Zmarszczki, cienie, opuchlizna… Jak zadbać o oczy?

Budzisz się rano niewyspana, patrzysz w lustro i z trwogą dostrzegasz, że wyglądasz jak… zombie. Blada cera, widoczne zaczerwienienia i do tego ciemne plamy wokół oczu i opuchnięte powieki. To problem, z którym boryka się większość kobiet. Oczywiście da się go skutecznie zamaskować, jednak o wiele lepiej zapobiegać i pielęgnować.

 

krem pod oczy

 

Tak naprawdę obszar wokół oczu jest wyjątkowy i należy dobrze poznać jego potrzeby. Czy wiesz, że naskórek jest w tym miejscu nawet do siedmiu razy cieńszy niż na reszcie twarzy? Do tego prawie w ogóle nie występuje tam tkanka tłuszczowa, a ilość gruczołów potowych i łojowych jest ograniczona do minimum. W związku z tym powieki i ich okolice często są suche, napięte, ze skłonnością do powstawania zmarszczek i prześwitującymi naczynkami krwionośnymi.

 

Główna zasada? Regularnie stosować dobre kremy pod oczy. Jeśli wklepiesz w skórę w tym miejscu kosmetyk, którego normalnie używasz do całej twarzy, możesz mocno obciążyć cieniutki i wrażliwy naskórek i narazić go na podrażnienia. Zwracaj uwagę na to, żeby specyfik nie miał w składzie barwników i substancji zapachowych oraz zawierał jak najmniej alergizujących konserwantów.

 

A jak uporać się z konkretnymi problemami dotyczącymi skóry wokół oczu?

 

eye cream

 

Opuchlizna pod oczami

 

Większość kobiet powie po prostu: worki… Ach, wszystkie dobrze wiemy, jak wyglądają! Jednak czemu w ogóle się pojawiają? Okazuje się, że krew w okolicach powiek krąży o wiele wolniej, z czym wiążą się zastoje limfatyczne. Jest duże prawdopodobieństwo, że opuchlizna pojawi się, gdy będziesz zmęczona, niewyspana czy wręcz przeciwnie – będziesz leżeć zbyt długo.

 

Jeśli problem przybierze niepokojące rozmiary, wtedy możesz mieć do czynienia z reakcją uczuleniową. Wokół oczu umiejscowione są bowiem komórki (mastocyty) odpowiedzialne za obrzęk alergiczny.

 

sztyft pod oczy

 

Nasze rady:

 

1. Nie rozstawaj się z kremem z zawartością kofeiny czy ekstraktów z bluszczu bądź skrzypu. Składniki te skutecznie poprawiają mikrokrążenie, więc opuchlizna powinna zniknąć.

 

2. Najpraktyczniejszy jest żel bądź sztyft pod oczy – dla działania kojącego i obkurczającego trzymaj specyfik w lodówce i nakładaj schłodzony.

 

3. Rób systematycznie masaże twarzy, ze szczególnym uwzględnieniem oczu. Sięgaj po tę metodę także awaryjnie rano – natychmiastowo usprawni przepływ limfy, odżywi i dotleni naskórek.

 

Szare cienie pod oczami

 

To właśnie wynik wyżej wspomnianego prześwitywania żyłek przez skórę. Najczęściej sine pola pojawiają się, gdy naczynia krwionośne gorzej radzą sobie z procesem obkurczania się i rozszerzania. To powoduje, że krew jest źle utleniona, a co za tym idzie – ciemniejsza.

 

masaż okolic oczu

 

Nasze rady:

 

1. Chociaż na rezultaty trzeba chwilę poczekać, najlepsza metoda to… unikać stresu, spać osiem godzin i sporo się ruszać, zwłaszcza na świeżym powietrzu. ;)

 

2. Stosuj krem pod oczy wzmacniający naczynka, np. z zieloną herbatą, arniką, miłorzębem. Zamiennie możesz używać preparatów rozświetlających, które optycznie odwrócą uwagę od problemu.

 

3. Maluj się z użyciem korektora pod oczy – zniweluje widoczność szarych podkówek. Wybieraj o ton jaśniejszy od podkładu.

 

Zmarszczki i kurze łapki

 

Nasze oczy są w ciągłym ruchu – mrugamy, zaciskamy powieki bądź szeroko je otwieramy. Tak naprawdę więc zmarszczki mimiczne w ich okolicach są czymś nieodzownym. Możesz jednak wpłynąć na jakość naskórka – jeśli będzie elastyczny i gęsty, bruzdy nie będą aż tak widoczne. Aby drobne linie pojawiające się już w młodości nie pogłębiały się, pielęgnację najlepiej rozpocząć już około 25. roku życia.

 

płatki pod oczy

 

Nasze rady:

 

1. Stosuj hydrożelowe płatki pod oczy oraz profesjonalne kremy przeciwzmarszczkowe (zwłaszcza w przypadku cery dojrzałej). Czego w nich szukać? Koniecznie filtrów UV oraz komponentów ujędrniających: retinolu, koenzymu Q10, peptydów, witamin C i E.

 

Nigdy nie trzyj skóry, tylko delikatnie wklepuj formułę opuszkami palców – od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Zachowaj odstęp od linii wodnej, żeby krem nie dostał się do oczu (pod wpływem ciepła skóry i mrugania preparat może przemieścić się w kierunku powiek i podrażnić spojówki).

 

2. Zapoznaj się z zaleceniami jogi twarzy – dzięki kilku prostym trikom (wykonywanym regularnie) znacząco wpłyniesz na ujędrnienie naskórka.

 

Logowanie

Ustaw nowe hasło

Oddzwonimy do Ciebie!