma ona przede wszystkim bardzo korzystny wpływ na skórę – poprawia jej ukrwienie, ujednolica koloryt i reguluje działanie gruczołów łojowych. Ponadto algi mają właściwości antyoksydacyjne, neutralizują szkodliwe wolne rodniki (chroniąc w ten sposób skórę przed przedwczesnym oznakami starzenia), działają łagodząco, przeciwzapalnie i antyalergicznie oraz wzmacniają naczynia krwionośne, przeciwdziałając ich rozszerzaniu i pękaniu. Regularne stosowanie spiruliny w formie kosmetyku pomaga zwalczyć nadmierną suchość i łuszczenie się naskórka, stany zapalne, zaskórniki, wypryski oraz różnego rodzaju zaczerwienienia i podrażnienia.
Poznaj najlepsze kosmetyki ze spiruliną
1. Maseczki do twarzy
Spirulina jest dziś jednym z najpopularniejszych dodatków do odżywczych maseczek ze względu na silne działanie oczyszczające. Ponadto alga odpowiada za intensywne nawilżenie skóry, redukuje oznaki zmęczenia, poprawia jej ukrwienie, przywraca elastyczność oraz chroni przed pęknięciami i podrażnieniami. Maseczkę wzbogaconą algami można przygotować samodzielnie, dodając je na przykład do zielonej glinki, która bardzo intensywnie ściąga i oczyszcza pory. Można również wykorzystać stuprocentową naturalną spirulinę w proszku, którą należy wymieszać z odrobiną wody, a następnie nałożyć na twarz i pozostawić na około 15 minut.
2. Peelingi do ciała
Regularne złuszczanie naskórka stymuluje proces mikrokrążenia i detoksykacji, co przyśpiesza redukcję tkanki cellulitowej. Nawet niewielki dodatek spiruliny do kosmetyków złuszczających zwiększy skuteczność zabiegu, a także intensywnie wygładzi, ujędrni i odżywi delikatną skórę. Peeling do ciała zawierający algi to także gwarancja usunięcia wszelkich nierówności i zrogowaceń z powierzchni naskórka, a jednocześnie błyskawicznej odnowy komórek i pełnej regeneracji.
3. Kosmetyki do mycia i kąpieli
Spirulina może być również składnikiem żelów pod prysznic, odpowiadając za delikatne oczyszczenie, odżywienie, poprawę kondycji skóry i przyjemne orzeźwienie oraz szamponów do włosów, w których wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, wzmacniające i ochronne.
Lista kosmetycznych zastosowań spiruliny jest bardzo długa. Można jej używać w połączeniu prawie ze wszystkimi kosmetykami, ponieważ jest odpowiednia dla każdego typu skóry. Dodatkową zaletą jest jej wysoka hipoalergiczność, która sprawia, że maseczki i inne preparaty mogą być bez obaw stosowane także przez osoby nadwrażliwe na zwyczajne produkty i o szczególnie delikatnej cerze. Nawet niewielki dodatek spiruliny przyniesie zmęczonej skórze ukojenie, pomoże utrzymać ją w lepszej kondycji oraz sprawi, że codzienna pielęgnacja przyniesie bardziej zadowalające efekty.