Sińce pod oczami to zmora wielu kobiet. Sprawiają, że twarz wygląda na smutną, zmęczoną, a nawet chorą, potrafią również widocznie postarzyć. Ich przyczyną najczęściej są brak snu, stres, przemęczenie i niewłaściwa dieta, ale także błędy w codziennej pielęgnacji. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się nieestetycznych ciemnych obwódek i przywrócenie cerze promiennego blasku.
Rodzaje cieni pod oczami
Cienie pod oczami wbrew pozorom mogą przybierać nie jedną, a bardzo wiele postaci. Najczęściej mają one lekko fioletowy odcień, który jest efektem prześwitywania przez skórę naczyń krwionośnych. Na ten typ dolegliwości szczególnie narzekają kobiety z cerą naczynkową, czyli bardzo wrażliwą na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Niekiedy cienie przybierają również żółty kolor (typowy dla osób o ciemniejszej karnacji) lub brązowy (powstający, gdy skóra jest narażona na nadmierną ekspozycję na słońce). Warto pamiętać, że to właśnie promieniowanie UV znacznie przyspiesza proces starzenia się cery, a im jest ona starsza, tym większa jest tendencja do pojawiania się sińców pod oczami.
Przyczyny powstawania problemu
Powody powstawania sińców pod oczami są zazwyczaj prozaiczne. Bardzo często pojawiają się one z powodu zmęczenia, na przykład po nieprzespanej nocy, lub złej jakości snu. Do innych istotnych przyczyn zaliczyć można również stres, wielogodzinną pracę przed komputerem, palnie tytoniu i picie alkoholu, nadmiar białka i cukru w diecie przy niedoborze witamin i minerałów oraz picie zbyt małych ilości wody. Oczywiście niewłaściwa pielęgnacja okolic oczu również może skutkować zasinieniami, a nawet obrzękami tej najwrażliwszej części twarzy. Nie bez znaczenia jest również zażywanie leków, na przykład hormonalnych, choroby, takie jak anemia, czy uwarunkowania genetyczne.
Pozbądź się cieni pod oczami trwale i skutecznie
Jeśli przyczyna pojawiania się cieni pod oczami nie ma podłoża genetycznego lub zdrowotnego, to oznacza, że zmieniając pewne nawyki i wprowadzając odpowiednie zasady pielęgnacji, możesz skutecznie uporać się z tym problemem. Skóra pod oczami jest bowiem niezwykle delikatna i wrażliwa, płytko ukrwiona, a do tego niemal nie posiada tkanki tłuszczowej, dlatego jest bardziej podatna na podrażnienia niż reszta twarzy. W związku z tym wymaga wyjątkowej troski i ochrony:
- Zmiana diety
Twój sposób odżywiania się ma duży wpływ na wygląd skóry i włosów. Także cienie pod oczami mogą być oznaką spożywania zbyt małej ilości witamin, minerałów i składników odżywczych. Dlatego właśnie urozmaicenie diety i zmiana nawyków żywieniowych są tak pomocne w zwalczaniu tej dolegliwości. Przede wszystkim codzienne posiłki powinny być bogate w witaminy K, A, B6, B12 i C (ich źródłem są między innymi warzywa liściaste i kapustne, warzywa o pomarańczowym, żółtym i czerwonym kolorze, rośliny strączkowe czy świeże owoce). Regularne nawadnianie organizmu, ograniczenie ilości spożywanego cukru i soli, mniej kawy i więcej ruchu na świeżym powietrzu także przyczynią się do eliminacji cieni.
- Wartościowy i długi sen
Nawet najlepsze kremy i korektory nie pomogą, jeśli będziesz zarywać noce. Dlatego zdrowy i odpowiednio długi sen (najlepiej trwający ok. 7-8 godzin codziennie o tej samej porze) jest bardzo wskazany dla zdrowo wyglądającej cery.
- Krem pod oczy
Zmiana trybu życia i zastosowanie się do kilku dietetycznych wskazówek to tylko połowa sukcesu. Równie ważne jest włączenie do codziennej pielęgnacji kilku specjalistycznych produktów. Smarowanie okolic oczu zwykłym kremem do twarzy jest błędem, ponieważ cienka i wrażliwa skóra wymaga odpowiedniego, przeznaczonego tylko do niej kosmetyku. Dobry preparat powinien zawierać składniki aktywne, takie jak witamina C, witamina K, rumianek, arnika, kasztanowiec i miłorząb japoński. Substancje te odżywiają skórę i obkurczają naczynia krwionośne, co pozwala pozbyć się sińców pod oczami. Podczas aplikacji pamiętaj, aby nie wcierać kremu, lecz delikatnie go wklepać.
- Serum pod oczy likwidujące cienie
Jeśli chcesz wzmocnić rozświetlające działanie kremu, postaw na serum o właściwościach liftingujących. Kosmetyk ten poprawia mikrokrążenie i zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych, dzięki czemu ujędrnia tkankę i redukuje cienie pod dolną powieką. Jego składniki aktywne, takie jak oleje konopny i monoi w połączeniu z koenzymem Q10, wzmacniają barierę hydrolipidową skóry oraz wygładzają zmarszczki i zwiotczenia.
- Maska algowa do twarzy
Algi to jeden z największych kosmetycznych fenomenów ostatnich lat. Bogactwo witamin i minerałów zawartych w tych niepozornych roślinach (protein, polisacharydów, białek, mikroelementów i witamin -B, C, E i beta-karotenu) ma zbawienny wpływ na delikatną skórę pod oczami. Do codziennej pielęgnacji najlepiej sprawdzi się maseczka algowa do twarzy o właściwościach rozjaśniających i redukujących przebarwienia.
- Kosmetyki z olejkiem różanym
Olejek różany ma fantastyczne właściwości kojące i zmiękczające naskórek. Jako dodatek do kremu lub serum rozjaśnia skórę i przywraca jej zdrowy koloryt. Ponadto wzmacnia naczynka krwionośne i wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.
- Korektor pod oczy
Zdarza się, że mimo zastosowania wielu środków zaradczych, wygląd skóry pod oczami nadal pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji używanie kremu pod oczy nadal powinno być stałym punktem w codziennej pielęgnacji, warto jednak również wspomóc się korektorem niwelującym cienie pod oczami. Odpowiednio dobrany kosmetyk potrafi bardzo dobrze zakamuflować sińce i dodać twarzy nieco świeżości.
- Hydrożelowe płatki pod oczy
Jeśli Twoje spojrzenie potrzebuje natychmiastowego odświeżenia, postaw na hydrożelowe płatki pod oczy. Ten kosmetyk działa niczym ekspresowa kojąca kuracja zapewniająca cerze solidną porcję substancji odżywczych. To właśnie dzięki nim płatki mają tak silne właściwości rozjaśniające, rozświetlające i liftingujące. Delikatnie wygładzają również pierwsze zmarszczki i zagniecenia.
- Masaż twarzy rollerem
Nic tak nie wzmacnia i nie ujędrnia cery jak porządny masaż twarzy. Ten wykonany rollerem stanowi doskonałe uzupełnienie codziennego rytuału pielęgnacyjnego, ponieważ skutecznie spowalnia procesy starzenia. Przede wszystkim intensyfikuje działanie kosmetyków oraz usprawnia ich wnikanie w głębokie partie tkanki, ale także zmniejsza widoczność linii oraz bruzd, wizualnie odmładzając oraz wygładzając cerę.
- Okłady na oczy
Jeśli codzienną pielęgnację kosmetykami lubisz wzbogacać o domowe sposoby, to z pewnością polubisz okłady z zielonej herbaty (przykładanie ciepłych woreczków na powieki zmniejszy opuchliznę i widoczność cieni) czy świeżego ogórka (ma on właściwości ściągające, wzmacnia naczynka i działa lekko chłodząco).
Chcąc skutecznie i na długo pozbyć się cieni pod oczami, trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Dobrze zaplanowane działania, takie jak urozmaicona dieta, odpoczynek czy właściwa pielęgnacja, wymagają czasu i wytrwałości, jednak wykonywane prawidłowo i systematycznie przyniosą w końcu zadowalające rezultaty.