Masła kosmetyczne to bez wątpienia jedne z najzdrowszych naturalnych składników przeznaczonych do codziennej pielęgnacji. Możemy je stosować zarówno jako samodzielne kosmetyki, jak i dodatki do kremów czy balsamów. W obu tych formach stanowią one prawdziwe bogactwo substancji odżywczych, które fantastycznie dbają o dobrą kondycję skóry. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po naturalne masła kosmetyczne?
Czym właściwie są masła kosmetyczne?
Masło kosmetyczne to tak naprawdę olej o stałej konsystencji, przypominający tradycyjne masło spożywcze. Do jego produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości składniki roślinne, takie jak mango, awokado czy kakao. Jest on również bogaty w trójglicerydy i estry kwasów tłuszczowych. Poszczególne masła wykazują różne właściwości kosmetyczne, jednak łączy je jedno – zdolność do natłuszczania, zmiękczania i tworzenia na powierzchni skóry warstwy ochronnej. Większość tego typu preparatów powstaje w wyniku tłoczenia na zimno, jednak niektóre z nich poddawane są również rafinacji, czyli oczyszczaniu poprzez filtrację lub destylację pod zmniejszonym ciśnieniem. Po czym rozpoznać, że kosmetyk faktycznie jest naturalny? Przede wszystkim po bardzo głębokim i przyjemnym zapachu, będącym efektem zastosowania mieszanki naturalnych olejków eterycznych.
Jak pozyskuje się masła kosmetyczne?
Masła kosmetyczne można podzielić na trzy grypy, w zależności od tego, w jaki sposób powstały. Są to:
● masła naturalne – powstają w wyniku tłoczenia na zimno, poprzez filtrację pod niskim ciśnieniem. Rośliny, z których są wytwarzane, powinny pochodzić z naturalnych upraw, gdzie nie są używane sztuczne nawozy, a jedynie naturalny kompost;
● masła rafinowane – tego rodzaju masła również są tłoczone na zimno, jednak później zostają dokładnie oczyszczone, na przykład poprzez filtrację i destylację pod zmniejszonym ciśnieniem. Cechą takich kosmetyków jest większa trwałość oraz mniejsza wrażliwość na podgrzewanie. W porównaniu z naturalnymi produktami są one jednak uboższe o wiele cennych składników odżywczych;
● masła organiczne – pozyskuje się je podobnie jak naturalne, a dodatkowo powinny one posiadać certyfikat potwierdzający, że rośliny wykorzystane do ich produkcji nie były wzmacniane pestycydami czy sztucznymi nawozami. Z kolei oleje z nich powstałe nie ulegają żadnym procesom chemicznym.
Rodzaje maseł kosmetycznych
1. Masło shea
Masło shea, zwane również karité, to najpopularniejszy tego typu produkt w świecie kosmetycznym. Powstaje z orzechów drzewa Masłosz Parka (Vitellaria paradoxa) i wyróżnia się jasnobrązowym lub bladożółtym kolorem. Ma właściwości nawilżające, ochronne i kojące, zaś dzięki dużej zawartości witaminy E zapobiega zmianom skórnym, przyspiesza gojenie ran i regeneruje naskórek. Jako składnik kosmetyków masło shea najlepiej sprawdzi się zimą, kiedy skóra potrzebuje ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, głównie wiatrem i mrozem. Dlatego właśnie jest powszechnie stosowane w kremach, balsamach i pomadkach do ust. Z kolei czyste masło shea z powodzeniem można nakładać na skórę jako naturalny balsam lub na suche włosy jako preparat wzmacniający końcówki.
2. Masło murumuru
Często wykorzystywane w kosmetyce ze względu na silne właściwości ujędrniające i odżywcze. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy, witaminy C czy beta-karotenu. Stanowi również bardzo ceniony składnik preparatów do włosów kręconych, suchych, matowych oraz farbowanych, ponieważ nadaje im blask, poprawia sprężystość, a także zapobiega wypłukiwaniu się koloru oraz silnie nawilża. Z kolei masło murumuru w czystej postaci intensywnie pielęgnuje i nawilża suche skórki wokół paznokci.
3. Masło kakaowe
Uzyskiwane z nasion kakaowca właściwego (Theobroma cacao) masło wyróżnia się barwą od kremowej po jasnożółtą oraz pięknym zapachem czekolady. Stanowi ono prawdziwe bogactwo polifenoli, które łagodzą stany zapalne oraz poprawiają elastyczność i nawilżenie skóry. Dlatego jest częstym składnikiem kosmetyków odpowiadających za redukcję cellulitu, rozstępów i blizn, ale również preparatów przyspieszających opalanie i przedłużających opaleniznę.
4. Masło z mango
Zawiera mnóstwo witamin (A, B, C, E, K) oraz przeciwutleniaczy. W kosmetyce często zastępuje emolienty (dermokosmetyki, które nie zawierają sztucznych dodatków i dbają o odpowiedni poziom nawilżenia z jednoczesnym zminimalizowaniem reakcji alergicznych) na bazie parafiny. Świetnie odżywia, nawilża, spłyca zmarszczki, przyspiesza gojenie się ran, a także łagodzi objawy wysypki i innych zmian skórnych. Polecane jest również do pielęgnacji skórek wokół paznokci, gdyż przyśpiesza gojenie się małych ranek i pęknięć. Masło mango może być również stosowane bezpośrednio na skórę, na przykład podczas wykonywania relaksującego masażu.
5. Masło z awokado
Jest znacznie delikatniejsze od masła shea czy masła mango, a do tego posiada kremową konsystencję. Bardzo dobrze się rozprowadza i znakomicie wchłania, dlatego idealnie sprawdza się jako składnik wszelkiego rodzaju balsamów. Znajdziesz je również w kremach do rąk i masełkach do ust. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, witamin A, D, E oraz B i lecytyny masło z awokado doskonale odżywia skórę oraz sprawia, że nabiera ona elastyczności, blasku i jedwabistej miękkości.
6. Masło cupuacu
Wyrabiane z nasion owoców cupuacu, drzewa z rodziny kakaowców rosnącego w lasach tropikalnych Amazonii. Można stosować je na skórę i włosy, które potrzebują nawilżenia i ochrony. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym oraz łagodzącym, świetnie nada się do pielęgnacji skóry podrażnionej, atopowej i jako środek przyspieszający gojenie się ran. Masło cupuacu jest wyjątkowe również dlatego, że nie zawiera alergenów i nie uczula.
Masła kosmetyczne to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wysoką skuteczność połączoną z łagodnym działaniem. Ich naturalna formuła jest w pełni bezpieczna dla naszej skóry i dostarcza jej niezbędnych składników odżywczych. Efekty stosowania widać niemal od razu, a przyjemny i kojący zapach sprawi, że używając tych niezwykłych kosmetyków będziesz mogła pozwolić sobie na chwilę prawdziwego relaksu.