• Marc Jacobs Daisy - Woda toaletowa
    133.6 167

Gąbka konjac – hit w oczyszczaniu twarzy!

Istnieje wiele metod na oczyszczanie i demakijaż cery. Świetnym wyborem dla proekologicznych osób, które stawiają na naturalne rozwiązania, będzie gąbka konjac. Odkąd parę lat temu pojawiła się na polskim rynku, gdzie przywędrowała z Azji, jest prawdziwym urodowym hitem!

 używanie gąbki konjac

 

Z pewnością kojarzysz naturalne gąbki morskie – są o wiele trwalsze i przyjemniejsze dla skóry niż te syntetyczne. Najczęściej używa się ich jednak do mycia ciała. Do twarzy specjaliści polecają z kolei gąbkę konjac, którą pozyskuje się z byliny z gatunku Amorphophallus.

 

Roślina jest naprawdę interesująca. W polskiej terminologii funkcjonuje jako „dziwidło” lub „trupi kwiat”. Wszystko dlatego, że najpierw przez wiele lat w ogóle nie kwitnie, ale gdy już do tego dojdzie, kwiaty żyjące około trzech dni zaczynają wydzielać zapach… gnijącego mięsa. Na szczęście gąbka konjac pochodzi z korzenia, który ma niezwykłe właściwości pielęgnacyjne, ale też zdrowotne.

 

Bylina porasta górskie tereny Azji, a szczególnie uwielbiana jest w Korei i Japonii, gdzie w powszechnym użyciu znajduje się od około 1500 lat (!). Wykorzystuje się ją tam jako lek, pożywienie oraz akcesorium urodowe nie tylko dla kobiet. Gąbka konjac jest bowiem używana na przykład do mycia noworodków, ponieważ jest bardzo miękka i przyjazna nawet dla bardzo wrażliwej skóry.

 

Właściwości odżywcze gąbki konjac

 

Naturalna gąbka konjac to sto procent czystości – bez mikroorganizmów, bakterii i innego rodzaju zanieczyszczeń.

 

Jeśli chodzi o wartości odżywcze, to jest bogata w minerały i składniki, takie jak: A, z grupy B, w tym kwas foliowy, C, D i E, cynk, fosfor, magnez, miedź i żelazo oraz białka, lipidy i węglowodany. Z korzenia pozyskuje się również glukomannan, czyli rozpuszczalny błonnik skłonny pochłonąć nawet 200-krotnie więcej wody, niż sam waży (!). Jego suplementację zaleca się w kuracjach odchudzających, ponieważ wzmaga uczucie sytości, usprawnia trawienie, wpływa dobroczynnie na mikroflorę jelit i obniża poziom złego cholesterolu i glukozy we krwi. Z glukomannanu robi się również makarony bez kalorii, które mają właściwości alkalizujące, a przy tym nie mają konkretnego smaku, więc można je przyrządzać na mnóstwo sposobów.

 

oczyszczanie twarzy gąbką konjac 

Gąbka konjac a oczyszczanie twarzy

 

W demakijażu naturalny czyścik jest wprost niezastąpiony. Ma korzystny układ włókien, co wpływa na jego niezwykle delikatną teksturę, dzięki której nie ma się wrażenia tarcia po buzi. Oprócz tego gąbka konjac po pochłonięciu wilgoci nie tylko zwiększa swój rozmiar i komfortowo mięknie, lecz także włókna są nonstop pokryte wodą, w związku z czym nie mają bezpośredniego kontaktu z cerą i w żaden sposób jej nie podrażniają.

 

Inną ważną cechą gąbki jest jej odczyn zasadowy, który równoważy pH mytej skóry. To istotne, ponieważ wiele kosmetyków oczyszczających, na przykład tych zawierających wysuszający alkohol, uszkadza barierę ochronną tkanki.

 

Gąbka konjac pozwala również na rozsądne i ekonomiczne zużycie pianek, żeli, mydeł, balsamów i innych produktów do demakijażu. Wystarczy nałożyć dosłownie odrobinę, a kosmetyk ładnie się rozprowadzi i będzie o wiele bardziej wydajny.

Gadżet nadaje się do każdego rodzaju cery, ale szczególnie warto sięgnąć po niego w przypadku skóry wrażliwej, tłustej, mieszanej czy z tendencją do trądziku. Delikatna struktura nie uszkadza naskórka, a wręcz przeciwnie – masuje twarz, poprawia mikrokrążenie i tym samym wspomaga odnowę komórkową.

 

Gąbka konjac – instrukcja użycia

 

Naturalny czyścik ma najczęściej półkolisty kształt, przymocowany jest też do niego sznureczek potrzebny do suszenia (choć może mieć też sproszkowaną postać i występować w formie złuszczającego żelu).

 

W pierwotnym stanie gąbeczka jest twarda i nie nadaje się do tarcia po twarzy. Najpierw należy ją zmoczyć – albo włożyć na chwilę do miseczki z ciepłą wodą, albo uciskać ją w dłoniach pod włączonym kranem. Dopiero, gdy zmięknie i zwiększy swoją objętość, wyciśnij na nią odrobinę kosmetyku myjącego i spień, po czym oczyść cerę – wykonuj delikatne koliste ruchy. Następnie przemyj twarz i wypłucz preparat z gąbki, ale nie wyżymaj jej ani nie wykręcaj! Na końcu odwieś akcesorium w przewiewne miejsce, żeby dokładnie wyschło. Lepiej nie trzymać jej pod prysznicem czy w niewentylowanej łazience.

 

gąbka konjac

 

Ważne: gąbka konjac jest bardzo trwała i zazwyczaj wytrzymuje naprawdę długo, choć producenci zalecają wymieniać ją co trzy miesiące. Warto jednak wiedzieć, że dopóki nie zacznie się kruszyć i niszczyć, można przedłużyć jej żywotność przy zachowaniu zasad higieny – wystarczy włożyć ją do wrzątku, w którym się odkazi. Niektóre gąbki nadają się także do… wyprania w pralce.

 

Rodzaje gąbek konjac

 

Gąbeczka może mieć postać naturalną i być biała albo uzupełniona o dodatki, na przykład glinki. Popularne są również czarne modele z bambusowym węglem drzewnym – perfekcyjne do skóry z niedoskonałościami, która potrzebuje szczególnego oczyszczenia. Z kolei czyścik z glinką czerwoną polecany jest do cery wrażliwej i suchej, którą pomaga rozpromienić. Dodatek glinki zielonej będzie dobry do wymycia porów przy skórze normalnej, mieszanej i tłustej.

Logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!