Pokrzywa to roślina, która zazwyczaj nie budzi najlepszych skojarzeń. Nieprzyjemne uczucie pieczenia po dotknięciu jej liści, kwiaty wywołujące alergie czy błyskawiczne zarastanie przez nią obszernych terenów sprawiają, że często traktujemy ją jako pospolity chwast. Tymczasem, ze względu na swoje cenne właściwości kosmetyczne i lecznicze, pokrzywa okazuje się mieć nam dużo więcej do zaoferowania i zdecydowanie zasługuje na powszechniejsze wykorzystywanie.
Dlaczego pokrzywa jest tak cenną rośliną?
Tajemnica pokrzywy tkwi w jej budowie i składzie chemicznym, które czynią ją cennym źródłem substancji biologicznie czynnych. Zawiera ona dużo witamin (przede wszystkim A, z grupy B, C, E i K), minerałów (takich jak wapń, magnez, żelazo, krzem, fosfor czy mangan), a także antyoksydantów oraz innych związków organicznych, zaś jej nasiona są pełne nasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolowego i oleinowego. Ze względu na swoje dobroczynne działanie dla organizmu i wzmacnianie układu odpornościowego, zalecana jest do picia w formie herbaty, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy najczęściej atakują chorobotwórcze wirusy i bakterie. Pokrzywa wykazuje też właściwości moczopędne, dlatego zwiększa ilość wydalanego mocznika z organizmu i polecana jest osobom cierpiącym na kamicę nerkową oraz borykającym się z zatrzymaniem wody w organizmie. Dzięki temu pomaga zrzucić zbędne kilogramy oraz zwalczyć uczucie ciężkości i opuchnięcia. Roślinę stosuje się także podczas leczenia chorób alergicznych i sercowo-naczyniowych, cukrzycy, bóli reumatoidalnych oraz trądziku różowatego.
Pokrzywa w kosmetyce
Pokrzywa jest składnikiem często wykorzystywanym do produkcji kosmetyków do włosów z kilku powodów. Po pierwsze, znakomicie oczyszcza skórę głowy oraz normalizuje produkcję łoju i sebum, dlatego świetnie sprawdzi się w pielęgnacji przetłuszczających się kosmyków. Po drugie, skutecznie zatrzymuje nadmierne wypadanie i wspomaga wzrost nowych włosów. Po trzecie zaś, widocznie zagęszcza fryzurę, wzmacnia ją oraz czyni bardziej lśniącą i odżywioną. Szampony do włosów z dodatkiem pokrzywy często mają również właściwości przeciwłupieżowe oraz chroniące kolor farbowanych pasm.
Ta parząca roślina ma również niezwykle korzystny wpływ na skórę. Przede wszystkim, dzięki działaniu bakteriobójczemu, wspomaga leczenie trądziku i walkę z różnymi niedoskonałościami. Ponadto zmniejsza ona wydzielanie sebum, redukuje nadmierny łojotok i poprawia wygląd cery, zwłaszcza jej koloryt i ukrwienie. Przyspiesza ona również mikrokrążenie skóry, chroni przed wolnymi rodnikami oraz działa przeciwzapalnie, redukując obrzęki. Preparaty zawierające pokrzywę, podobnie jak w przypadku włosów, najlepiej odpowiedzą na potrzeby cery tłustej i trądzikowej.
Inne kosmetyki z pokrzywą, na które warto zwrócić uwagę
- Suchy szampon do włosów przetłuszczających – preparat swoje skuteczne działanie zawdzięcza wielu ekstraktom roślinnym zawartym w składzie, między innymi wyciągowi z pokrzywy regulującemu pracę gruczołów łojowych. Kosmyki już po kilku rozpyleniach produktu zyskują świeżość i otrzymują porządną dawkę energii. Dodatkowo zostają delikatnie uniesione u nasady.
- Wzmacniająca maska pokrzywowa do włosów – specyfik wzmacnia kosmyki, stymuluje cebulki i mieszki włosowe, a także przyspiesza porost pasm, które odrastają grubsze i odporniejsze na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Ponadto chroni przed przedwczesnym siwieniem oraz zabezpiecza naskórek przed pojawianiem się łupieżu.
- Woda perfumowana z pokrzywą – to idealne połączenie kwiatowych i zielonych nut, które wspólnie zabiorą Cię w niezwykłą podróż pełną owocowych i leśnych aromatów. Podstawę tworzą przede wszystkim miód, piżmo i pszenica, złączone wonią kaszmeranu. Świeżości całej kompozycji dodają również soczysta woń jeżyny, romantyczna dzika róża, a także ziołowa moc szałwii i pokrzywy.
Czy wiesz, że…
Walory pokrzywy nie kończą się na tych leczniczych i kosmetycznych. Od pewnego czasu jest ona również coraz popularniejszym produktem spożywczym. Wykorzystuje się ją podobnie jak szpinak – jako dodatek do zup, jajecznicy, pieczywa, pizzy czy tart. W rzeczywistości zastosowanie to nie jest niczym nowym, pokrzywę jedzono bowiem na świecie od wieków. Zwykle jednak była ona traktowana jako pożywienie głodowe i spożywana wyłącznie wtedy, gdy brakowało warzyw. Również wówczas najczęściej ją gotowano, a następnie dodawano do ziemniaków, kasz czy jajek. Oprócz potraw, z pokrzywy można robić także napoje oraz ubrania. W Wielkiej Brytanii i Irlandii popularne jest tzw. piwo pokrzywowe (ang. nettle beer). Z kolei włókniste łodygi rośliny od wieków wykorzystywano do wyrobu wytrzymałych, a zarazem przewiewnych tkanin.
Pokrzywa to niezwykła, choć niepozorna roślina o właściwościach leczniczych i upiększających, która, będąc istotnym składnikiem kosmetyków, znakomicie wpływa na kondycję włosów i skóry. Zaufaj sile naturalnej pielęgnacji i już dziś zachwyć się jej niesamowitymi efektami.