Jak często myć ręce?

To podstawowe pytanie, które powinien zadać sobie każdy. Warto się również zastanowić, czy wykonujemy tę czynność prawidłowo, czy może jednak zbyt pobieżnie? Codzienne mycie rąk to fundament higieny, ale – jak w każdej kwestii – nie należy z nim przesadzać.

 

jak myć ręce

 

Mówi się, że średnio dorosły człowiek powinien czyścić dłonie co najmniej 10 razy dziennie. To statystyki, jednak wszystko jest zależne od tego, w jakich warunkach pracujemy i żyjemy, czego dotykamy itp. Inne potrzeby będzie miał manager, a jeszcze inne – mechanik. Niektórzy będą zmuszeni przystępować do higieny częściej, inni – nieco rzadziej, na pewno jednak nie można robić tego co chwila. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób sami osłabiamy barierę ochronną skóry, przez co może ona pękać, czerwienieć, swędzieć.

 

W podstawowej higienie sprawdzą się preparaty o lekko kwaśnym odczynie, na przykład z kwasem mlekowym. Taki skład nie narusza fizjologii skóry i nie ściera jej warstwy rogowej. Na pewno nie powinno się sięgać po silne i agresywne środki medyczne, stosowane głównie w szpitalach, ponieważ zawierają duże stężenie wysuszających alkoholi i składników bakteriobójczych.

 

Ale nie tylko odpowiednie specyfiki są tu kluczowe. Liczy się również to, jak czyścimy dłonie. Jedno jest pewne – badania Państwowej Inspekcji Sanitarnej wskazują, że większość osób myje ręce przez około pięć sekund, a to stanowczo za krótko…

 

Technika mycia rąk

 

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, prawidłowo procedura powinna trwać od 40 do 60 sekund.

 

Najpierw zwilżamy dłonie wodą i nanosimy na nie preparat myjący. Dopiero teraz przechodzimy do właściwego oczyszczania. Należy okrężnymi ruchami ocierać powierzchnię rąk, a następnie przejść do umycia przestrzeni między palcami od strony grzbietu dłoni, później – od wewnątrz. Nie wolno też zapominać o kciukach i czubkach palców. Ręce można opłukać w momencie, gdy wymyjemy wszystkie przestrzenie. Na samym końcu trzeba je koniecznie bardzo dobrze wytrzeć, ponieważ pozostawienie ich wilgotnymi może naruszyć ich barierę ochronną i negatywnie wpłynąć na stan naskórka. Do suszenia najlepiej wybierać jednorazowe ręczniki i również przez nie zakręcać kran (głównie w miejscach publicznych). Bawełniane domowe ręczniki należy często prać i wymieniać.

 

mycie rąk

 

Najważniejsza w trakcie mycia dłoni jest dokładność. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ statystycznie aż 80% infekcji jest przenoszonych przez ręce, a jedna osoba jest w stanie przekazać bakterie ze swoich brudnych rąk potencjalnie aż 14 (!) innym osobom.

 

Czym czyścić dłonie?

 

Metod jest wiele i w normalnych warunkach wszystko zależy od naszych preferencji. Gorzej, gdy akurat znajdujemy się w podróży lub mamy utrudniony dostęp do wody.

 

Na co dzień wystarczy mydło w kostce lub płynie, najlepiej antybakteryjne. Jest przebadane dermatologicznie i mamy pewność, że oprócz brudu i kurzu usunie też z powierzchni rąk drobnoustroje i zapobiegnie ich kolonizacji na naskórku. Tego typu produkty są łagodne dla ciała i często uzupełnione o składniki dodatkowo nawilżające – przesuszenia osłabiają bowiem warstwę ochronną skóry i sprzyjają podrażnieniom i podatności na zachorowania.

 

Dobrze też nosić przy sobie spray dezynfekujący czy antybakteryjny żel do rąk, które przydadzą się w każdych warunkach (podobnie jak nawilżane chusteczki oczyszczające). Nie potrzebujesz do ich użycia wody, a mają właściwości odkażające. Takie preparaty usuwają nawet 99,9% bakterii, wirusów i grzybów. Niszczą prątki gruźlicy, drożdżaki, wirusy HIV, żółtaczki czy opryszczki, a także rotawirusy odpowiedzialne za atakowanie układu pokarmowego.

 

czyste dłonie

 

Dlaczego mycie rąk jest takie ważne?

 

Niemyte dłonie to siedlisko drobnoustrojów, które sprzyjają zwiększonej zachorowalności na różnego typu choroby. Mówi się nawet o chorobie brudnych rąk, która jest spowodowana stycznością z zakażonymi przedmiotami, żywnością czy innymi ludźmi.

 

Należy dbać nie tylko o czystość swojej skóry, lecz także rzeczy wokół.

 

Dłonie powinno się myć dobrym mydłem zawsze po wyjściu z toalety, gdy są widocznie zabrudzone, każdorazowo przed posiłkiem czy po dotykaniu potencjalnie nieczystych powierzchni: zabawek w piaskownicy, wózków i wag sklepowych, poręczy i uchwytów w komunikacji miejskiej czy budynkach użyteczności publicznej, a nawet po głaskaniu sierści zwierząt. Koniecznością jest wzmożona higiena po kontakcie z odchodami, odpadami czy osobami chorymi (lub gdy sami jesteśmy chorzy).

 

Z przedmiotów codziennego użytku szczególną czujność należy zachować w przypadku: telefonów komórkowych, komputerów, myszek, klawiatur, pilotów do telewizora, włączników światła, słuchawek, poręczy schodów. Warto regularnie je czyścić i co jakiś czas odkażać. Podobnie jest chociażby z uszczelkami, zmywakami do naczyń czy rzeczami osobistymi: szczoteczką do zębów, pędzlami do makijażu, maszynkami do golenia. Należy je systematycznie wymieniać i trzymać w czystych warunkach.

 

jak często myć ręce

 

Niechlubne ciekawostki:

– ok. 50% kobiet i 70% mężczyzn w ogóle nie myje rąk po wyjściu z toalety;

– to nie publiczne WC jest największym siedliskiem zarazków, a… telefon komórkowy (!). Na jego powierzchni może znajdować się nawet 300 razy więcej drobnoustrojów;

– na brudnych dłoniach mogą bytować pasożyty – tasiemce czy owsiki;

– skażonymi rękami można też przenieść na innych m.in.: grypę, rotawirusy, wirusowe zapalenie wątroby typu A, salmonellę, gronkowce, paciorkowce.

Codziennie od 7.55 do 20.05
Zamów rozmowę
Koszyk(0)

logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!