Nasze stopy każdego dnia wykonują bardzo ciężką pracę – przede wszystkim utrzymują ciężar ciała i pokonują duże odległości, często przy tym marznąc lub się przegrzewając. Co jakiś czas staramy im się to wynagrodzić, przeprowadzając w domowym zaciszu różne zabiegi pielęgnacyjne. Czasem jednak, mimo najlepszych intencji, możemy im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jakich błędów nie popełniać, by cieszyć się pięknymi, zadbanymi i zdrowymi stopami?
Dlaczego pielęgnacja stóp jest tak ważna?
Często niestety zdarza się, że pielęgnacja stóp zostaje zepchnięta na dalszy plan. Bardziej troszczymy się o twarz, ciało i włosy, zapominamy zaś o tych częściach ciała, które zasłaniamy i ukrywamy w butach, a chcemy pokazać jedynie wiosną lub latem. Wtedy dopiero zaczynamy doprowadzać je do ładu, a z pewnością zwracają one naszą uwagę w momencie pojawienia jakichś problemów, na przykład uczucia dyskomfortu, bólu, pękających pięt czy ogólnej szorstkości. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te dolegliwości najczęściej są wynikiem naszego zaniedbania i możemy ich w bardzo prosty sposób uniknąć. Wystarczy znaleźć miejsce na pielęgnację stóp w codziennym urodowym harmonogramie (tak jak ma to miejsce w przypadku zębów, włosów czy twarzy), poświęcać im należytą uwagę przez cały rok oraz unikać błędów będących najczęstszym powodem ich nienajlepszego stanu.
10 najczęstszych błędów w pielęgnacji stóp
1. Nieprawidłowe obcinanie paznokcia
Tę czynność wykonujemy całe życie, nie zastanawiając się nawet, czy robimy to prawidłowo. Tymczasem nagminnie popełniane błędy mogą skutkować różnymi dolegliwościami. Na co zwrócić uwagę podczas modelowania paznokci u nóg? Przede wszystkim nie obcinać ich zbyt krótko, aby nie dopuścić do późniejszego uszkodzenia opuszka i powstawania stanów zapalnych. Z kolei zbyt długie paznokcie zaczynają się podwijać i deformować, co może doprowadzić do wrastania i grubienia płytki. Pamiętaj, aby do obcinania używać specjalnych cążek lub odpowiednio zakrzywionych nożyczek. Nie skracaj całego paznokcia naraz, lepiej robić to małymi fragmentami.
2. Błędy podczas piłowania
Jeśli często pielęgnujesz paznokcie, to z pewnością nie raz skracałaś ich niewielką część pilniczkiem lub nadawałaś im pożądany kształt. Jednak ta czynność również wymaga przestrzegania pewnych zasad. Najgorszym rozwiązaniem jest stosowanie metalowych akcesoriów, które strzępią kant paznokcia, a także uszkadzają płytkę. Dużo lepiej sprawdzą delikatniejsze pilniki średnioziarniste. Nie bez znaczenia jest także technika – najpierw piłujemy boki, następnie zaokrąglamy kanty, a dopiero później zabieramy się za przód.
3. Nieprawidłowe usuwanie skórek
Skórek powinnyśmy pozbywać się bardzo ostrożnie, ponieważ wszelkie skaleczenia w połączeniu z wilgocią i zamknięciem w butach powodują namnażanie się bakterii i grzybów. Najlepiej zrobić to po namoczeniu w ciepłej wodzie za pomocą specjalnego drewnianego patyczka. Można również w tym celu użyć preparatu do usuwania skórek, którym smarujemy miejsce zetknięcia się paznokcia ze skórą i po kilku sekundach pozbywamy się martwego naskórka.
4. Nadmierne wygładzanie stóp
Każda z nas marzy o idealnie gładkich piętach, jednak zbyt intensywne ścieranie martwego naskórka nie jest wskazane. Stosowanie cążek, żyletek, tarek czy inwazyjnych peelingów może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i doprowadzić do wytworzenia się mechanizmów obronnych skóry i jeszcze większego zgrubienia na pięcie. Co zatem należy zrobić? Przede wszystkim pocierać skórę delikatnie, regularnie (co najmniej 1-2 razy w miesiącu) i za pomocą naturalnego pumeksu, który będziemy czyścić szczoteczką (aby uniknąć namnażania bakterii) i po paru użyciach wymieniać na nowy. Możemy też zastosować frezarkę lub pilnik elektryczny wyposażony w dysk z precyzyjnymi krawędziami, który pozwoli na dokładniejsze wygładzenie mniejszych i bardziej wymagających miejsc.
5. Nadmierne nawilżanie bądź wysuszanie
Nakładanie na stopy dużej ilości kremów i relaksacyjne kąpiele podczas rzadkich zabiegów w salonach kosmetycznych nie powinny nam zaszkodzić. Jednak zbyt częste moczenie nóg w słonej wodzie nie jest wskazane dla osób z przesuszoną skórą, ponieważ sól znana jest ze swoich właściwości higroskopijnych i doskonale pochłania wilgoć. Z kolei nadmierne nawilżanie stóp może doprowadzić do rozwoju grzybicy. Nie zaleca się również smarowania kremem przestrzeni między palcami, gdzie najszybciej powstaje środowisko sprzyjające namnażaniu bakterii.
6. Stosowanie kosmetyków nieprzeznaczonych do stóp
Stosowanie balsamów do ciała lub kremów do twarzy w pielęgnacji stóp nie jest wskazane, ponieważ skóra tych części ciała jest nieco inna niż pozostałych. Specjalistyczne kosmetyki przeznaczone tylko do stóp mają bogatsze składy, są bardziej odżywcze i często posiadają dodatkowe składniki np. dezodorujące lub przeciwpotne. Niekiedy problem jest na tyle złożony, że wymaga skomponowania zestawu pielęgnacyjnego tak, by korzystne substancje z różnych produktów wzajemnie się uzupełniały.
7. Błędy przy myciu i wycieraniu
Prawidłowe mycie również ma ogromne znaczenie dla kondycji stóp. Najlepiej wykorzystywać do niego łagodne mydło (na przykład naturalne mydło Aleppo), które należy nanieść na skórę i potrzeć dłonią na całej jej powierzchni, uwzględniając przestrzenie między palcami, aż do powstania piany. W ten sposób dokładnie usuniesz wszelkie zanieczyszczenia. Pamiętaj również o wytarciu stóp, ponownie ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między palcami, które nie powinny pozostać wilgotne.
8. Niewłaściwe obuwie
Częste noszenie butów na obcasach, ze zwężanymi noskami lub zbyt ciasnego obuwia, deformuje stopy i prowadzi do powstawania odcisków. Niewskazane jest również zbyt długie noszenie klapek, których podeszwa przy każdym kroku uderza w stopę powodując rogowacenie pięt. Jeśli chcesz zawczasu zapobiec bolesnym obtarciom i pęcherzom, zaopatrz się w wygodne obuwie umożliwiające swobodne poruszanie palcami, a zarazem ściśle przylegające do stopy.
9. Używanie skarpetek złuszczających
Ten produkt odradza niemal każdy podolog (czyli specjalista zajmujący się leczeniem chorób stóp). Zawiera on mieszankę kwasów, która ma na celu usunięcie martwego naskórka. Niestety konstrukcja skarpetek powoduje, że działamy nie tylko na niego, ale również obciążamy zdrową skórę, drażnimy ją, a konsekwencji możemy doprowadzić do oparzeń.
10. Zbyt długie trzymanie lakieru na paznokciach
Lakier nałożony na paznokcie u stóp z reguły utrzymuje się znacznie dłużej niż manicure, dlatego często nie zmywamy go przez wiele tygodni. Jednak pozostawianie go na dłuższy czas może doprowadzić do powstawania przebarwień i żółknięcia płytki. Osoby z kruchymi i łamliwymi paznokciami powinny również pamiętać o wcześniejszym nałożeniu bazy pod lakier.
Prawidłowo wykonywane i regularnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne połączone z unikaniem najczęstszych błędów to sposób nie tylko na pięknie wyglądające stopy, ale również na utrzymanie ich w doskonałej kondycji. Pamiętaj, że tylko kompleksowe i skuteczne działanie przyniesie zadowalające efekty.