• Davidoff Zino Davidoff - Woda toaletowa
    65.16 93.08

Pielęgnacja ciała według zasad Ajurwedy

Rytuał piękna, który momentalnie pokochasz. Poznaj ajurwedyjskie typy skóry i sprawdzone sekrety urodowe prosto ze wschodu. 

Czym jest Ajurweda?

Ajurweda to system medycyny indyjskiej rozwinięty już w starożytności. Jego nazwa pochodzi od połączenia ajuh, czyli „życie” i weda, czyli „wiedza o życiu”. Jest to koncepcja, która zajmuje się zdrowiem fizyczny, psychicznym i duchowym. Oficjalnie została uznana jako typ medycyny niekonwencjonalnej przez Światową Organizację Zdrowia w 1979 roku. Ten system podpowiada nam jak żyć w równowadze i zgodzie ze swoim organizmem. 

Ta starohinduska nauka mówi, że piękno pochodzi z naszego wnętrza, a energia jaką  otaczamy się na co dzień przenika do naszego ciała. Oznacza to, że „negatywne wibracje”  mają bezpośredni wpływ na np.: kondycję i wygląd naszej skóry. Każdy kosmetyczny rytuał proponowany przez Ajurwedę ma za zadanie nie tylko poprawić nasz wygląd zewnętrzny ale również zadbać o nasze ogólne samopoczucie. 

Podstawowe pojęcia Ajurwedy

Żywioły – ajurweda naucza, że wszystko składa się z pięciu podstawowych elementów: powietrza, ognia, wody, ziemi i przestrzeni, a nasze ciało dąży do balansu między nimi.

Prana – życiowa siła, która odpowiada za zdrowie fizyczne, duchowe i umysłowe. 

Doshas – to nazwa na energię kumulującą się w naszym ciele. Wyróżniamy jej trzy rodzaje: kapha, pitta i vata. Pierwsza z nich to połączenie żywiołu ziemi i wody. Jest odpowiedzialna za budowę tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Pitta to mieszanka wody i ognia, powiązana z przemianą materii i układem pokarmowym. Ostatnia– vata, związana jest z funkcjami ruchowymi naszego organizmu: oddychaniem, krążeniem i przesyłaniem impulsów nerwowych. Jedna z tych energii zdecydowanie dominuje w naszym ciele, co przekłada się na nasz temperament oraz wygląd skóry. 

Typy skóry według Ajurwedy

Według indyjskiego systemu istnieją trzy typu skóry oparte na doszach.

  • Cera kapha to nazwa na gładką, wilgotną, czasami lekko tłustą i pozbawioną zmarszczek skórę. Brak równowagi w organizmie często objawia się wypryskami i obrzękami spowodowanymi zatrzymywaniem wody w organizmie. Ten rodzaj cery wymaga regularnego i intensywnego oczyszczania. Do jej mycia używaj naturalnego mydła oraz ścierającego peelingu, który usunie nadmiar sebum. Pamiętaj o aktywnym trybie życia. Dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym usuniesz nadmiar toksyn z organizmu. 
  • Skóra pitta jest jasna, subtelnie różowawa. Jej posiadaczki to zazwyczaj blondynki, które muszą mierzyć się z przebarwieniami, wypryskami i pękającymi naczynkami. Pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem na twarz, który zabezpieczy cienka skórę przed podrażnieniami. Z kosmetyków staraj się wyeliminować konserwanty i chemiczne składniki. Najlepiej sprawdzi się naturalny krem nawilżający.
  • Typ vata to szorstka i sucha skóra o drobnych porach. Brak wilgoci sprawia, że często jest przesuszona. Pamiętaj o piciu wody, która nawilży Cię od wewnątrz. Na skórę twarzy stosuj wygładzające serum i odżywczy krem, które zadbają o pielęgnację zaburzonej bariery hydrolipidowej. 

Holistyczna pielęgnacja skóry – w Twoim domu

Ajurweda zachęca do regularnego stosowania maseczki ubtan. Ten egotyczny kosmetyk możesz łatwo wykonać w swoim domu zaciszu. Oto dwa przepisy na domową maseczkę:

  • Owsiany ubtan

Potrzebujesz: kopiastej łyżki górskich płatków owsianych, czerwonej soczewipeelingucy, dzikiego ryżu; parę migdałów, kurkumy, wody różanej

Wykonanie: zmiel soczewicę i ryż oraz garść migdałów. Proszek wymieszaj z płatkami górskimi, dodaj dwie łyżeczki kurkumy i zalej wszystko woda różaną. Pastę nanieś na twarz. Gdy maseczka zacznie wysychać wykonaj nią delikatny peeling, a następnie spłucz zimną woda. 

  • Mleczny ubtan

Potrzebujesz: dwóch łyżek organicznego mleka w proszku i mąki z ciecierzycy, zmielonych migdałów, dwóch łyżeczek kurkumy, soku z jednej cytryny, wody różanej, łyżkę śmietany. 

Wykonanie: Zmieszaj ze sobą organiczne mleko w proszku, mąkę i zmielone migdały. Dodaj kurkumę, łyżkę śmietany, sok z cytryny i odrobinę wody różanej. Nałóż na twarz, delikatnie wmasuj i poczekaj aż mikstura wyschnie. Zmywaj ciepłą wodą. 

Efekt? Maseczki wykonane są w 100% ze świeżych składników, które po zmieszaniu z wodą aktywują się by jak najlepiej zadbać o nasza skórę. Dzięki zawartości tylko naturalnych komponentów, ubtan świetnie poradzi sobie ze skórnymi infekcjami, pobudzi ukrwienie i wyrówna koloryt skóry. Nic dziwnego, że również Europejki przekonują się do staroindyjskich, tradycyjnych zabiegów kosmetycznych. Wypróbujesz dzisiaj ubtan?

Logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!