Olejek goździkowy
- MAKEUP
- Ciało i kąpiel
- Olejki
- Olejek eteryczny
- Olejek goździkowy
- KupKupDEALOlej z liści goździkaDLAPromocjaKosmetyki, perfumy i akcesoria ulubionych marek w specjalnych cenach. Ceny na stronie internetowej uwzględniają rabat.0★★★★★14.71 zł19.61 złKupOlejek do masażu Goździk, pomarańcza i lawendaSwede Senze Seduction Massage Oil Clove Orange Lavender0★★★★★56.97 zł0 złKupKupKupKupKupKupKupKupKupPowiadom o dostępnościPowiadom o dostępnościPowiadom o dostępnościPowiadom o dostępnościOlejek goździkowy
Od afrodyzjaku do przemysłu farmaceutycznego
Olejek goździkowy ma bardzo ciekawą historię zastosowań. Niegdyś był uznawany za skuteczny afrodyzjak dzięki swojemu niepowtarzalnemu zapachowi, który w opinii większości ludzi jest niezwykle przyjemny. Mocny, wyrazisty, słodki, ale też ostry, doskonale korzenny, w związku z czym rozgrzewa zmysły i wyobraźnię. Dziś jego aromat uznalibyśmy raczej za iście świąteczny, w końcu kto nie dodawał goździków do grzańca? Bezcenny smak i bajeczny aromat! Swoją drogą niezbyt miły dla owadów, dlatego też niektórzy sięgają po olejek goździkowy jako po naturalny repelent.
Co ciekawe, Oleum caryophyllorum jest dostępny nie tylko w sklepach kosmetycznych, lecz także aptekach. A to dlatego, że jego główna substancja czynna to eugenol, który ma naturalne właściwości… znieczulające oraz antybakteryjne. Jeśli kiedykolwiek spotkałaś się online z poradą, by na bolące gardło żuć goździki, teraz już wiesz, dlaczego.
W infekcjach górnych dróg oddechowych olejek goździkowy okazuje się więc skutecznym i tanim lekarstwem – przygotuj na jego bazie inhalacje. A jeżeli boli Cię ząb, zanurz w olejku patyczek kosmetyczny, a następnie przyłóż bezpośrednio do promieniującego miejsca.
Warto również przygotować rozgrzewającą kąpiel lub użyć olejku goździkowego jako dodatku w moczeniu stóp, zwłaszcza przy dolegliwości reumatycznych.
To interesujące!
Czy wiesz, że przyprawa o charakterystycznym kształcie, którą stosujesz na co dzień, to zasuszone pąki kwiatowe wiecznie zielonego drzewa Eugenia caryophyllus, czyli goździkowca korzennego? To właśnie w nich znajduje się najwięcej gruczołów wydzielających olejek goździkowy. Substancja, którą widzisz na sklepowej półce, to efekt destylacji parą wodną jeszcze nierozwiniętych pąków.
Ta ważna informacja wiąże się z ceną olejku. Czasami niektórzy producenci oferują bowiem tańsze zamienniki, w których olejek goździkowy pozyskiwany jest z liści i szypułek, a te są uboższe w eugenol i przez to cały produkt traci na jakości. Nie znaczy to, że jest bezużyteczny, lepiej jednak wykorzystać go wtedy do aromaterapii. Będzie świetnie harmonizował np. z cynamonem, lawendą, różą, neroli bądź szałwią. Online jest też wiele pozytywnych opinii na temat olejku goździkowego jako składnika przeciwłupieżowej wcierki do włosów. Spróbuj!