Pielęgnacja kwasami, czyli skóra gotowa na wiosnę

Kosmetyki z kwasami są niezwykle popularne. Sławę zawdzięczają wysokiej skuteczności. Jako eksfolianty wnikają głęboko w skórę i tam pobudzają ją do odnowy, przy okazji pomagają pozbyć się martwego naskórka. Nie lekceważ tej formy pielęgnacji i stań się profesjonalistką we własnym do domu. Bądź piękna na wiosnę!

 

pielęgnacja kwasami

 

Z niedoskonałościami najlepiej radzić sobie w naturalny sposób. Oczywiście zawsze można udać się też do gabinetu medycyny estetycznej i tam wykonać potrzebne zabiegi – wiąże się to jednak z większymi kosztami. Na początek warto więc spróbować kremów, serum lub specjalnych peelingów z kwasami. Ich regularne stosowanie przynosi naprawdę spektakularne rezultaty!

 

Podział kwasów hydroksylowych

 

Kwasy dzielimy na trzy podstawowe grupy: AHA, BHA i PHA. Między sobą różnią się tym, że kwasy AHA pracują głównie na powierzchni skóry i to tam ją nawilżają, rozjaśniają, wyrównują jej koloryt oraz wspomagają produkcję elastyny i kolagenu, natomiast BHA przenikają głębiej i mają właściwości antybakteryjne. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wszystkie preparaty z kwasami są niejako drażniące, dlatego powinny ich unikać osoby z cerą wrażliwą, mocno reaktywną i alergiczną. Chyba że wcześniej skonsultują się z dermatologiem. Będą też nieodpowiednie, gdy skóra jest mocno podrażniona albo występują problemy z trądzikiem różowatym. Bez względu na porę roku w trakcie pielęgnacji kwasami trzeba też koniecznie używać pomocniczo kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (najlepiej SPF 50), które ochronią nadwerężoną tkankę przed szkodliwym promieniowaniem.

 

Kwasy AHA – podział i działanie

 

Alfahydroksykwasy są zdecydowanie najczęściej używane w powszechnie dostępnych kosmetykach. Cechują się intensywnym działaniem i mocnym stężeniem. W związku z tym, mimo że są łatwo rozpuszczalne w wodzie, wywołują najbardziej widoczne efekty. Niestety, nie są zalecane w przypadku cery naczyniowej i nadwrażliwej. Należy stosować je z przerwami. Większość z nich występuje naturalnie w przyrodzie – pobiera się je z owoców, warzyw czy mleka.

 

kwasy AHA

 

Kwas mlekowy. Świetnie nawilża i jeszcze lepiej złuszcza. Oprócz tego wspiera całą strukturę kolagenu, więc stosuje się go w kuracjach anti-aging. Perfekcyjny przy oczyszczaniu, ponieważ dezynfekuje. (Pochodzenie: kwaśne mleko, jogurt, maślanka, kiszone warzywa).

 

Kwas glikolowy. Oręż w walce ze skórą przetłuszczającą się. Poprawia koloryt oraz skutecznie usuwa przebarwienia, na przykład po długotrwałym i męczącym trądziku. Jest jednak bardzo mocny, więc najlepiej używać go wyłącznie w gotowych produktach o małym stężeniu. (Pochodzenie: jabłko, agrest, winogrono, trzcina cukrowa).

 

Kwas winowy. Nawilża, ale ma też właściwości wybielające. Dobry do skóry dojrzałej i suchej. (Pochodzenie: winogrono, wino).

 

Kwas jabłkowy. Idealny eksfoliant, który stymuluje metabolizm w komórkach. Przy niższym stężeniu delikatnie zmiękcza i rozjaśnia. (Pochodzenie: owoce, głównie jabłka).

 

Kwas cytrynowy. Doskonały antyoksydant o właściwościach wybielających, działa również antyseptycznie. (Pochodzenie: cytrusy, kiwi, ananas, sok z buraków).

 

kwas cytrynowy

 

Kwas migdałowy. To prawdziwy hit! Złuszcza stare komórki i jednocześnie hamuje nadmierne wydzielanie się sebum. Jest przeciwbakteryjny. Do tego nawilża i ujędrnia, ponieważ jest współodpowiedzialny za produkcję kwasu hialuronowego. (Pochodzenie: migdały, morele, brzoskwinie, a nawet wiśnie).

 

Kwasy BHA – podział i działanie

 

Betahydroksykwasy wnikają na głębsze poziomy skóry, ale są o wiele łagodniejsze niż grupa poprzedników. Rozpuszczają się w tłuszczach, więc przebicie się przez warstwę łojotokową nie przysparza im żadnej trudności. Poleca się je osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z tego typu pielęgnacją.

 

Kwas salicylowy. Używany głównie w kosmetykach do cery tłustej i mieszanej. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i keratolityczne. Ładnie oczyszcza pory, więc dobrze radzi sobie również z likwidacją zaskórników. Pomaga też spłycić zmarszczki. (Pochodzenie: liście brzozy, kora wierzby, kwiaty rumianku, krzewy malin, drzewo różane).

 

kwasy BHA

 

Kwasy PHA – podział i działanie

 

Polihydroksykwasy – mówi się o nich, że są nową generacją w pielęgnacji. Łączą intensywność działania kwasów AHA z delikatnością kwasów BHA. To lekarstwo dla osób wrażliwych, których cera jest skłonna do nadmiernych podrażnień i efektów ubocznych różnych kuracji.

 

Kwas laktobionowy. Nad wyraz łagodny. Sprawdza się tam, gdzie inne kwasy poczyniłyby szkody, czyli na przykład przy trądziku różowatym bądź widocznych naczynkach, które obkurcza. Jest przeciwzapalny i pomaga walczyć z krostkami. (Pochodzenie: laktoza).

 

Glukonolakton. Idealny składnik toników nawilżających. Odżywia, wygładza i spowalnia starzenie się komórek. Uodparnia cerę na szkodliwe czynniki zewnętrzne. (Pochodzenie: ziarno kukurydzy, glukoza).

 

Glukoheptanolakton. Od glukonolaktonu różni się rozmiarem cząsteczek. W związku z tym jeszcze silniej nawilża.

 

Kwas askorbinowy. To dobrze znana witamina C, która wzmacnia naczynia krwionośne, do tego syntetyzuje produkcję włókien kolagenowych. Sprawia też, że skóra staje się jędrniejsza. (Pochodzenie: owoce, warzywa, zioła).

 

kwasy PHA

 

W trakcie kuracji kwasami zawsze należy być ostrożnym i uważnym na wszelkie zmiany skórne. Stężenia stosowane w kosmetykach drogeryjnych są na tyle niskie, że uznaje się je za w pełni bezpieczne. O wiele silniejsze reakcje następują po zabiegach w gabinetach urody, ale zazwyczaj przechodzą po krótkim czasie potrzebnym tkance na regenerację.

Logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!