Wiele osób utożsamia serum z kremem, tymczasem to coś zupełnie innego. Te dwa kosmetyki powinny być zawsze używane w parze. Zatem czym tak naprawdę jest serum, w jakim wieku jego stosowanie jest konieczne i na jakie problemy skórne pomaga? Podpowiadamy!
Serum do twarzy to preparat, którego aplikacja jest zalecana od 35–40. roku życia. Obowiązkowo do swojej codziennej pielęgnacyjnej rutyny powinny go zaś wprowadzić panie w wieku 50 lat i więcej. Żaden inny kosmetyk nie celuje tak dobrze w problemy skóry dojrzałej, na której zdążyły już odcisnąć swoje piętno szkodliwe czynniki zewnętrzne. W tym okresie znacząco spada też poziom nawilżenia cery, a włókna kolagenowe i elastynowe nie funkcjonują już tak jak w młodości. Twarz potrzebuje więc pomocy i, niestety, sam krem już nie wystarczy.
Serum do twarzy – czym jest, rodzaje
Serum to bogaty preparat cechujący się wysokim stężeniem składników aktywnych. Co to oznacza w praktyce? Że starczy dosłownie odrobina, aby w pełni odżywić całą twarz, a nawet szyję. Serum ma zazwyczaj postać kropli nakładanych specjalną pipetką (na jedną aplikację powinnaś ich wycisnąć 2–3), lekkiej emulsji albo skoncentrowanego żelu.
Formuła jest skomponowana w taki sposób, że natychmiastowo przenika w głąb tkanki, ale też dosyć szybko paruje, i to właśnie dlatego konieczne jest nałożenie w następnej kolejności kremu, który zatrzyma aktywne komponenty wewnątrz. Serum nie jest również uzupełniane o filtry przeciwsłoneczne, więc jeśli zostanie zastosowane samodzielnie, nie będzie w stanie ochronić twarzy przed promieniowaniem UV.
Jaka jest więc konkretna funkcja serum? Naprawianie i niwelowanie niedoskonałości.
Rodzaje serum do twarzy:
1. Nawilżające – z wiekiem skóra zaczyna mieć problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu wilgoci i przesusza się, dając nieprzyjemne objawy. Serum nawilżające reguluje gospodarkę wodną cery, zazwyczaj dzięki takim składnikom, jak oleje (np. arganowy), masło shea, kwas hialuronowy czy witamina B3.
2. Rozjaśniające – świetnie rozprawia się z przebarwieniami (w tym z plamami starczymi), bliznami, czy nawet z widocznością naczynek. Do tego rozświetla i daje rezultat odmłodzenia i odświeżenia. Szukaj energizującego serum z witaminą C, grejpfrutem czy limonką w składzie.
3. Regenerujące – działa kompleksowo, w pełni rewitalizuje i odnawia zmęczoną i poszarzałą skórę, która dzięki temu wygląda jędrnie i gładko. Formuła takiego serum jest szczególnie bogata, znajdziesz w nim całą gromadę dobroczynnych komponentów: komórki macierzyste, polifenole, oleje roślinne, kolagen, retinol, witaminę E czy kwasy tłuszczowe.
4. Łagodzące – dojrzała skóra może łatwiej ulegać podrażnieniom i uszkodzeniom. Odpowiednie serum z ceramidami, proteinami, kwasem hialuronowym czy ekstraktami roślinnymi wzmocni odporność tkanki, pobudzi naskórek do odnowy i wpłynie pozytywnie na proces gojenia się mikroranek, dzięki czemu da uczucie miłego ukojenia.
5. Przeciwzmarszczkowe – pomaga rozprawić się z widocznymi bruzdami i nierównościami. Cera się napina i wygładza. Wszystko dlatego, że takie substancje, jak retinol, minerały czy wyciąg z miłorzębu japońskiego przywracają tkance gęstość i pobudzają ją do wytworzenia włókien elastyny i kolagenu, dzięki czemu struktura twarzy się wyrównuje.
6. Modelujące – jego zadaniem jest poprawa owalu buzi i zapewnienie efektu odmłodzenia. Dzięki serum liftingującemu twarz się wyszczupla, a cera ujędrnia. Wypatruj koenzymu Q10, witamin C i E oraz pobudzających ekstraktów roślinnych.
Serum do twarzy – jak używać
W dobraniu idealnego serum wyjątkowo nie kieruje się rodzajem skóry, ale niedoskonałością, którą chce się zwalczyć. To nałożony później krem powinien odpowiadać na potrzeby danej cery. Sucha będzie wymagała dosyć bogatego preparatu o właściwościach odżywczych i natłuszczających, zaś tłusta – lekkiego i pozwalającego tkance oddychać. Warto wiedzieć, że jeśli skóra jest wyjątkowo uporczywa i wydziela nadmierną ilość sebum, wyjątkowo można poprzestać na samym serum. Najlepiej zaobserwować, jak twarz będzie reagować.
Samo nakładanie jest banalnie proste. Zazwyczaj zaleca się używanie raz dziennie, ale jeśli etykieta pozwala na robienie tego rano i wieczorem, powinnyśmy się do tego stosować, zwłaszcza po 50. roku życia.
Konieczne jest najpierw bardzo dokładne oczyszczenie twarzy z makijażu i innych nieczystości. Dopiero, gdy cera jest świeża i sucha, można w nią wklepać serum. To w żelu wyciskamy na palce, natomiast kropelkowe nanosimy pipetą w zagłębienie dłoni, moczymy w nim opuszki i następnie aplikujemy na twarz oraz szyję. Bardzo ważne, żeby pamiętać o tej drugiej, ponieważ w dojrzałym wieku jej stan widocznie się pogarsza. Dobrze też stosować równolegle serum do okolic oczu.