Moda na naturalne rozwiązania nie ustępuje. Od pewnego czasu jednymi z najpopularniejszych kosmetyków są czyste oleje pozyskiwane w ekologiczny sposób. Nic dziwnego, w większości przypadków okazują się uniwersalne i wspaniale pielęgnują. Jednym z najbardziej lubianych i powszechnie stosowanych jest olej ze słodkich migdałów.
Jego sława wynika z tego, że nie tylko jest bogaty w substancje odżywcze cudownie oddziałujące na skórę, włosy i paznokcie, lecz także przepięknie pachnie. Każda aplikacja zamienia się tym samym w słodką przyjemność, która zawsze przynosi spodziewane rezultaty. Choć – jak to przy naturalnych metodach bywa – trzeba na nie niekiedy poczekać nieco dłużej. Zapewniamy jednak, że warto, ponieważ to wspaniała alternatywa dla kosmetyków drogeryjnych, które zapewne do tej pory stosowałaś na co dzień.
Olej z migdałów – cudowny składnik
Oleju migdałowego można użyć do wielu celów – jedna mała buteleczka starczy Ci na bardzo długo i możesz mieć pewność, że od razu, gdy jej zawartość się skończy, będziesz chciała mieć następną. ;) Złocista substancja jest bogata w szereg witamin z grupy B oraz A, D i E. Do tego zawiera proteiny, sole mineralne i magnez. Niezwykle istotne jest, żeby zawsze sprawdzić pochodzenie danego oleju oraz sposób jego pozyskiwania. Dlaczego? Ponieważ tylko ten tłoczony na zimno metodą rzemieślniczą w pełni zachowuje swoje właściwości zdrowotne. Tradycyjne prasy pozwalają na wyciśnięcie z migdałów ich najczystszej esencji. Poza tym przy tego typu tłoczeniu nie używa się chemii, więc to rozwiązanie iście ekologiczne.
Do czego można wykorzystać olej ze słodkich migdałów?
Możliwości jest mnóstwo, a wszystko dlatego, że te niepozorne orzechy są hipoalergiczne i nie powodują podrażnień. Częstość użycia jest zależna wyłącznie od Twoich potrzeb i tego, jak zareagują skóra i włosy. Kurację możesz stosować codziennie lub tylko od czasu do czasu.
Twarz
Olej z migdałów to jeden z najlepszych antyoksydantów i emolientów. Regularnie stosowany zapobiega starzeniu się cery – wygładza ją i uelastycznia. Wyraźnie gęstsza skóra szybciej się regeneruje i zachwyca promiennym zdrowym blaskiem. Ta substancja to także remedium dla osób borykających się z problemem suchości, zaczerwienieniami i nadwrażliwością. Ładnie koi wszelkie podrażnienia. Co więcej, pomaga goić się rankom! W związku z tym idealnie nada się też do skóry tłustej i trądzikowej z widocznymi wypryskami. Wpłynie na nią zbawiennie również dlatego, że działa lekko złuszczająco – nie tylko nie zatka porów, lecz także je udrażnia.
Ciało
Stosowanie złocistego płynu na ciało ma same pozytywy. Olej nie zostawia tłustej warstewki i naprawdę szybko się wchłania, więc jest świetny do wcierania na przykład po wieczornej kąpieli. To także ciekawa opcja dla mężczyzn, którzy nie uznają kosmetyków, ale cierpią z powodu uczucia swędzenia czy ściągnięcia. Jeśli Twoje dziecko ma kłopoty ze skórą, to również wyśmienite rozwiązanie.
Olej migdałowy ogólnie jest także wspaniałym lekarstwem dla osób z egzemą lub łuszczycą, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne. Perfekcyjnie radzi sobie też w rozstępami. Co ważne, długotrwałe efekty to kwestia nawet kilku tygodni, choć wyraźna różnica w stanie naskórka jest zauważalna wkrótce po rozpoczęciu kuracji.
Komponent to też słodki składnik olejków do masażu czy naturalnych mydeł i żeli pod prysznic. Ze względu na wyjątkowy aromat zapewnia relaksujące aromaterapeutyczne doznania.
Włosy
Olej ze słodkich migdałów to również ratunek dla suchych i zniszczonych pasm wymagających szybkiej regeneracji. Na pewno słyszałaś o tak zwanym olejowaniu włosów, które od kilku lat stanowi jeden z najmocniejszych pielęgnacyjnych trendów. Dzięki ekstraktowi z tych orzechów kosmyki stają się lekkie, sypkie, pięknie lśniące i przede wszystkim – doskonale nawilżone. Wystarczy co drugie mycie głowy wsmarować kilka kropli we włosy, ale uwaga – tylko od połowy ich długości aż po końcówki, nigdy tuż przy skórze. Dobrze jest zostawić tak fryzurę na całą noc, owiniętą na przykład ręcznikiem, i zmyć olej dopiero rano. Jeśli jednak prowadzisz inny tryb życia, spłucz go po kilku godzinach, lub nawet po godzinie.